Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.05.2018

Dva ptáci jsou vždy pár

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. K určení pohlaví je pak nutné využít metod molekulární biologie (mezi chovateli známo jako PCR) nebo endoskopické vyšetření. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.

Majitel samečka aratingy zlatého se na kliniku dostavil z důvodu snížené chuti k jídlu a snížené aktivitě. Při klinickém a následném rentgenologickém vyšetření bylo potvrzeno, že se jedná o případ zadržené snášky. K podivu majitele se tedy nejednalo o samečka, ale o samičku. Samičce byla do svalu aplikována injekce vápníku a do kloaky prostaglandiny pro uvolnění svěrače vejcovodu. Byla propuštěna do domácího ošetření, kde došlo ke snesení vejce.

Jelikož nebylo pohlaví nikdy určeno a majitel si myslel, že vlastní pár, bylo mu doporučeno odebrat peří na PCR vyšetření od druhého jedince. Překvapením bylo, když majitel z výsledku vyšetření zjistil, že má doma 2 samičky.

Pokud spolu papoušci v páru harmonizují, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o samce a samici. Vzájemně se krmit, probírat si peří nebo se pářit mezi sebou mohou dva samci nebo dvě samice. U dvou samic můžeme navíc mít v budce vejce, v tomto případě vždy neoplozená. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.08.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – skvělé zprávy o výsledcích projektu pro ary zelené
Dnes bych Vám rád poreferoval o jednom skvělém úspěchu, který se týká ochrany arů zelených (Ara ambiguus) ve volné přírodě. Tento nádherný druh pochází z Ekvádoru, kde má to štěstí, že stále létá…
celý článek
13.09.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Čas sklizně vlašských ořechů
Měsíce září a říjen jsou obdobím dozrávání vlašských ořechů. Tyto ořechy jsou oblíbenou součástí jídelníčku našich papoušků, zejména proto, že si je chovatelé mohou sami nasbírat, usušit a následně uskladnit.
celý článek
18.04.2018
Luciano Luzzatto
Chov papoušků vějířových v Jihoafrické republice
Důležitou informací, o kterou bych se s vámi chtěl podělit, je, že jednou nebo dvakrát za měsíc přidávám papouškům vějířovým do krmiva sůl. Neptejte se mne proč, je to zkrátka proto, že i my potřebujeme sůl, tak proč by ji nepotřebovala zvířata?
celý článek
03.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost vody v tomto období
Jak na Tenerife, tak v České republice je právě hlavní chovná sezóna a tedy zároveň období, kdy je voda pro papoušky enormně důležitá. Přináší totiž potřebnou vlhkost vzduchu...
celý článek