Načítám...
29.05.2018

Mládě špatně prospívá

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Archiv redakce

Pokud z nějakého důvodu odchováváme mládě nebo mláďata papoušků ručně, je vhodné si předem nastudovat co možná nejvíce literatury. Té je v dnešní době dostatek i v češtině, pokud někomu nevadí angličtina, je mu k dispozici nepřeberné množství informací. Internet je dobrý sluha, špatný pán - na to je vždy potřeba myslet.

Zpátky k tématu - mládě je vhodné denně ráno před prvním krmení vážit a hmotnost si zaznamenávat. Je-li chovatel zkušený, špatně prospívající mládě pozná i bez vážení. Než však zkušenosti získá, je vážení velmi důležitým bodem. Spousta chovatelů má pocit, že za ta léta, co se chovu papoušků věnují, mají zkušeností spoustu. To je nepopiratelný fakt, ale i s chovateli z těchto řad někdy společně řešíme zcela základní chyby v odchovu. I mistr tesař se někdy utne.


Mládě má mít denně určitý přírůstek. Tabulky lze najít v dostupné literatuře, případně se poradit s kolegou chovatelem nebo veterinářem , zda se mu přírůstky zdají být dobré. První známkou toho, že mládě neprospívá dobře je snižený či nulový přírůstek. Dokonce někdy i úbytek hmotnosti. Obvykle to jde ruku v ruce s tím, že se nevyprazdňuje vole tak rychle, jak jsme byli zvyklí. Vyprazdňování volete je ovlivněno spoustou faktorů - typem nakrmené kaše, objemem nakrmené kaše, atd. Rychlost vyprazdňování volete nelze nijak obecně zapsat tak, aby to platilo pro všechna mláďata víceméně podobně. Četnost krmení během dne v různém věku mláděte může být také výrazně odlišná dle chovatele. Kdežto hmotnost víceméně podobná bývá.

Přijde-li do ordinace nešťastný majitel mláděte, které špatně tráví a prospívá, záznamy o přírůstku hmotnosti jsou extrémně nápomocné. Alespoň z doby, kdy se majiteli začalo zdát, že není něco v pořádku.


Mnozí chovatelé nechtějí mládě stresovat převozem na veterinární kliniku a tak čekají a snaží se doma zpomalené trávení a snížení přírůstků řešit radami od kolegů nebo z internetu. Se snahou omezit mláděti stres a co nejméně jej převážet souhlasím. Bohužel však mnoho chovatelů čeká tak dlouho, až není pomoci.

Závěr:

Zdá-li se majiteli, že mládě nedobře prospívá a má k tomu objektivní fakty jako snížení přírůstků, je vhodné poradit se se svým ptačím veterinářem po telefonu či po emailu a sdělit tyto objektivní fakty. Má-li majitel pouze pocit, že něco není v pořádku, nechť začne mládě vážit, aby mohl nabídnout nějaké konkrétní nezpochybnitelné informace při žádosti o konzultaci na dálku. Má-li majitel pocit, že stav je spíše akutní, je nutné mládě dovézt na kliniku k ošetření, obvykle i k hospitalizaci. Ztráta času může být mláděti osudná.


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

10.09.2020
MVDr. Helena Vaidlová
ENDOSKOPIE – spolehlivá vyšetřovací metoda
ENDOSKOPIE je vyšetřovací metoda, kterou zná mnoho chovatelů v souvislosti se zjišťováním pohlaví. Je to velmi jednoduchý zákrok, při které je nutné vyšetřovaného ptáka uvést do anestezie.
celý článek
26.03.2019
Milena Vaňková
Voda základ života.....
Stejně tak jako sluneční záření, je pro papoušky nepostradatelná voda.
celý článek
25.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost pozorování papoušků
V lednu máme ještě čas učinit chovatelské zásahy, které by mohly pomoci zlepšit výsledky jednotlivých chovných párů. Pokud už je teď patrné, že spolu pár neharmonizuje, musí se jednat.
celý článek
13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek