Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

08.11.2018

Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika 2. část

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D., Pavol Kováčik
Foto: Pavol Kováčik

V srpnovém online článku jste si mohli přečíst o nebezpečí hraček pro papoušky. Zejména bavlněné hračky mohou být rizikem v případě, že je začne papoušek okusovat a přitom pojídat bavlněná vlákna. Tyto vlákna mohou ucpat jednotlivé části trávicího systému, vole, žaludek či střevo. Včasný zásah a návštěva veterinárního lékaře pak může papouškovi zachránit život.

Hračky jsou nebezpečné zejména v případě, že jsou umístěny v kleci, kde jsou volně přístupné a papoušek je může kdykoliv začít okusovat.

Velice často se stává, že hračka zůstává týdny i měsíce bez známek poškození až jednoho dne se papoušek rozhodne, že ji začne okusovat. Stejně jako tomu bylo v případě amazónka černotemenného.

Majitelka 10 mesíční samičky amazónka černotemenného jednoho dne zpozorovala, že má papoušek nepřirozeně naplněné vole. Samička byla aktivní a příjem potravy byl normální, majitelka dokonce popisovala zvýšený příjem potravy. Vzhledem k tomu, že v kleci našla zničenou hračku z lněných vláken, rozhodla se situaci nepodcenit a vyhledat pomoc veterinárního lékaře. V oblasti volete byl nahmatán tuhý obsah a po provedení rentgenologického vyšetření padlo podezření na přítomnost vláken ve voleti. Veterinární lékař provedl endoskopické vyšetření volete v inhalační anestezii, během kterého byl vyjmut útvar tvořený vlákny a zbytky potravy. Díky včasnému zásahu nebylo nutné provádět invazivní chirurugický zákrok.

Nebezpečí nespočívá jen při pozření vláken. Vlákna se mohou omotat kolem papouščí nožky a zaškrtit prst či celou končetinu. Papoušek se na vláknech může dokonce i oběsit. 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.02.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – spolupráce mezi papoušky je důležitá
Harmonie a kompatibilita páru jsou jedním ze základních předpokladů úspěšného odchovu. Už od ranného věku papoušků můžete pozorovat, že někteří budou přizpůsobivější, zatímco jiní méně.
celý článek
06.11.2018
Tereza Smetanová
BANÁNOVÝ KOLÁČ PRO PAPOUŠKY
Upečte svým papouškům banánový koláč s moukou z červené rýže a datlemi.
celý článek
26.09.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
Program JUBILEJNÍ SLAVNOSTI K 88. VÝROČÍ OTEVŘENÍ ZOO PRAHA.
Hlavním bodem programu letošní, již 88. výroční slavnosti Zoo Praha bude otevření jedinečného Rákosova pavilonu s unikátní kolekcí vzácných papoušků celého světa.
celý článek
03.12.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Náhlé změny teplot
Většina papoušků pochází z geografických oblastí s teplým, tropickým klimatem a pokles teploty může mít vliv na jejich zdravotní stav a pohodlí.
celý článek