Načítám...
18.05.2020

Jak správně nakroužkovat papouška….

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Každý odchovaný papoušek by měl být nějakým způsobem označen.

Možné jsou v podstatě dva způsoby. Kroužkování a v případě, že to z nějakého důvodu není možné, můžeme přistoupit k čipování.

 

Účelem označení odchovaného jedince je jeho nezaměnitelná identifikace.  Z kroužku lze zjistit také rok narození, číslo kroužku se používá na všech dokumentech – např. při analýzách DNA, vyšetřeních na papouščí virózy a v neposlední řadě na registračních listech u papoušků podléhajících CITES.

 

Kroužkování je samozřejmě varianta levnější a zvládne ji chovatel sám. Čipování by mělo být svěřeno do rukou veterináře. Také každý čip má své identifikační číslo.

 

Typy kroužků: kroužky jsou vyrobeny buď z hliníku nebo pro větší druhy papoušků lze volit variantu nerezovou. Rozhodně doporučuji pro ni sáhnout, protože silné zobáky velkých papoušků jsou schopny hliník zmáčknout a způsobit si tak veliké problémy – poranění nožky, v horším případě její zaškrcení a nekrózu.

Jak zjistit číslo kroužku pro daný druh papouška?  Každý druh papouška má doporučenou velikost kroužku, která vychází z toho, aby papouškovi kroužek seděl, nebyl malý a nezaškrcoval nožku , ale ani velký, aby se nedal papouškovi po ukončení růstu sejmout. To by pak kroužkování ztrácelo význam. Velký kroužek může vést také k poranění, pokud by se jedinec někde za kroužek zachytl. Správnou velikost lze zjistit mimo jiné i na chovatelských webech, samozřejmě i na www.papousci.com – chovatelské informace.

 

Mezi kroužky pro papoušky nepodléhajícími a podléhajícími CITES je rozdíl v číslování, proto je třeba volit správný.

Kdy je vhodná doba ke kroužkování? Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Mláďata, která jsou odchovávána rodiči rostou rychleji, než mláďata odchovávána uměle. Pokud je v budce více mláďat, nejstarší již bude mít nožku ke kroužkování připravenu, mladším by kroužek spadl. Je tedy nutné kroužkovat postupně a pohlídat, zda kroužek nespadl a správně sedí.  Kontrola nasazení kroužku je nutná i u mláďat dokrmovaných uměle. Pozor na to, aby kroužek správně seděl a nesklouzl přes prstíky nebo naopak přes kloub.

S kroužkováním není dobré ani otálet. Kroužek by se nám pak nemuselo podařit nasadit nebo bychom ho museli nasazovat „násilím“, zde hrozí i zlomení tenkých kostí v nožkách mláděte.

 

Technika kroužkování: postup je stejný u malých i velkých druhů papoušků. Kroužek se navléká přes prsty na běhák . Nejpoužívanější způsob je tři prsty dopředu a jeden (nejkratší) dozadu. Někteří chovatelé kroužkují dva prsty dopředu a dva dozadu. Prstík, který je vzadu je nutné správně protáhnout kroužkem ven tak, aby byly všechny prstíky volné.

 

Kde kroužky zakoupit? V naší republice jsou dva licencovaní výrobci kroužků.  Pan Straka a pan Šesták. Mají licenci na výrobu kroužků a jsou jim přidělovány pro CITES kroužky číselné řady z ministerstva životního prostředí. Kontakty naleznete na internetu nebo lze kroužky zakoupit na ptačích burzách, kde se můžete s výrobci setkat.

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontrola papoušků před chovnou sezónou
Před chovnou sezónou je nezbytně nutné zkontrolovat stav všech našich papoušků. Kontrola nám může pomoci odhadnout, zda je ten který papoušek skutečně připraven na hnízdění. V neposlední řadě jde o prevenci případných nežádoucích komplikací v průběhu chovné sezóny.
celý článek
15.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dopřejte papouškům slunce...
Mnoho chovatelů se již začalo soustředit na vhodné vybavení voliér pro své papoušky, obohacování jejich prostředí atd. Nicméně je stále mnoho těch, kteří podceňují fakt, že papoušci musí mít možnost pobytu na přirozeném slunečním svitu.
celý článek
13.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Physalis – jedlé lampionky
Plody mochyně peruánské, známé také jako physalis, najdeme v obchodech obvykle mezi různými druhy exotického ovoce. Věděli jste však, že se jedná o rostlinu z čeledi lilkovitých, do které patří například lilek brambor, rajče nebo paprika?
celý článek
15.04.2019
Milena Vaňková
Už jste si vysadili muchovník? Pro papoušky je výborný!
Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.
celý článek