Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.11.2018

Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika 2. část

Text: MVDr. Veronika Sochorcová, Pavol Kováčik
Foto: Pavol Kováčik

V srpnovém online článku jste si mohli přečíst o nebezpečí hraček pro papoušky. Zejména bavlněné hračky mohou být rizikem v případě, že je začne papoušek okusovat a přitom pojídat bavlněná vlákna. Tyto vlákna mohou ucpat jednotlivé části trávicího systému, vole, žaludek či střevo. Včasný zásah a návštěva veterinárního lékaře pak může papouškovi zachránit život.

Hračky jsou nebezpečné zejména v případě, že jsou umístěny v kleci, kde jsou volně přístupné a papoušek je může kdykoliv začít okusovat.

Velice často se stává, že hračka zůstává týdny i měsíce bez známek poškození až jednoho dne se papoušek rozhodne, že ji začne okusovat. Stejně jako tomu bylo v případě amazónka černotemenného.

Majitelka 10 mesíční samičky amazónka černotemenného jednoho dne zpozorovala, že má papoušek nepřirozeně naplněné vole. Samička byla aktivní a příjem potravy byl normální, majitelka dokonce popisovala zvýšený příjem potravy. Vzhledem k tomu, že v kleci našla zničenou hračku z lněných vláken, rozhodla se situaci nepodcenit a vyhledat pomoc veterinárního lékaře. V oblasti volete byl nahmatán tuhý obsah a po provedení rentgenologického vyšetření padlo podezření na přítomnost vláken ve voleti. Veterinární lékař provedl endoskopické vyšetření volete v inhalační anestezii, během kterého byl vyjmut útvar tvořený vlákny a zbytky potravy. Díky včasnému zásahu nebylo nutné provádět invazivní chirurugický zákrok.

Nebezpečí nespočívá jen při pozření vláken. Vlákna se mohou omotat kolem papouščí nožky a zaškrtit prst či celou končetinu. Papoušek se na vláknech může dokonce i oběsit. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – náš další úspěch
Nadace Loro Parque Fundación podporuje projekt na zachování pyrurů šedoprsých ve volné přírodě přímo v Brazílii. Přečtěte a poslechněte si víc...
celý článek
15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
08.05.2018
Milena Vaňková
Někdy je nutné udělat změnu
Někdy se stane, že sestavíme pár papoušků a ať děláme co děláme, vajec a mláďat se nedočkáme.
celý článek
19.01.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Aktuální videa z Loro Parque, 2018
Psal se rok 1972, kdy byly poprvé otevřeny brány Loro Parque na ostrově Tenerife široké veřejnosti. O 45 let později park, který se v mezičase proměnil ve významnou ZOO, získal ocenění nejlepší ZOO světa od návštěvníků portálu Trip Advisor.
celý článek