Načítám...
20.08.2018

Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Ve volné přírodě žijí papoušci v párech, skupinách nebo velkých hejnech, ve kterých létají za potravou, hřadují na větvích a nocují. Jejich denní režim je tedy plně nabitý, což se u papoušků chovaných v zajetí říci nedá. Situace je o to horší, pokud umístíte samotného jedince do prázdné klece. V lepším případě si pořídíte papoušky dva, nejlépe pár, aby se mohli vzájemně v době vaší nepřítomnosti zabavit. To ovšem nestačí. Papoušci jsou zvídaví tvorové s inteligencí až čtyřletého dítěte. Potřebují kontakt s jejich majiteli, kteří s nimi budou komunikovat a hrát si. Tohoto faktu využívají obchodníci, kteří nabízejí nepřeberné množství různých hraček pro papoušky. Plastové, kovové, dřevěné, různých tvarů a barev. Jsou však tyto hračky pro papoušky bezpečné? Nad touto otázkou byste se měli před nákupem hračky pro vašeho papouška zamyslet. 

Bavlněné hrací kruhy, lana a pružiny

Pokud bude papoušek žvýkat tyto hračky, může dojít k pozření bavlněných vláken a ucpání trávicího traktu. Vlákna se mohou zachytit ve voleti, v žaludku nebo ve střevech. Při problému dochází obvykle ke zvracení a špatnému zdravotnímu stavu jedince. V lepších případech je nutný chirurgický zákrok, v těch horších dochází k úhynu papouška.

Pojďme se spolu podívat na případy papoušků z australské kliniky Curumbin Valley, kteří podstoupili chirurgický zákrok, během kterého byla z volete či žaludku vytažena bavlněná vlákna pocházející z hraček. Tyto případy měli naštěstí pro papoušky šťastný konec.

Závěr

Zmíněné hračky z bavlněných vláken jsou nebezpečné zejména v případě, kdy je papoušek začne svým zobákem okusovat. Pokud si majitel včas dané situace nevšimne, mohou mít pro papouška fatální následky. V případě, že chcete tyto hračky i přes zmíněná rizika papouškům dopřát, je vhodné je umístit mimo klec, například na hrací hřiště či strom a papoušky mít při hraní pod dozorem. Stejná rizika hrozí i při používání bavlněných spacích domečků a ostatních látkových hraček. Toto téma najdete v některém z dalším online článku.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.07.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchovy a ochrana papoušků
V našem chovném centru se během letošní sezóny vylíhlo už 700 mláďat. Mnoho druhů našich papoušků bylo úspěšných a jejich mláďata už vylétla z hnízd, přičemž v některých případech sdílí voliéru se svými sourozenci z prvního hnízdění. 
celý článek
10.10.2019
ing. Vladimír Doležal
"STRAKY" – atraktivní mutace alexandrů malých
Alexandr malý (Psittacula krameri) patří k velmi oblíbeným voliérovým ptákům pro poměrně snadný chov, odolnost a především pro množství mutací, které tento druh nabízí.
celý článek
25.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – krmivo jako společná aktivita páru
Některé druhy ovoce mohou sloužit jako obohacení prostoru voliéry, papoušky tak zabavit a potažmo je i sblížit. Hodí se například datle nebo i obyčejné papriky.
celý článek
13.12.2019
Mgr. Lubomír Tomiška
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Ochrana před nepřízní počasí pro malé druhy papoušků
Výrazné výkyvy teplot se v chovech papoušků nevyplatí podceňovat. Opakované podchlazení našich chovanců může vést k oslabení imunitního systému a dalším onemocněním.
celý článek