Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

16.01.2018

Kšíry pro papoušky

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky. Na co si dát při jejich výběru pozor? Kšírky musí být bezpečné zejména pro papouška samotného, pozor na spony a karabinky, které by papoušek zobákem zmáčknul či přeštípnul a byl volný. Pozornost je nutné věnovat i spojům popruhů, které jsou na tělíčku papouška a vodítka. Doporučuji si všechny spoje překontrolovat tahem při každém, byť i denním používání kšírků. Vodítko by mělo být pružné.

Kde kšíry pro papouška sehnat? V nabídce je mají vybrané internetové obchody se zbožím pro papoušky, spousta chovatelů je vyrábí pro sebe a pro své známé svépomocí. Je důležité také zvolit správnou velikost. U komerčně prodávaných kšírů udává velikost přímo výrobce.

Je samozřejmě nutné papouška na tuto pomůcku naučit. Ideální je, pokud už chovatel, od kterého si papouška kupujete, tomuto učí ještě neodstavená mláďata a pokračuje tak po celou dobu, než mláďata odjíždějí do nové rodiny. Tréning je vhodný každodenní. Jakmile se mládě po převozu do svého nového domova rozkouká, což je otázka pár dní a získá důvěru ve své lidi, je nutné s trénováním nasazování pokračovat. Vždy v klidu, trpělivě, s pochvalami a pamlsky. Zkrátka něčím pro papouška příjemným. Za vhodného teplého počasí je největší odměnou vycházka ven. S tímto si papoušek nasazování kšírů spojí a po čase bude i sám nastavovat křídla do popruhů, jakmile kšírky ve vaší ruce uvidí. V zimním období, kdy se bohužel kvůli nízkým teplotám s papouškem ven jít nedá, je třeba tréning nasazování trénovat. Jinak by se mohlo stát, že s příchodem jara začne papoušek kšíry odmítat a je pak velmi těžké se vracet zpět. Na kšíry se dají naučit i někteří starší papoušci, kteří je do té doby neznali, ale velmi obtížně a určitě ne vždy s úspěchem.

Fotodokumentace nasazování:

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.10.2019
Milena Vaňková
Víte, jak je to s emocemi u papoušků?
Každý majitel velkého papouška, vlastně každý majitel papouška brzy zjistí, jak inteligentního tvora má vedle sebe a že je nutné ho se vším všudy respektovat.
celý článek
06.12.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE - důležitost analýz a preventivních prohlídek papoušků
V Loro Parque není žádný zázrační přípravek, který papouškům podávají, aby je udrželi v perfektní kondici. Podle vědeckého ředitele Rafaela Zamory Padróna zcela postačí dodržovat pravidelné preventivní prohlídky.
celý článek
05.07.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – staráme se o více než 1200 voliér s chovnými páry papoušků
V chovné stanici nadace Loro Parque Fundación momentálně pravidelně kontrolují přes 1200 voliér.
celý článek
10.12.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a svíčky
K Vánocům nepochybně patří svíčky. Každou neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, vonné svíce používáme pro osvěžení domácnosti a navození vánoční atmosféry.
celý článek