Načítám...
06.02.2019

Makadamie

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Makadamie je stálezelený nízký strom nebo keř pocházející z Austrálie, kde roste na pobřeží Queenslandu a Nového Jižního Walesu. Své jméno dostala podle svého objevitele, lékaře Dr. Johna Mac Adama. Z Austrálie se rozšířila do tropické a subtropické Afriky a Jižní Ameriky. Na Havajských ostrovech je pěstována na plantážích čítajících až 100 tisíc stromů.

Plodem makadamie je kulovitý ořech o velikosti 25 mm s pukavým zeleně zbarveným oplodím. Jediné jádro je uzavřeno ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce. Rod Macadamia se dělí na dva druhy, Macadamia ternifolia a Macadamia tetraphylla.

Jádro makadamie obsahuje 70 až 75 % tuku, 9 % bílkovin a 9 - 12 % sacharidů. Chutí připomíná lískové nebo para ořechy. Makadamiové ořechy obsahují vysoké množství mononenasycených mastných kyselin, vitamín A, B1, B2, B6, vápník, železo, hořčík, draslík a fosfor. Pozitivně působí zejména na kvalitu opeření a kožních derivátů (zobáku a drápů).

Makadamiové ořechy jsou pro svou velice tvrdou skořápku vhodné zejména pro ary hyacintové, ary zelené, zelenokřídlé a kakadu palmové. Poskytnutím ořechů ve skořápce zajistíme našim opeřencům tzv. potravní enrichment – obohacení jejich stravy. Papoušek se při dobývání přes tvrdou skořápku zabaví.

Další možností je využití makadamiového oleje, který má pozitivní efekt na kvalitu kůže, zobáku, drápů a peří, stejně jako makadamiové ořechy. Tento olej je vhodné podávat při zhoršené kvalitě opeření.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek
21.11.2018
Milena Vaňková
Jaký byl chovatelský rok u Loriové a ostatní ?
Nezadržitelně se blíží konec roku a chovatelská zařízení jsou uvedena do zimního provozu.
celý článek
23.04.2018
Pavel Růžek
Kakadu bílý – několik poznámek k odchovu
Čtenáře časopisu PAPOUŠCI bych rád tímto článkem seznámil s problémy, které se mohou vyskytnout během chovu kteréhokoliv páru v našich voliérách. V tomto případě se jedná o kakadua bílého (Cacatua alba).
celý článek
25.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – krmivo jako společná aktivita páru
Některé druhy ovoce mohou sloužit jako obohacení prostoru voliéry, papoušky tak zabavit a potažmo je i sblížit. Hodí se například datle nebo i obyčejné papriky.
celý článek