Načítám...
24.07.2018

Kousná poranění papoušků

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: MVDr. Helena Vaidlová

Ať je papoušek pokousán psem, kočkou nebo jiným papouškem, bývá to zpravidla vážný problém. Mnohdy najdeme již mrtvé tělo. Občas pouze zbytky těla, jindy jen trochu peří. 

Jsou však celkem běžné případy, kdy papoušek útok přežije s většími či menšími poraněními. A pak je nejdůležitější nepodcenit situaci. 

Mezi papoušky dochází nejčastěji k poraněním zobáku. Fraktura zobáku může srůst celkem bez následků, jsou-li splněny určité podmínky. Rozsah a místo fraktury jsou samozřejmě důležité, včasná osteosyntéza a vhodná terapie však může zachránit i na první pohled neřešitelné stavy. 

Po napadení psem nebo kočkou může mít papoušek frakturu křídla, nohy, dále může o končetinu přijít nebo mít mnohočetné pohmožděniny, krváceniny a fraktury různě po těle. Kousné fraktury bývají otevřené a kontaminované. Prodleva 24 hodin k ošetření může mít za následek infekci a poškození tkání natolik, že ke zhojení nedojde. Přežije-li papoušek mnohočetná poranění hrudníku a břicha "po ocucání" psem, rozhodně si zaslouží možnost ošetření a záchrany jeho života. 

Kuna přes voliéru nejčastěji utrhne končetinu. I taková poranění ptáci často přežijí. A často jim později podlehnou kvůli neposkytnutí správné léčby chovatelem, když situaci podcení. 

Setkáváme se s různými kousnými poraněními různého původu, společné mají jednoznačně lehkomyslné počínájí majitelů, kteří často přicházejí pozdě a papoušek pak nepřežije, zbytečně dlouho trpí nebo je z něj navždy handicap, ačkoliv nemusel být. 

Závěr: 

Má-li papoušek kousné poranění, zauvažujme stejně, jako bychom ho měli my lidé. Zastavíme krvácení, vytvoříme klidné prostředí a ihned vyhledáme lékaře. Druhý den už může být zbytečně pozdě...


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.11.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z LORO PARQUE – létání papoušků
Chovatelé někdy vypozorují, že jejich papoušci ztrácejí zájem o létání. Místo toho spíše šplhají po pletivu, za které se zachytávají mohutnými zobáky nebo se houpají na závěsných bidlech.
celý článek
05.06.2018
Milena Vaňková
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
celý článek
04.01.2018
Bc. Alena Winner
MIXED OIL – za studena lisovaný olej z různých druhů ořechů
Wichai Danrattana z Thajska chová papoušky dlouhá léta. Splnil se mu sen a kromě dalších druhů vlastní i mutace arů ararauna, o kterých momentálně připravujeme článek do tištěného časopisu PAPOUŠCI 2-2018 (březen-duben). V současné době chovatel dokončuje stavbu obrovské a absolutně skvěle koncipované voliéry, kde bude welfare arů ...
celý článek
14.02.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA HNÍZDĚNÍ A JÍDELNÍČEK PAPOUŠKŮ – 4. část
I když je ještě zima a chladno, kalendář napovídá, že jaro se pomaličku blíží. Nastává ten pravý okamžik, kdy chovatel papoušků musí myslet na to, aby papoušci vstupovali do nové chovatelské sezóny aktivně a s chutí zahájili reprodukční cyklus.
celý článek