Načítám...
06.02.2019

Makadamie

Text: MVDr. Veronika Trhoňová
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová

Makadamie je stálezelený nízký strom nebo keř pocházející z Austrálie, kde roste na pobřeží Queenslandu a Nového Jižního Walesu. Své jméno dostala podle svého objevitele, lékaře Dr. Johna Mac Adama. Z Austrálie se rozšířila do tropické a subtropické Afriky a Jižní Ameriky. Na Havajských ostrovech je pěstována na plantážích čítajících až 100 tisíc stromů.

Plodem makadamie je kulovitý ořech o velikosti 25 mm s pukavým zeleně zbarveným oplodím. Jediné jádro je uzavřeno ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce. Rod Macadamia se dělí na dva druhy, Macadamia ternifolia a Macadamia tetraphylla.

Jádro makadamie obsahuje 70 až 75 % tuku, 9 % bílkovin a 9 - 12 % sacharidů. Chutí připomíná lískové nebo para ořechy. Makadamiové ořechy obsahují vysoké množství mononenasycených mastných kyselin, vitamín A, B1, B2, B6, vápník, železo, hořčík, draslík a fosfor. Pozitivně působí zejména na kvalitu opeření a kožních derivátů (zobáku a drápů).

Makadamiové ořechy jsou pro svou velice tvrdou skořápku vhodné zejména pro ary hyacintové, ary zelené, zelenokřídlé a kakadu palmové. Poskytnutím ořechů ve skořápce zajistíme našim opeřencům tzv. potravní enrichment – obohacení jejich stravy. Papoušek se při dobývání přes tvrdou skořápku zabaví.

Další možností je využití makadamiového oleje, který má pozitivní efekt na kvalitu kůže, zobáku, drápů a peří, stejně jako makadamiové ořechy. Tento olej je vhodné podávat při zhoršené kvalitě opeření.

MVDr. Veronika Trhoňová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.06.2019
Alena Winnerová
RANDY BERRY – tentokrát na titulní straně časopisu PAPOUŠCI
dnes jde do tisku letní číslo časopisu PAPOUŠCI, které je doslova nadupané rozhovory. Bylo mi ctí vytvořit interview s Randym Berrym z Itálie, který souhlasil stát se hvězdou obálky aktuálního čísla.
celý článek
26.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Nástrahy léta
Klimatizace, vysoké teploty, grilování či dokonce opalovací krémy. Na co si dát v letních měsících pozor se dozvíte v následujícím článku.
celý článek
03.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ptačí chřipka stále nesmí být podceňována
Slovensko oznámilo prostřednictvím ADNS první případ HPAI u volně žijících ptáků v r.2018 v okrese Galanta.
celý článek
30.11.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – krmení loriů
Loriové patří mezi nejcharismatičtější rody papoušků. Od ostatních se liší především svými nároky na potravu. Živí se nektarem a ovocem. Aby mohli nektar pozřít, mají upravenou špičku jazyka tak, že vytváří jakýsi štěteček.
celý článek