Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

17.06.2019

Máte voliéry pro papoušky bezpečně uzavřené?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Vlastní zkušenost z tohoto týdne mě nutí napsat toto upozornění, které možná pomůže předejít problémům dalších chovatelů. Na uzavírání krmných pultů a dveří voliér převážně ve vnitřních prostorách používáme všem jistě známé petličky. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to zavírání zn. ideál.

Ovšem ptáci nás z tohoto omylu vyvedli. Velcí papoušci dokáží tak dlouho zobákem,  jazykem nebo nožkou petličku, ke které mají byť jen milimetrový přístup přes pletivo, krásně otevřít. To by se ještě dalo chápat. Ale spoléhala bych na kvalitu materiálu a ta bohužel také asi neodpovídá dennímu používání.

Z petličky se  pravděpodobně naskakováním ptáků na krmný pult uvolnila úchytka a to umožnilo to, aby vypadla celá kovová tyčinka a dveře se ptákům krásně otevřely a umožnily úlet z voliéry.

 

Praxí jsme zjistili, že se v podstatě nedá stoprocentně spolehnout na žádné uzavírání voliéry a proto všude používáme a také doporučujeme všem chovatelům, dvojí jištění. Petličky, karabiny, zámky.

Dostat se do voliéry pak sice trvá delší dobu, ale chovatel získá klid, že mu jeho opeřenci nemohou uniknout. Nebo alespoň udělal vše pro to, aby se tak stát nemohlo.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.01.2018
Antonín Zelený
Barnard límcový velký – mutace
Barnardy límcové velké (Barnardius zonarius) chovám v mutacích modrá, modrá misty, olivová misty, skořicová štěpitelná na modré a modrá na skořicové.
celý článek
13.05.2019
Milena Vaňková
S čím se dá pomoci papouščím rodičům....
Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého.
celý článek
12.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Zkušenosti s čističkou vzduchu v chovu papoušků
V uzavřených místnostech či prostorách pro chov papoušků se obvykle vyskytuje množství prachu, který pochází z peří či podestýlky
celý článek
02.09.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo nejnovější číslo časopisu PAPOUŠCI
Upoutávka na aktuální číslo časopisu PAPOUŠCI 5-2019 (září/říjen)
celý článek