Načítám...
15.11.2020

MIXED OIL – za studena lisovaný olej z různých druhů ořechů

Text: Bc. Alena Winner, Wichai Danrattana
Foto: Wichai Danrattana

Wichai Danrattana z Thajska propadl vášni chovu papoušků před mnoha lety. Splnil se mu sen. Chová mutace arů ararauna, o kterých jsme zveřejnili článek v tištěném časopise PAPOUŠCI 2-2018. Wichai nedávno dokončil stavbu promyšleně koncipované voliéry, kde je welfare arů zajištěn na maximum. Nejen vybavením, ale i svou velikostí 8 x 30 x 4,5 m (šířka, délka, výška). Wichai zde má mimo jiné v plánu také trénovat ary pro freeflight (volný let s papoušky). Chovatel v rámci své firmy vybudoval výzkumné centrum, kde studují problematiku výživy. V jeho režii byl vyvinut za studena lisovaný olej pro ary.

 


 

reklamaSTOLNÍ KALENDÁŘ PAPOUŠCI 2021

MIXED OIL. To je název za studena lisovaného oleje z ořechů, který Wichai distribuuje. Jde o výživový doplněk zejména pro ary. Tyto oleje už při krmení arů vyzkoušelo mnoho chovatelů nejen v Thajsku a výsledky jsou očividné. Přidávání olejů je prospěšné pro celkovou kondici, opeření, oplozenost vajec a dokonce i snižují stres.

Proč podávat arům za studena lisované oleje z ořechů?

Podle Wichaie jsou směsi ořechů jednoznačně nejlepším doplňkem výživy arů. Obsahují vitamín E, vitamín B12, vitamín B9, vitamín A, vitamín D, vitamín C, kyselinu listovou a betakaroten. Dále obsahují pro reprodukci důležitý draslík, fosfor, hořčík a sodík. Wichai doplňuje: „Ořechy dokonce obsahují větší procento železa než maso. Je známé, že nedostatek železa může způsobit například nižší líhnivost mláďat. Dále ořechy obsahují vlákninu, která podporuje trávení a snižuje riziko zažívacích problémů. Karbohydráty, karoten, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3 a horčík podporují imunitní systém a také chuť k jídlu“. Výživový doplněk pro ary v podobě oleje MIXED OIL je vytvořen z ořechů nejvyšší kvality a při výrobě je dbáno na hygienu a předepsané postupy. Jde o 100% organické složky, které jsou určeny též pro lidskou spotřebu.

Wichai dále doplňuje: „Bylo prokázáno, že u papoušků chovaných v lidské péči může dojít k nedostatku proteinu, což nepříznivě ovlivňuje reprodukci, zapříčiňuje neoplozená vejce či úhyn mláděte ve vejci v průběhu inkubace. Dostatek proteinu tomu může zabránit a právě za studena lisované ořechové oleje mohou tuto prevenci dobře zajistit.“

 

 

I přesto, že cca 80 % energetické hodnoty ořechů tvoří tuk se zjistilo, že jejich konzumace je prospěšná pro kardiovaskulární systém. Ořechy obsahují zdravé tuky, přičemž většina z nich obsahuje vysoký podíl důležitých mono a polynenasycených mastných kyselin, a jen velice malé množství nasycených kyselin. MIXED OIL, který Wachai podává svým papouškům, ale i prodává v rámci své firmy, obsahuje několik druhů ořechů. Pojďme se podívat na význam jejich extraktů:

 

 

Wichai Danrattana nabízí možnost zaslání oleje i do Evropy. Jedna plechovka oleje 300 ml stojí okolo 700 Kč + poštovné do ČR. Ideální by samozřejmě bylo, pokud by se některá z českých firem distribuujících krmivo rozhodla oleje dovézt ve větším počtu.

www.gondolahealth.com

Chovatele je možné kontaktovat přes facebookový profil ZDE.

 

         
 

 

 

reklamaSTOLNÍ KALENDÁŘ PAPOUŠCI 2021

 

KONTAKT NA CHOVATELE: 

Wichai Danrattana, THAJSKO

https://www.facebook.com/wichai.danrattana

 

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

17.09.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aktuální plody přírody pro naše papoušky 2. část - jeřabiny a arónie
Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek, bobule hlohu, jeřabiny a arónie.
celý článek
24.09.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
SÜDAMERIKANISCHE PAPAGEIEN – FACEBOOKOVÁ SKUPINA CHRISTOFA GÖTZE
Představení zajímavé facebookové skupiny, specializující se na jihoamerické druhy papoušků.
celý článek
08.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika 2. část
Hračky z bavlněných vláken jsou nebezpečné zejména v případě, kdy je papoušek začne svým zobákem okusovat. Pokud si majitel včas dané situace nevšimne, mohou mít pro papouška fatální následky.
celý článek
04.12.2018
Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.
Mražené ovoce a zelenina – dochází ke ztrátám vitaminů a minerálů?
U zmrazených produktů je poměrně dobré zadržení základních živin. Při rychlém a pečlivém zmrazení lze ztráty vitaminů udržet relativně nízké, takže hluboko zmrazená zelenina často vykazuje více vitaminu C než čerstvé ovoce...
celý článek