Načítám...
19.11.2018

Jak můžete odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška?

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Papoušci jsou mistři v maskování příznaků onemocnění. Ve volné přírodě se snaží udržet “normální vzhled” tak dlouho, jak jen je to možné, jinak by byli snadnou kořistí pro predátory. Papoušci chovaní v zajetí mají své instinkty stejné jako jejich volně žijící protějšky a časné příznaky nemoci pak mohou být přehlédnuty. Čím dříve je nemocnému papouškovi poskytnuta adekvátní pomoc, tím je větší šance na jeho uzdravení.

Jak můžete odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška?

Vzhled trusu

Vzhled trusu můžeme využít jako indikátor zdravotního stavu papouška. K tomuto účelu je vhodné umístit na dně klece noviny nebo papírové utěrky. Můžeme tak sledovat frekvenci, objem, barvu a konzistenci trusu. Vzhled trusu zdravého papouška se liši v závislosti na podávané potravě.

Normální trus

Ptačí trus se skládá ze tří složek - trusu, moči a urátů

Trus - odpadní produkt trávicího systému.

U zdravého jedince by měl být trus homogenní a formovaný. Jeho barva a konzistence se může lišit dle podávané potravy. Výsledkem krmné dávky složené převážně ze směsi semen je homogenní tmavě zelený trus. Papoušci krmeni granulemi mají trus hnědé barvy, barviva obsažená v granulích mohou měnit barvu trusu.

Moč - čistá průhledná tekutina

Potrava bohatá na ovoce a zeleninu může zvýšit podíl moči.

Uráty - odpadní produkt močového systému, bílá pastovitá složka, obvykle součástí tekuté moči nebo pevného trusu

Kdy zpozornět

snížení frekvence nebo objemu

změna barvy urátů nebo moči z bílé na žlutou až zelenou

zvýšení obsahu vody v trusu - průjem (trus není formovaný)

zvýšení podílu tekuté složky - moči (polyurie)

přítomnost krve

silný zápach trusu

nestrávená potrava

 

Trus loriů, potravních specialistů živících se nektarem, má fyziologicky řídkou konzistenci.

V případě nálezu abnormálního trusu je vhodné kontaktovat vašeho ptačího veterináře.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontrola papoušků před chovnou sezónou
Před chovnou sezónou je nezbytně nutné zkontrolovat stav všech našich papoušků. Kontrola nám může pomoci odhadnout, zda je ten který papoušek skutečně připraven na hnízdění. V neposlední řadě jde o prevenci případných nežádoucích komplikací v průběhu chovné sezóny.
celý článek
10.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontroly budek
Kontroly budek jsou důležité. Je však zapotřebí k nim přistupovat s citem. Každý pár je jiný a reakce mohou být odlišné.
celý článek
Quinoa (Chenopodium quinoa) nebo také merlík čilský je stará kulturní plodina pocházející z Jižní Ameriky. Tato pseudoobilovina narůstá v posledních letech na popularitě, zejména díky své vysoké nutriční hodnotě.
celý článek
31.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU – 3. část
Zima neřekla ještě zdaleka své poslední slovo, ale my chovatelé už musíme myslet na novou chovatelskou sezónu. Před hnízděním je potřeba dát vše do pořádku, abychom papoušky nemuseli při hnízdění rušit. Kde vlastně začít a na co se připravit?
celý článek