Načítám...
14.05.2018

Dva ptáci jsou vždy pár

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. K určení pohlaví je pak nutné využít metod molekulární biologie (mezi chovateli známo jako PCR) nebo endoskopické vyšetření. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.

Majitel samečka aratingy zlatého se na kliniku dostavil z důvodu snížené chuti k jídlu a snížené aktivitě. Při klinickém a následném rentgenologickém vyšetření bylo potvrzeno, že se jedná o případ zadržené snášky. K podivu majitele se tedy nejednalo o samečka, ale o samičku. Samičce byla do svalu aplikována injekce vápníku a do kloaky prostaglandiny pro uvolnění svěrače vejcovodu. Byla propuštěna do domácího ošetření, kde došlo ke snesení vejce.

Jelikož nebylo pohlaví nikdy určeno a majitel si myslel, že vlastní pár, bylo mu doporučeno odebrat peří na PCR vyšetření od druhého jedince. Překvapením bylo, když majitel z výsledku vyšetření zjistil, že má doma 2 samičky.

Pokud spolu papoušci v páru harmonizují, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o samce a samici. Vzájemně se krmit, probírat si peří nebo se pářit mezi sebou mohou dva samci nebo dvě samice. U dvou samic můžeme navíc mít v budce vejce, v tomto případě vždy neoplozená. 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.05.2019
Milena Vaňková
Co se dá udělat se špinavou vodou z misek papoušků?
Většina lidí jako by nechápala, že s přírodou tvoříme jeden celek. Co dáme, to se nám vrátí zpět.
celý článek
04.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost možností pro hnízdění
Zdravím do Čech! Některé druhy se mohou se snůškou zpozdit. To bývá zapříčiněno buď nevhodnou hnízdní budkou nebo se pár ve voliéře necítí v bezpečí. V chovném centru nadace Loro Parque Fundación poskytujeme papouškům více hnízdních možností.
celý článek
13.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
KAKADUOVÉ 2. část - růžoví kakaduové
Do skupiny růžových kakaduů můžeme zařadit druhy - kakadu růžový (Eolophus roseicapilla) a kakadu inka (Lophochroa leadbeateri). Tito kakaduové se vyznačují převládajícím růžovým zbarvením a menším rohově zbarveným zobákem.
celý článek
15.10.2020
Jakub Janosch
Zkušenosti s produkty Lory značky Psittacus
Představení zajímavého krmiva pro lorie a ostatní nektarožravé papoušky.
celý článek