Načítám...
12.10.2020

Jak na zimu připravit lorie?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Teplé počasí je pro letošní rok zřejmě již minulostí a o papoušky je třeba se správně postarat i v chladnějším a zimním období.

V našich podmínkách je nejideálnější, pokud máme chovatelské zařízení skládající se z vnitřního prostoru s možností vytápění, které navazuje na venkovní dostatečně velký výlet, kde si papoušci mohou užívat sluníčka i deště.

 Pokud chovatelé loriů takové zařízení nemají a papoušky stěhují na letní období ven a na zimu do vnitřních prostor, měli by být ptáci v tomto období již ve vytápěných ubikacích.

Vnitřní prostory ubikací loriů je třeba mít díky tomu, že jsou loriové potravní specialisté a mají řidší trus, dobře omyvatelné, dostatečně světlé a především vytápěné.

 

Názor, že lorie můžeme zimovat v teplotách pod 15 stupňů Celsia je špatný. Ptáci v těchto podmínkách většinou vydrží, ale nejsou pro ně v žádném případě ideální. Stačí se podívat na biotop, který obývají ve své domovině. Teplotní nekomfort se jistě za nějaký čas nějakým způsobem projeví. V tom nejhorším úhynem papouška.

Za ideální je považována teplota neklesající pod 20 stupňů Celsia. Zejména u menších druhů loriů a charmozínů je třeba takovou teplotu dodržovat celoročně.

Velmi důležité je tedy udržování správné teploty, vlhkosti a také pravidelné každodenní větrání ubikace. Pokud po stěnách ubikace teče voda a nevětrá se, budou se zde tvořit životu nebezpečné plísně. Větrat je nutné denně a to i za mrazivých dnů, ale pozor na průvan. Tomu papoušky vystavit nesmíme.

Loriové se velice rádi koupou a musíme jim to celoročně a každý den umožnit. Buď dostatečně velkou nádobou s vodou nebo sprchováním.

Ve dnech, kdy se brzy stmívá je důležité papouškům přisvicovat. Řídíme se vždy podmínkami z oblasti, kde papoušci žijí. Ideální je pak zabudování postupného stmívání a ponechání orientačního světýlka na noční dobu.

Na zimní období nebo v případech, kdy chováme lorie pouze v uzavřených prostorech bez možnosti přístupu na sluníčko, je nutné zařízení vybavit UV zářivkami nebo lampami. Zde pozor na jejich umístění. Dosah potřebného záření bývá okolo 30 cm. Tato svítidla je také nutné každoročně měnit.

Krmná dávka loriů se během roku nijak výrazně neliší, je to dáno i tím, že ptáci za dodržování výše zmíněných podmínek hnízdí celoročně. Každý chovatel těchto papoušků má svůj osvědčený recept na krmení.

 A pokud něco funguje, není třeba a mnohokrát ani dobré, to měnit.

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

30.03.2020
Milena Vaňková
Jarní pochoutka pro naše papoušky
O tom, jak je důležité předkládat vhodné větve stromů k okusu našim papouškům během celého roku není pochyb. Na jaře nám ale příroda poskytuje pro naše opeřence vynikající pochoutku. Jsou to pupeny, mladé lístečky a květy stromů.
celý článek
23.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Palmové ořechy nejen pro žaky
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
20.04.2020
Milena Vaňková
Jak to dopadne se vzácným „fíkovým papouškem“ ?
Jsou okamžiky, kdy musí chovatel vymýšlet a zkoušet různé varianty, aby dosáhl vytouženého odchovu. O ten se nyní v našem chovu pokoušíme u loríčků rudobradých – Psittaculirostris edwardsii.
celý článek
28.01.2020
Milan Blaška
Papoušci a triky
Milan Blaška Vás zasvětí do tajemství, jak papoušky naučit nejrůznější dovednosti – triky.
celý článek