Načítám...
02.08.2018

Květy ibišku pro papoušky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule až po živočišnou bílkovinu v podobě hmyzu především během chovné sezóny. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů. Kromě květů afrikánů, černého bezu, pampelišky, sedmikrásky a mnoho dalších jim můžeme nabídnout například květy ibišku, které mnozí z nás pěstují jako okrasný keř na zahradě.

Ibišek (Hibiscus) zahrnuje více než 300 druhů dřevin i bylin s nápadnými barevnými květy, rozšířené v tropech a subtropech celého světa. Na našich zahradách najdeme nejčastěji ibišek syrský (Hibiscus syriacus), mrazuvzdorný keř pocházející z Dálného východu, který snese i naše mrazy. Tento okrasný keř byl do Evropy dovezen již v roce 1596 a dnes se pěstuje řada odrůd s květy s různou škálou fialových, růžových a bílých odstínů, které kvetou nepřetržitě od července až do října. Ibišek je poměrně nenáročný keř dorůstající výšky až 2 m, který vyžaduje slunné stanoviště a propustnou výživnou půdu. Snese i horší podmínky, ovšem ve stínu bude méně kvést. 

V domácnostech pěstujeme pokojovou rostlinu ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis), takzvanou čínskou růži, který kvete od dubna do října.

Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) je známý díky lahodným a především zdraví prospěšným čajům, které se vyrábí z jeho sytě červených květů. Již staří Egypťané jeho květy dávali do hrobu faraonů pro případ, že by faraon po smrti onemocněl a potřeboval nějaký lék. Také název rodu ibišek pravděpodobně pochází ze starého Egypta, podle jména posvátného ptáka ibise, který byl ztělesněním boha Thovta, egyptským jménem hib. 

Ibišek má celou řadu účinných složek: flavonoidy, quercetin, kaempferol, apigenidin, pelargonidin, cyanin, cyanidin, teraxeryl acetát, cyklopeptidové alkaloidy, ß-sitosterol, kyselinu šťavelovou, kyselinu citronovou, vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamin C, karoten a mastné kyseliny. Flavonoidy pomáhají zpevňovat stěnu cév, mají pozitivní vliv při ochraně buněk a při regeneračním procesu, podporují činnost mnoha enzymů v organismu, zejména účastnících se antioxidačního procesu. Ibišek je bohatým zdrojem vitamínu C.

Papouškům můžeme podávat čerstvé květy ibišku, ze kterých mohou olizovat pyl a vybírat různý hmyz, nakonec si pochutnají na celém květu. Loriům můžeme ze sušených květů připravit čaj s medem.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

24.01.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
FRANTA BRZÁK – cestovatel a fotograf
Cestovatel Franta Brzák patří mezi významné fotografy fauny ve volné přírodě.
celý článek
06.02.2020
Bc. Alena Winner
Nadace Loro Parque Fundación je pyšná na 400. mládě ary kaninda
Díky nadaci Loro Parque Fundación se zvyšují počty arů kaninda žijících ve volnosti.
celý článek
27.11.2019
Markéta Rybínová
JAKÉHO PAPOUŠKA POŘÍDIT DĚTEM?
Článek pro rodiče, kteří zatím nemají zkušenost a plánují koupi papouška pro dítě.
celý článek
11.04.2019
Bc. Alena Winner
POZVÁNKA DO ZOO – MONTECASINO BIRD GARDENS
Dnes vám představíme ptačí zahrady MONTE CASONO BIRD GARDENS, které se nacházejí v centru pulzujícího Johannesburgu.
celý článek