Načítám...
14.05.2020

Listový salát je zdravý i pro papoušky

Text: Radka Hrevušová
Foto: archiv redakce

Hlávkový salát patří mezi první jarní zeleninu, kterou je možno papouškům podávat a zpestřit tak jejich jídelníček. Tato zelenina má vysokou biologickou hodnotu a je snadno stravitelná. Zároveň patří k nejzdravějším potravinám vůbec. Právě v jarním období je salát velmi prospěšný nejen pro lidi, ale i pro barevné opeřence.

 

Avšak není salát jako salát. Rozdělujeme jej na 3 typy – hlávkový, ledový a římský. Existuje ještě chřestová forma salátu, ovšem ta je u nás téměř neznámá. Obsahem účinných látek se tyto typy od sebe příliš neliší. Rozdíl je především mezi zelenou a červenou formou.
Zelenolistá forma obsahuje hodně hořčíku, který je součástí zeleného listového barviva – chlorofylu. Hořčík je velmi důležitý prvek, nezbytný pro látkovou výměnu, navíc působí protistresově.


Červeně zbarvené odrůdy salátu obsahují významné množství provitaminu A – karotenu, který chrání organismus před volnými radikály.
Celkově salát obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a mnoho důležitých prvků. Kyselina listová stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, čímž podporuje trávení, ale teplem (i dlouhodobým skladováním v pokojové teplotě) se rychle ničí. Vláknina obsažená v salátu zlepšuje pohyb potravy v trávicím traktu a váže na sebe škodlivé látky, které jsou spolu s ní vylučovány z organismu. Díky velkému obsahu vody má salát poměrně nízkou energetickou hodnotu.


Z prvků jsou kromě již zmíněného hořčíku významně zastoupeny vápník, draslík, fosfor, železo, zinek, jód, v menším množství sodík, kobalt a měď. Spolu s enzymy a organickými kyselinami tak ze salátu dělají velmi cennou zeleninu, kterou je vhodné papouškům podávat celoročně.
Z pozitivních účinků na organismus můžeme jmenovat povzbuzení trávení a činnosti jater, podporu vstřebávání bílkovin, posílení imunitního systému, zlepšení mozkové činnosti, protikřečové a tišící účinky, posílení nervového systému, posílení svalů (včetně srdečního), zlepšení transportu kyslíku k buňkám. Celkově salát působí na zlepšení látkové výměny a tím způsobuje pročištění organismu.


Pozor si však musíme dát při podávání většího množství salátu našim opeřencům. Pokud máme tuto zeleninu z vlastní zahrádky, můžeme si být jistí její kvalitou. Ovšem salát zakoupený v marketu může obsahovat větší množství dusíkatých látek, než je vhodné. Předávkování se u papoušků projeví prudkými průjmy a zvracením, ptáci jsou naježení a v krátké době může dojít k úhynu v důsledku dehydratace organismu. V této situaci pomůže rychlé nasazení diety s úplným vynecháním měkké složky krmné dávky a zároveň podání trošky rozdrceného živočišného uhlí v malém množství vody. Energii je vhodné doplnit piškoty.


Nicméně však podávání rozumného množství salátu je pro papoušky velmi prospěšné a blahodárně působí na jejich zdraví. Listy je vhodné trhat rukou – při styku s kovovou částí nože se velká část vitamínů rychle ničí. Podle lékařů a hlavně dietologů patří zelená listová zelenina k nejzdravějším potravinám vůbec. Proto bychom měli tuto zeleninu dopřát i našim papouškům, a to nejen
v jarním období.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Ohlédnutí za EXOTIKOU 2018
Výstava EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem je pro letošní rok u konce. Pojďme si připomenout některé druhy papoušků, které jsme zde mohli vidět.
celý článek
26.03.2020
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Dokrmovací směsi GM Breeders
Chovná sezóna je v plném proudu a i když nejlepší možný způsob odchovu mláďat papoušků je pod jejich rodiči, někdy je nutné mládě odebrat k ručnímu odchovu.
celý článek
30.05.2018
ing. Eva Holanová
Aratinga zlatočelý a jeho chov
Jednoho dne jsem se rozhodla, že rozšířím svůj chov australských papoušků o „opravdového“ jihoamerického papouška. Měla jsem jasno v tom, že to budou aratingové, typičtí obyvatelé jihoamerického pralesa.
celý článek
05.02.2018
Milena Vaňková
Jsou neštovice přenosné z člověka na papouška? Mohu papouška nakazit rýmou či kašlem?
V mnoha domácnostech žije s lidmi papoušek jako společník. Se svými lidmi obývá společný prostor, a proto se v případě onemocnění člověka dostane přímo do styku s chorobami, kterými lidé v jeho blízkosti onemocní. Styk s nemocným v případě chovu ve voliérách mimo domácnost jsme schopni eliminovat.
celý článek