Načítám...
03.12.2019

Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D., MVDr. Michaela Petríková
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců

Při pořízení papouška nebo lépe před jeho nákupem je vhodné ve svém okolí najít veterinárního lékaře, který se papouškům věnuje. Veterinárních lékařů, kteří se zaměřují na exotické, ale i jiné ptactvo, není mnoho a majitelé papoušků tak mnohdy musí cestovat stovky kilometrů, aby byla jejich opeřencům poskytnuta adekvátní péče. Důvodů, proč mít svého ptačího veterináře, existuje mnoho, jak jste se mohli dočíst v online článku, který byl uveřejněn v dubnu roku 2018.

Mezi jedno z pracovišť, kde můžete nalézt odbornou pomoc, patří Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců při Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno. Zde působí se svými kolegy MVDr. Michaela Petríková a MVDr. Veronika Trhoňová.

MVDr. Michaela Petríková ukončila studium na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno v roce 2019. Během studia absolvovala několik stáží, kongresů a seminářů se zaměřením na medicínu exotických zvířat a aviární medicínu, nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jedním z nich je například dvouměsíční stáž v ZOO Ljubljana ve Slovinsku, kde se zaměřila především na problematiku onemocnění očí u dravců. Od dětství se věnuje chovu papoušků a drobných savců. Společnost jí po 10 let dělá její parťák Max alexandr velký. Momentálně chová agapornisy škraboškové, papoušky zpěvavé, rýžovníky a kanárky, mezi neopeřené členy rodiny patří 2 morčata a pagekoni řasnatí.

MVDr. Veronika Trhoňová ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno v roce 2014, v té době jako MVDr. Veronika Sochorcová. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu, v roce 2019 pak úspěšně obhájila doktorskou disertační práci. Absolvovala řadu zahraničních stáží a pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí. S manželem se věnují chovu jihoamerických papoušků.

Co můžeme našim pacientům nabídnout?

Našim opeřeným pacientům můžeme nabídnout komplexní veterinární péči. Klademe důraz zejména na prevenci chorob, včetně diagnostiky virových infekcí (PBFD, polyomaviry, bornaviry), které lze vyšetřit přímo na našem pracovišti. V laboratoři lze rovněž určit pohlaví metodou PCR ze vzorku peří nebo krve.

V případě onemocnění papouška je důležité provést řadu vyšetření. Základní vyšetření zahrnuje klinické vyšetření papouška, cytologické a parazitologické vyšetření trusu, dále odběr krve pro hematologické a biochemické vyšetření a rentgenologické vyšetření. Na našem pracovišti provádíme také chirurgické zákroky, včetně léčby zlomenin. Zároveň nabízíme poradenskou činnost týkající se oblasti výživy papoušků a preventivní medicíny. 

Svůj význam má také patologické vyšetření, zejména z důvodu rizika pro ostatní papoušky v chovu. Pokud se chovatel rozhodne nechat vyšetřit uhynulého papouška, je nutné tak učinit co nejdříve po úhynu, neboť velice rychle dochází k rozkladu tkání. Zároveň není vhodné uhynulého jedince mrazit.

V případě jakéhokoliv problému doporučujeme nejprve telefonickou konzultaci a následné objednání. Vyhnete se tak zbytečnému čekání. 

Kontakt:

Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců, VFU Brno

Palackého tř. 1946/1

Brno 612 42

Ordinační doba: Po-Pá 8.00-12.00, 13.00-15.00

tel: 541 562 370

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.06.2020
Milena Vaňková
Zoologická zahrada v Ostravě a papoušci
Situace nám to naštěstí už dovoluje a můžeme opět navštěvovat zoologické zahrady. Tentokrát malá pozvánka do Ostravy.
celý článek
10.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Poskytněte svému papouškovi dostatek zdravého spánku.
Většina papoušků pochází z tropů či subtropů, kde je obvykle 12 hodinový denní/noční režim. Ptáci jsou vzhůru od východu po západ Slunce což činí v průměru 12 hodin denně.
celý článek
04.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Koupání papoušků
Pravidelné koupání uspokojuje přirozené potřeby papoušků, zlepšuje stav opeření, stejně jako celkovou vitalitu.
celý článek
29.05.2020
MVDr. Helena Vaidlová
Viry, které mohou ohrozit vaše papoušky
V současné době svírá lidskou populaci na celém světě jeden jediný virus, který změnil život téměř každému. Jak je to s viry u papoušků?
celý článek