Načítám...
24.01.2018

Loupání zobáku papoušků

Text: Milan Bartl, z archivních informací od MVDr. Viktora Tukače, CSc.
Foto: Milan Bartl, Petra Ouzká

Loupající se zobák je častým a viditelným problémem. Určité mechanické opotřebení povrchové vrstvy je především u starších papoušků normální a je vidět i na záběrech z přírody, kde papoušci přijímají přirozenou potravu. Pokud se ale loupe více vrstev zobáku současně, je to pro nás chovatele známka toho, že papoušek není po zdravotní stránce v pořádku.

Kožní deriváty (peří, zobák, drápy) jsou obrazem fungování celkového metabolismu a zdravotního stavu papouška. O kvalitě těchto struktur rozhoduje fungování všech orgánových systémů, především ale jater. Fungování jater úzce souvisí s podávanou potravou.

Potrava nabízená papouškům v lidské pěči je téměř ze 100% náhradní, navíc obsahuje velké množství tuků, velmi citlivých k oxidaci (žluknutí). Příčinou žluknutí tuku v podávaném krmivu jsou nevhodné skladovací podmínky, překročení doby vhodné na skladování a vliv plísňových enzymů. Pokud papoušek dostává dlouhodobě nevhodnou nebo špatně skladovanou potravu nebo nemá k dispozici dostatek antioxidantů, dochází k poškození jaterního parenchymu, což v důsledku vede k tukové degeneraci jaterní tkáně. Tento stav v různém stupni je spíše pravidlem než výjimkou, jak u ptáků v chovech, tak i u domácích miláčků. Klinickým projevem zhoršeného fungování jater může být právě nadměrné praskání a odloupávání horních keratinových lamel zobáku. Mezi jednotlivými lamelami se nachází velmi dobře krvená zárodečná tkáň (kdo radikálně zkracoval zobák, ví o čem mluvím), která zásobuje zobák stavebními kameny. Ty chybí, pokud játra nepracují ideálně. Přírodním řešením, které napomáhá regeneraci jater, je zařazení semen ostropestřece mariánského do krmné dávky.

 

Postižení zobáku je samozřejmě možné i primárně, v důsledku bakteriální, virové nebo plísňové infekce. Známým strašákem je např. cirkovirus způsobující PBFD - nemoc zobáku a peří papoušků, poškození rohoviny zobáku plísní nebo parazity (např. vápenka u malých papoušků).

Pro určení jednoznačné příčiny poškození zobáku je třeba provést hematologické, biochemické, případně PCR vyšetření. Na základě výsledků pak rozhodně veteriář, jak problém řešit. Každá z příčin má jiné řešení. Náprava se může týkat jen konkrétního jedince - v případě metabolického problému nebo nevhodného krmiva pro konkrétní druh. V případě infekce v chovu nebo parazitů se problém musí řešit komplexně v celém chovu.

Z archivních materiálů poskytnutých MVDr. Tukačem

zpracoval Milan Bartl


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ara Maruška
Bornavirus u papoušků je stále žhavé téma. Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů.
celý článek
25.04.2019
Bc. Alena Winner
PAPOUŠCI 3-2019
To jsou ale krásné dny... není nad modré nebe :-) A navíc, když dnes vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Aktuální číslo vyzdvihuje dvojnásobného mistra světa s chovem neofém modrohlavých. Není jím nikdo jiný, než pan Martin Papač.
celý článek
01.07.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost čištění voliér v těchto dnech
Každá chovná sezóna je v Loro Parque Fundación jiná a chovatelský management se musí uzpůsobit. Jsou však aspekty, které jsou pro všechny sezóny typické a stejné. Například nyní, když se otepluje, musí naši chovatelé daleko více dbát na hygienu u našich svěřenců.
celý článek
04.10.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost půdy pro papoušky
Ačkoliv se vám může zdát, že papoušky tak často na zemi nevidíte, realita je opačná. Z půdy totiž exotičtí opeřenci získávají důležité živiny a vyhledávají ji.
celý článek