Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.05.2018

Dva ptáci jsou vždy pár

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. K určení pohlaví je pak nutné využít metod molekulární biologie (mezi chovateli známo jako PCR) nebo endoskopické vyšetření. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.

Majitel samečka aratingy zlatého se na kliniku dostavil z důvodu snížené chuti k jídlu a snížené aktivitě. Při klinickém a následném rentgenologickém vyšetření bylo potvrzeno, že se jedná o případ zadržené snášky. K podivu majitele se tedy nejednalo o samečka, ale o samičku. Samičce byla do svalu aplikována injekce vápníku a do kloaky prostaglandiny pro uvolnění svěrače vejcovodu. Byla propuštěna do domácího ošetření, kde došlo ke snesení vejce.

Jelikož nebylo pohlaví nikdy určeno a majitel si myslel, že vlastní pár, bylo mu doporučeno odebrat peří na PCR vyšetření od druhého jedince. Překvapením bylo, když majitel z výsledku vyšetření zjistil, že má doma 2 samičky.

Pokud spolu papoušci v páru harmonizují, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o samce a samici. Vzájemně se krmit, probírat si peří nebo se pářit mezi sebou mohou dva samci nebo dvě samice. U dvou samic můžeme navíc mít v budce vejce, v tomto případě vždy neoplozená. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Výběr správného druhu papouška 1. část
Papoušci jsou dlouhověcí tvorové se specifickými fyzickými a duševními požadavky, které ne každý majitel může naplnit.
celý článek
29.12.2017
Dagmar Doležalová
Bred - kakadu bílý
Bydlím v malé bytovce na kraji vesnice, proto bylo těžké vymyslet kam umístit velkou klec, aby poloha splňovala optimální požadavky, a to aby byl papoušek přibližně ve výši očí, nebyl v průvanu a měl pocit zázemí. Po dlouhém přemýšlení jsme se rozhodli umístit klec na bytelné kachlové polici v kuchyni, odkud bude mít kakadu dobrý výhled po celé místnosti.
celý článek
22.01.2018
Lars Lepperhoff
Zajímavosti z chovu arů žlutokrkých
Do začátku sedmdesátých let byli arové žlutokrcí v Evropě jedním z nejméně chovaných malých druhů arů. Mezi roky 1973 a 1979 se uskutečnily četné importy tohoto impozantního druhu, který se následně mezi chovateli markantněji rozšířil. Kvůli své menší velikosti a přátelské povaze jsou arové žlutokrcí vhodní také pro chov v roli domácích mazlíčků.
celý článek
14.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO Začátek chovatelské sezony 5. část
V posledních dnech se oteplilo a krásné slunečné počasí láká ven nejen nás, ale samozřejmě i papoušky. Po dlouhých zimních dnech se vyhřívají na sluníčku. Jaro je konečně tady.
celý článek