Načítám...
22.11.2018

Jak můžete odhalit časné známky onemocnění u vašeho papouška? 2. část

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V minulém online článku jste se mohli dozvědět o tom, jak můžete na základě vzhledu trusu odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška.

 

Následující příznaky onemocnění obvykle nevyžadují okamžitou léčbu, ale vzhledem k tomu, že jsou abnormální, měl by být v dohledné době papoušek vyšetřen ptačím veterinářem:

- prodloužené přepeřování (pelichání)

- neobvyklá nebo tmavá barva peří

- znečištěné peří v okolí nozder nebo kloaky

- tvorba šupin na kůži nebo zobáku

- otlaky na chodidlech

- kulhání

- přerůstání zobáku a drápů

 

Příznaky vážného onemocnění

Následující příznaky mohou indikovat vážné zdravotní problémy a neodkladnou návštěvu ptačího veterináře:

- změna vzhledu trusu a jeho množství

- snížený nebo zvýšený příjem krmiva nebo vody

- změna v chování, apatie

- načepýření

- snížená vokalizace

- změny v dýchání, abnormální zvuky při dýchání

- krvácení nebo poranění

- regurgitace nebo zvracení

- výtok z nozder, očí nebo zobáku

První pomoc

Papoušek by měl být umístěn v klidném a tichém prostředí. Ideální teplota okolí pro nemocného papouška je v rozmezí 26 - 29 °C. Manipulace by měla být omezena na minimum.

Nepokoušejte se papouška krmit ani napájet, pokud je příliš slabý

Nepodávejte žádné léky

Nečekejte na to, zda se papoušek do druhého dne zlepší

Zavolejte vašemu ptačímu veterináři

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 2. část
Po důkladném uvážení a nastudování patřičných informací jste se rozhodli pořídit si papouška. Nyní je na řadě nákup toho správného jedince.
celý článek
29.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nákup papoušků na burzách
Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.
celý článek
17.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
PAPOUŠEK ZLATOPERÝ objektivem Franty Brzáka
Je nám potěšením uveřejnit opět jeden z dobrodružných článků od Franty Brzáka. Známý fotograf a cestovatel se tentokrát vydal do Kolumbie, kde měl to štěstí a nafotil unikátní snímky papoušků zlatoperých (Leptosittaca branickii).
celý článek
06.06.2019
Dr. Marcellus Bürkle
TRVALÁ SNŮŠKA U PAPOUŠKŮ
Problém trvalé snůšky u papoušků je stále velice aktuální. Přečtěte si zajímavý článek od renomovaného veterinárního lékaře Dr. Marcelluse Bürkleho.
celý článek