Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
15.05.2018

Mají chovné páry dostatek vápníku?

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: MVDr. Helena Vaidlová

Nejčastěji se u mláďat setkáváme s nedostatkem vápníku. Rozhodně to není jediný minerál, o kterém by stálo za to se zmínit, ale bohužel je stále tím nejdůležitějším, který připravuje o "kvalitní" život spoustu mláďat papoušků a někdy je připraví o život jako takový a mláďata zbytečně uhynou. 

U (nejen) amerických papoušků, především u ar, vídáme tzv. nůžkový skus zobáku. Je to stav, kdy horní a dolní čelist nejsou zcela ve svislé ose. Téměř vždy je to způsobené zakřivením kosti horního zobáku. Mezi chovateli se traduje, že k tomu dochází při ručním dokrmování špatnou technikou krmiče. Není tomu tak. Pokud má mládě "křivý zobák", pak je to nedostatkem vápníku (a částečně dalších živin) již ve vejci. I u dospělých papoušků může dojít k tomuto stavu, pak je to obvykle úrazem nebo infekcí, vyjímečně i nádorem, který vykřivení v dospělosti způsobí. Pokud se u mláděte přikročí k operativnímu srovnání včas, většinou se podaří zobák srovnat a jeho funkčnost je do budoucna zachráněna. Samozřejmě záleží na stupni pokřivení horní čelisti. Někdy lze dosáhnout výrazného zlepšení, někdy naprosté nápravy. 

Dalším častým problémem spojeným s nedostatkem vápníku u chovných párů jsou fraktury mláďat. Nohy se lámou bez úrazů pouze pod vahou rostoucího mláděte. Predilekčním místem je tarsometatsus. Mnoho chovatelů fraktury zjistí až po vylétnutí mláďat z budky. Fraktura může být pouze jedna u jednoho z mláďat nebo mohou být zlomené i obě nohy všech mláďat - dle stupně deficitu vápníku. Pokud se lámou i křídla, bývá to v důsledku tréninku mláďat v budce, kdy při fyziologickém mávání zavadí křídlem o stěnu budky a to se láme i při velmi malém tlaku. Opět lze včasnou nápravou zajistit zcela normální funkci končetiny, pokud je stupeň deficitu mírný a mládě klidné a spolupracuje (jak mládě, tak majitel). 

Problém zadržených vajec, který ve svém chovu zažila většina zkušenějších chovatelů je opět suveréně nejčastěji způsobený nedostatkem vápníku. O vejcích více v příštím článku. 

Vápník je neoddělitelně spjatý s vitamínem D3 a ten je zase neoddělitelně spjatý se slunečním zářením. Tyto problémy tedy vídáme nejen při nevhodné krmné dávce, která obsahuje vápníku málo, ale i při chovu papoušků pouze ve vnitřních prostorách bez možnosti výletu na přímé slunce. Každý chovatel by se měl tedy snažit předejít zbytečným problémům tak, že bude předkládat pestrou krmnou dávku. Jsou-li někteří papoušci chováni pouze uvnitř, měl by chovatel plánovat do budoucna venkovní výlet. Víme-li, že takové podmínky papouškům nikdy nebudeme moci vytvořit, musíme použít všechny prostředky, abychom jim UVB záření nahradili. Nicméně je třeba mít na paměti, že kam nechodí slunce....


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

24.07.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Kousná poranění papoušků
Agrese mezi papoušky vždy byla a vždy bude. Mnoho chovatelů papoušků je zároveň majiteli psa nebo kočky. A v neposlední řádě naše voliéry občas navštíví nějaký volně žijící predátor jako liška nebo kuna. V létě jsou útoky častější.
celý článek
18.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek
18.07.2018
Neville Connors
Expedice za papoušky do PERU
Neville Connorsovi, chovateli z Austrálie, bude vždy patřit naše srdce. Před mnoha lety pro náš časopis napsal článek o expedici do Peru a tento příspěvek Vám přinášíme právě dnes...
celý článek
21.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Důležitost obohacení prostoru mladým papouškům
V době, kdy jsou mláďata odstavená a jsou již schopna sama přijímat potravu, začíná další velmi důležitá vývojová fáze. Toto období je určující pro zdraví a chování papouška v dospělosti.
celý článek