Načítám...
23.05.2019

GENEXONE – nabízí nejen určování pohlaví u ptáků

Text: Doc. Mgr. Radek Vodička, Ph.D.
Foto: archiv Genexone

Laboratoř Genexone patří mezi nestátní zdravotnická zařízení s divizí zaměřenou na problematiku ptačího genomu a splňuje náročná personální a přístrojová kritéria. Ptačímu genomu se věnují čtyři vysokoškolsky vzdělaní molekulární biologové, styk se zákazníky, administrativní a účetní práce potom zabezpečují dvě erudované středoškolsky vzdělané pracovnice.

 


Analyzujeme DNA u papoušků a stovek dalších druhů ptactva již jubilejním desátým rokem. Za tu dobu prošly naší laboratoří desítky tisíc vzorků. Stěžejními vyšetřeními zůstávají stanovení pohlaví, vyšetření na přítomnost virů APV a PBFD a detekce ptačích chlamydií.


U vybraných druhů papoušků provádíme testy rodičovství, u závodních holubů také rodičovské analýzy a dále testy na vytrvalost a odolnost.
Objednání analýz může být provedeno velmi rychle pomocí objednávkového on-line formuláře prostřednictvím našich webových stránek http://www.genexone.cz/rubriky/objednavka-vysetreni/ptactvo/. Samozřejmostí je využití telefonické konzultace a pomoci při objednání, odběrech, vyplňování objednávky a při sdělování výsledků na telefonech +420 585 242 042 a +420 606 023 492.


Vzhledem k tomu, že máme dlouholeté zkušenosti se získáváním genetického materiálu z velmi rozličných typů vzorků, můžeme nabídnout chovatelům rutinní analýzy nejenom z kapky krve. Velká část chovatelů využívá možnosti detekovat pohlaví, viry nebo chlamydie z peří. Nezřídka analyzujeme např. i skořápky. V případě stanovení pohlaví máme nastaven vyhodnocovací proces velmi precizně a vydáváme výsledek až na základě několikanásobného jištění, které mnohonásobně zvyšuje spolehlivost metody. Spolehlivost genotypického určení pohlaví (tzn. na úrovni DNA) lze odhadnout na 99,9 %. Mohou existovat vzácné výjimky podobně jako u lidí, kdy nemusí genotyp odpovídat fenotypu, to znamená, že DNA vzorku nám ukáže na jiné pohlaví, než je potom ve skutečnosti. Zdůrazňuji, že se jedná opravdu o velmi vzácné případy, vyloučit je ovšem nelze.

 


Dalším úskalím jsou vzájemně kontaminované vzorky, což se může projevit např. u peří, když se při odběru nějaké to pírko zatoulá mezi pírka jiného odebraného papouška a už nám to může při analýze udělat chybičku, kterou můžeme, ale také nemusíme rozpoznat. Jako rizikový faktor nemůžeme vyloučit ani lidskou chybu, kterou se snažíme eliminovat na minimum zavedením kontrolních kroků do analýz. Každý takový krok je dokumentován a vede se o něm záznam.

 

 


Pokud nám výsledek opakovaně ukazuje nějakou nesrovnalost anebo nám vůbec nevychází (molekula DNA může být již velmi poškozená apod.), požádáme chovatele o nový vzorek a opakovanou analýzu provádíme již na naše náklady. Často je to způsobeno nevhodným zacházením při odběru vzorku. Jedná se především o nedostatečné zaschnutí vzorku a následné vložení do igelitového sáčku, kdy na vzorek začínají působit hnilobné bakterie a poštou nám potom dorazí již degradovaný vzorek.

Analýzy velmi obávaných virových a chlamydiových infekcí jsou velmi citlivé a musí mít ještě přísnější režim při získávání genetického materiálu ze vzorků než v případě stanovení pohlaví. Pokud je výsledek pozitivní, analýzu vždy potvrzujeme z další nezávislé izolace DNA, a telefonicky okamžitě informujeme chovatele. Pokud je výsledek nejednoznačný (např. velmi slabě pozitivní), informujeme chovatele
a provedeme vyšetření z nově odebraného vzorku.

 Za velmi důležité také považujeme i externí posouzení kvality naší práce. Každoročně se v rámci posouzení kvality úspěšně účastníme mezilaboratorního porovnávání s jinou akreditovanou laboratoří. Výše uvedené nastavené vyšetřovací postupy zabezpečují vysokou kvalitu vydaného výsledku, což je naším hlavní cílem. Z tohoto důvodu nemůžeme také cenově konkurovat levnějším vyšetřením.


Závěrem bych velmi rád poděkoval všem chovatelům, kteří s námi již spolupracují, za jejich pro nás často velmi inspirativní přístup, kterého si vážíme a díky kterému se můžeme dále rozvíjet, zlepšovat a zavádět další vyšetření a zároveň se těšíme i na nové chovatele.

Další informace najdete na našem webu: 
www.genexone.cz

Tel.: +420 585 242 042 nebo +420 606 023 492
E-mail: GENEXONE@seznam.cz

 

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.01.2018
Jaroslav Vokoun
Z čeho vyrobit budky pro papoušky
Při výběru materiálu na výrobu budky je důležité vzít v potaz, pro jaký druh papoušků ji budeme vyrábět. Podle toho volíme vhodný materiál – jeho tloušťku, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti. Tato pravidla je třeba dodržovat i v tom případě, že budku půjdeme koupit. Některé druhy papoušků sedících na hnízdě se neustále věnují jejich úpravě a zde je potřeba dávat pozor, aby nezvětšili vletový otvor do budky tak, že by jím mohla vypadnout mláďata.
celý článek
06.09.2019
Bc. Alena Winner
Aktuality z Loro Parque - vyšel nástěnný kalendář 2020
Je tomu právě 20 let od chvíle, kdy jsme se s Wolfgangem Kiesslingem, zakladatelem Loro Parque, domluvili na tisku historicky prvního kalendáře pro nadaci Loro Parque Fundación.
celý článek
13.05.2019
Milena Vaňková
S čím se dá pomoci papouščím rodičům....
Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého.
celý článek
02.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Kongres TENERIFE 2018 – dojmy účastníků
IX. MEZINÁRODNÍHO KONGRESU PAPOUŠCI se z ČR zúčastnilo celkem 35 chovatelů a přátel papoušků. Rekordní účast na letošním ročníku zaregistrovali i ostatní zahraniční chovatelé, kteří naši republiku obdivují pro výsledky v oblasti chovu papoušků. 
celý článek