Načítám...
15.05.2018

Mají chovné páry dostatek vápníku?

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: MVDr. Helena Vaidlová

Nejčastěji se u mláďat setkáváme s nedostatkem vápníku. Rozhodně to není jediný minerál, o kterém by stálo za to se zmínit, ale bohužel je stále tím nejdůležitějším, který připravuje o "kvalitní" život spoustu mláďat papoušků a někdy je připraví o život jako takový a mláďata zbytečně uhynou. 

U (nejen) amerických papoušků, především u ar, vídáme tzv. nůžkový skus zobáku. Je to stav, kdy horní a dolní čelist nejsou zcela ve svislé ose. Téměř vždy je to způsobené zakřivením kosti horního zobáku. Mezi chovateli se traduje, že k tomu dochází při ručním dokrmování špatnou technikou krmiče. Není tomu tak. Pokud má mládě "křivý zobák", pak je to nedostatkem vápníku (a částečně dalších živin) již ve vejci. I u dospělých papoušků může dojít k tomuto stavu, pak je to obvykle úrazem nebo infekcí, vyjímečně i nádorem, který vykřivení v dospělosti způsobí. Pokud se u mláděte přikročí k operativnímu srovnání včas, většinou se podaří zobák srovnat a jeho funkčnost je do budoucna zachráněna. Samozřejmě záleží na stupni pokřivení horní čelisti. Někdy lze dosáhnout výrazného zlepšení, někdy naprosté nápravy. 

Dalším častým problémem spojeným s nedostatkem vápníku u chovných párů jsou fraktury mláďat. Nohy se lámou bez úrazů pouze pod vahou rostoucího mláděte. Predilekčním místem je tarsometatsus. Mnoho chovatelů fraktury zjistí až po vylétnutí mláďat z budky. Fraktura může být pouze jedna u jednoho z mláďat nebo mohou být zlomené i obě nohy všech mláďat - dle stupně deficitu vápníku. Pokud se lámou i křídla, bývá to v důsledku tréninku mláďat v budce, kdy při fyziologickém mávání zavadí křídlem o stěnu budky a to se láme i při velmi malém tlaku. Opět lze včasnou nápravou zajistit zcela normální funkci končetiny, pokud je stupeň deficitu mírný a mládě klidné a spolupracuje (jak mládě, tak majitel). 

Problém zadržených vajec, který ve svém chovu zažila většina zkušenějších chovatelů je opět suveréně nejčastěji způsobený nedostatkem vápníku. O vejcích více v příštím článku. 

Vápník je neoddělitelně spjatý s vitamínem D3 a ten je zase neoddělitelně spjatý se slunečním zářením. Tyto problémy tedy vídáme nejen při nevhodné krmné dávce, která obsahuje vápníku málo, ale i při chovu papoušků pouze ve vnitřních prostorách bez možnosti výletu na přímé slunce. Každý chovatel by se měl tedy snažit předejít zbytečným problémům tak, že bude předkládat pestrou krmnou dávku. Jsou-li někteří papoušci chováni pouze uvnitř, měl by chovatel plánovat do budoucna venkovní výlet. Víme-li, že takové podmínky papouškům nikdy nebudeme moci vytvořit, musíme použít všechny prostředky, abychom jim UVB záření nahradili. Nicméně je třeba mít na paměti, že kam nechodí slunce....


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

21.09.2020
Milena Vaňková
Je čas sběru bobulovin pro naše papoušky...
Nastal čas sběru bobulovin pro naše papoušky. Můžeme je papouškům předkládat k okamžité spotřebě, ale hlavně nasbírat na zimní období. Co vše můžeme papouškům připravit?
celý článek
26.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nástrahy léta
Klimatizace, vysoké teploty, grilování či dokonce opalovací krémy. Na co si dát v letních měsících pozor se dozvíte v následujícím článku.
celý článek
29.06.2020
Milena Vaňková
430 volně létajících andulek v Zoo parku Vyškov
Při letním cestování zavítejte do Zoo parku Vyškov s jedinečnou průchozí voliérou pro andulky – létá jich tu 430.
celý článek
20.06.2019
Bc. Alena Winner
RANDY BERRY – tentokrát na titulní straně časopisu PAPOUŠCI
dnes jde do tisku letní číslo časopisu PAPOUŠCI, které je doslova nadupané rozhovory. Bylo mi ctí vytvořit interview s Randym Berrym z Itálie, který souhlasil stát se hvězdou obálky aktuálního čísla.
celý článek