Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

02.12.2019

Jak neohrozit svého papouška během vánočního období …

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

S blížícími se Vánocemi a začínajícím obdobím adventu si všichni zdobíme svůj domov tradičními vánočními rostlinami a ozdobami. Musíme však být velmi obezřetní v případě, že naši domácnost sdílíme s papouščími kamarády.

Asi nebude mnoho domácností, kde by se v tomto období neobjevila vánoční hvězda -  neboli pryšec nádherný- Euphorbia pulcherrima. Nebylo by rozumné nechat papouška s touto rostlinou bez dozoru. Všechny pryšce roní při poranění mléko (latex) a to může vyvolat alergickou reakci. Latex dráždí kůži, která zčervená a svědí, když se dostane do oka, může způsobit zánět spojivek, dočasné oslepnutí i trvalé poškození oka a při sežrání podráždí sliznice, takže vyvolává zvracení, někdy i průjem. Nálepka nejjedovatější vánoční rostliny je neopodstatněná, ale to určitě není důvod brát tuto informaci na lehkou váhu.

 

Symbolem vánočních svátků je i vánoční kaktus – Schlumbergera, pocházející z tropické části Brazílie. Rostlina tvoří převislé keříky z na sebe navazujících článků. V přírodě jsou květy opilovány drobnými kolibříky rodu Phaetornis a Leucochloris. Ti podle pozorování přenášejí pyl na kořeni zobáku a na krátkých pírkách. Plody vánočního kaktusu jsou bobule. Zůstávají i ve zralosti uzavřené a jsou potravou ptáků. Vánoční kaktus tedy neobsahuje žádné jedovaté látky, ale rozhodně není vhodnou hračkou či pochoutkou pro papoušky.

 

 

 

 

Jedovatými vánočními rostlinami pro papoušky ale rozhodně jsou:

Brambořík- Cyclamen – toxická je hlíza

Hvězdník  - Amarylis  - toxická je cibule

 

Veliký pozor je třeba dát také na vánoční stromečky či dekorace plné ozdobiček. Ty rozhodně nejsou vhodnou hračkou pro naše opeřence. Může dojít k jejich rozkousání a pozření.

 

 

 Nevhodné mohou být také svíčky a jejich kouř, vánoční vůně i čistící prostředky.

 

Teflonové nádobí by v domácnosti, kterou s námi sdílí papoušci, němělo být vůbec. Jeho používání může stát papoušky život.

 

 Lidské jídlo do zobáku papouškům nepatří. Rovněž je nebezpečná i náhlá změna krmné dávky v dobrém úmyslu papouškům na svátky přilepšit.

 

Nenechávejme své papoušky bez dozoru.

Platí, že prevence je vždy lepší, než řešení následků.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Chronická snáška
“Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo ponechat?”
celý článek
20.11.2018
Henk de Jonge
Chov agapornisů oranžovohlavých
Henk de Jonge z Jihoafrické republiky popisuje zkušenosti s chovem agapornisů oranžovohlavých (Agapornis pullarius).
celý článek
18.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek
15.11.2019
Mgr. Lubomír Tomiška
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Mládě trichy orlího aneb příjemné překvapení podzimu
Pro některé druhy papoušků v Loro Parque sezóna ještě neskončila. Jedním z nich je tricha orlí (Psittrichas fulgidus).
celý článek