Načítám...
30.11.2020

Jak zabavit naše papoušky v zimním období?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Dny se zkrátily, venkovní teploty klesly a proto většina našich papoušků již ven nemůže. Jak je v tomto období zaměstnat?
Situace je stejná jak pro voliérové papoušky, tak pro papoušky domácí mazlíčky.


Těm voliérovým nesmíme zapomenout den prodlužovat přisvicováním. Nebylo by pro ně přirozené, aby měli světlo pouze osm hodin denně. Stačí se podívat na biotop, ve kterém žijí v přírodě. V dlouhém zimním období, kdy ptáci nemají přístup na sluníčko, je vynikající umístění lamp nebo zářivek nahrazujících sluneční paprsky. Zde je třeba nastudovat dosah jejich záření a podle toho je umístit bezpečně tak, aby se na ně papoušci nedostali. Dosah bývá malý – průměrně 30 cm od tělesa. Omezena je také jejich životnost–účinnost, vždy je třeba se podívat do příbalové dokumentace.

Nejhorší je pro naše papoušky nuda. A jak jí předejít?

  • Papouškům můžeme v tomto období nabízet větve stromů a to i jehličnanů – smrk, jedle, borovice atd.

 

  • Zajisté uvítají ke svým hrám přírodní šišky. S oblibou je rozebírají a z těch čerstvých olizují smůlu.

 

  • Radost udělá a zábavu na dlouhou dobu zajistí ovoce a zelenina a jiné dobroty umístěné do pletivové kostky zavěšené v kleci či voliéře. Pamlsky lze též napíchnout na bezpečný špíz nebo větve rozmístěné po voliéře.

 

 

 

 

  • Správně zvolená směs a množství ořechů a semínek poskytne rovněž zábavu.

 

Nám lidem nastal adventní čas. Své příbytky si vyzdobujeme světýlky, tradičními vánočními květinami a ozdobami, zapalujeme svíčky…

Více než kdy jindy je třeba dohlížet na bezpečnost papoušků domácích mazlíčků!

Tradiční květina – vánoční hvězda – Poincézie (Euphorbia pulcherima) patří mezi jedovaté rostliny.  Pozor tedy na to, aby jí papoušek nepozřel nebo nedošlo k potřísnění tekutinou, kterou obsahuje. Tekutina dráždí pokožku i sliznici. Mezi další jedovaté rostliny, které si v dobé vánoční pořizujeme, patří např. brambořík – (Cyclamen) a jmelí.

 

Pozor na adventní věnce a svíčky – zapalování svíček v přítomnosti papoušků není vhodné, ale pozor také na to, aby se ptáci bez dozoru nedostali k nezapáleným svíčkám a neokusovali je, stejně jako další ozdoby z věnců.

Vánoční stromečky jsou pro mnohé naše mazlíčky lákadlem a terčem jejich zkoumání. Nebezpečné jsou háčky na zavěšení ozdob, čokolády, ale i samotné ozdoby, které by mohli papoušci rozštípnout a nějaký střípek spolknout.

Elektrické kabely a světýlka rozmístěná v tomto období po bytech musí být pod dohledem a mimo dosah papouščích zvědavců.

V neposlední řadě – kromě ovoce – nepatří do zobáku papouška žádné lidské jídlo. Na Vánoce tím svému papouškovi nepřilepšíte, ale můžete mu způsobit vážné zdravotní problémy.

 

 

Krásný, klidný a bezpečný adventní čas vám i vašim papouškům.

 

reklamaSTOLNÍ KALENDÁŘ PAPOUŠCI 2021 v prodeji ZDE

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.12.2019
Milena Vaňková
Udělejte vánočním stromečkem radost i vašim papouškům …
Papoušci potřebují stále něco okusovat a odstrojený vánoční stromeček může být zdrojem jednak zábavy a jednak zpestřením jídelníčku, protože obsahuje silice, třísloviny a pryskyřice.
celý článek
14.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek
12.06.2018
Jenda Sládek
Odchov aratingů tmavohlavých
Praktický článek o chovu aratingů tmavohlavých (Aratinga weddellii). V textu najdete zajímavé postřehy z praktického chovu tohoto elegantního druhu.
celý článek
16.01.2019
Kaki – pokrm bohů
V zimních měsících je v našich supermarketech k dostání mnoho druhů tropického a subtropického exotického ovoce. Pokud chcete vašim opeřencům zpestřit jídelníček je toto exotické ovoce tou správnou volbou. Vyzkoušeli jste kaki?
celý článek