Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

04.06.2018

Koupání papoušků

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: Jaroslav Vokoun

Většina papoušků miluje koupání, během kterého jsou odstraňovány nečistoty na peří a kůži a které podporuje následnou péči o peří. Koupání udržuje peří v perfektním stavu, což má vliv na kvalitu letu a ochranu před povětrnostními vlivy. Koupání je také důležité, protože suchá kůže může svědit, což může následně vést ke škubání. V neposlední řadě je pro papoušky oblíbenou zábavou.

Papoušci pocházející z tropických oblastí a deštných pralesů jsou zvyklí na denní dešťové srážky a vlhké klima. Pravidelné koupání uspokojuje jejich přirozené potřeby, zlepšuje stav opeření, stejně jako celkovou vitalitu. Potřeba a frekvence koupání závisí na druhu papouška a individualitě jedince.

Častější koupání během přepeřování pomáhá při růstu nových per a zklidňuje svědící kůži. Koupání zároveň podněcuje papouška k probírání peří, během kterého dochází k odstraňování starých per.

Pokud mají ptáci chovaní v zajetí potřebu se koupat, využijí k tomu jakoukoliv nádobu s vodou, která je k dispozici. Nejčastěji se koupou v miskách s vodou k pití a tím ji znečišťují.

Někteří ptáci dávají přednost sprchování, někteří preferují jemnou mlhu a jiní se rádi ponoří do nádoby s vodou. Proto je vhodné vyzkoušet několik metod a najít tu pravou pro vašeho papouška. Při rosení můžete využít klasický rozprašovač na květiny. Někteří papoušci se mohou rozprašovače bát a je nutné je na rosení postupně zvykat.

S rosením je vhodné začít už u chovatele, který papoušky ručně dokrmuje. Zde je důležité dbát na teplotu prostředí a k rosení používat vlažnou vodu. Rosení pomáhá růstu nových per.

Při koupání je však nutné respektovat určitá pravidla:

  • Koupejte papoušky pouze během dne. Pokud by šel papoušek spát s mokrým peřím, může mu být chlad nepříjemný a může nastydnout.
  • Po koupeli je nutné udržovat papouška v teplém prostředí a nevystavovat průvanu.
  • Nikdy papouška nefénujte. Horký vzduch může poškodit jemnou ptačí kůži a peří. Fény mohou navíc obsahovat nepřilnavé povrchy na bázi teflonu, což může být pro papoušky smrtelné.
  • Nepoužívejte mýdlo, které odstraňuje přirozený ochranný biofilm na peří. Na trhu existují šampóny pro papoušky, avšak nejlepší je pouze čistá voda.

Výše uvedená doporučení platí zejména pro pet papoušky. Voliérovým ptákům můžeme poskytnout nádobu s vodou, systém mlžení nebo je pokropit zahradní hadicí.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.11.2019
Dr. Slobodan Ivic
ZOBÁK – kniha, která právě vyšla v Německu
Rád bych Vám představil svou knihu, která je velmi specificky zaměřená. Vyšla v němčině a zabývá se ptačím zobákem.
celý článek
21.02.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
ZANEDLOUHO JSOU TU NOVÍ PAPOUŠCI !
Příští týden vyjde březnové číslo časopisu PAPOUŠCI. Přinášíme Vám malou ukázku...
celý článek
13.05.2019
Milena Vaňková
S čím se dá pomoci papouščím rodičům....
Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého.
celý článek
12.06.2018
Jenda Sládek
Odchov aratingů tmavohlavých
Praktický článek o chovu aratingů tmavohlavých (Aratinga weddellii). V textu najdete zajímavé postřehy z praktického chovu tohoto elegantního druhu.
celý článek