Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

06.02.2020

Nadace Loro Parque Fundación je pyšná na 400. mládě ary kaninda

Text: Bc. Alena Winner
Foto: Loro Parque Fundación

Uplynulo více než dvacet let od doby, kdy se v Loro Parque na Tenerife podařil první odchov ary kaninda (Ara glaucogularis) v lidské péči. Od té doby se tým španělské nadace usilovně snaží o zachování tohoto impozantního druhu ve volné přírodě. Součástí záchranného programu je budování stabilní chovné základny. Pod vedením týmu specialistů se v Loro Parque podařilo odchovat již 400 mláďat.

Arové kaninda patří podle Červeného seznamu IUCN mezi kriticky ohrožené druhy. Ve volné přírodě žije okolo 350 jedinců a v chovech cca jeden tisíc.


Největší hrozbu představuje odchyt pro nelegální obchod, který byl poprvé zaznamenán v roce 1979. Dalším problémem je úbytek hnízdních možností, ale také skutečnost, že místní obyvatelé pera arů používají pro tradiční rituály. 

Nadace Loro Parque Fundación zodpovědně řídí dění projektu ve spolupráci s organizací Armonía, partnerem BirdLife International z Bolívie. Za úspěšný krok lze považovat vytvoření rezervace Barba Azul Nature Reserve. V přirozeném biotopu arů byla instalována umělá hnízda, čímž se rozšířily možnosti hnízdění. Začaly se také vyrábět náhražky per, které mohou místní používat k výrobě čelenek pro tradiční rituály. Od těch pravých jsou takřka k nerozeznání. Díky všem snahám je nyní populace arů kaninda ve volnosti desetkrát vyšší než na konci devadesátých let. Nadace Loro Parque Fundación projektu věnovala už 1 945 000 USD.

 POPIS DRUHU

Samec: Čelo, přední část temene a horní partie těla mají modré zbarvení se zelenavým nádechem. Modrý pás v oblasti krku se rozšiřuje směrem k příuší. Nahá lícní oblast je menší než u ary ararauna. Spodní krovky křídelní jsou oranžovožluté, stejně jako spodní partie těla. Ocasní pera modrá, na spodní části žlutá s olivovým nádechem. Zobák šedočerný a běhák tmavě hnědý. 

Samice: Pohlavní dimorfismus není patrný (samice je zbarvena stejně jako samec).

Mládě: Mláďata mají hnědou duhovku a zbarvení opeření je tmavší než u dospělých ptáků.


reklama
Rozsáhlý článek o druhu ara kaninda najdete také v tištěném časopise PAPOUŠCI.


Významný podíl na úspěšnosti projektu má Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación. Dlouhá léta pracoval v chovném centru La Vera, kde byl součástí vedoucího chovatelského týmu. Ze svých zkušenosti s praktickým chovem na pozici vědeckého ředitele teď čerpá a využívá při spolupráci s biology v terénu. Spojení znalostí chovu v lidské péči a záznamů z volnosti mu umožňuje navrhovat efektivní opatření vedoucí k zachování druhu. Současnou kurátorkou sbírky papoušků Loro Parque Fundación je bioložka Márcia Weinzettl, pod jejímž vedením se vylíhlo oslavované 400. mládě ary kaninda. 

 Endemickou oblastí arů kaninda je nížina Beni ve střední Bolívii. Dříve žili tito arové v Paraguayi, Argentině a na jihu Bolívie. Arové kaninda obývají sezónně zaplavované oblasti, které částečně tvoří bažinatá travnatá území s řídkým porostem palem (palmové remízky). Dále žijí tito arové v zaplavovaných savanách. Oblast je od západu ohraničena výběžky And a od východu prekambrijskou plošinou. Na severu začíná stále vlhký deštný les amazonské pánve, který na jihu přechází do savany, suché zóny, a ta dále přechází do biomu Chaco na jihu Bolívie. Druh palmy, která tvoří papoušky často navštěvované remízky, je Attalea phalerata. Arům kaninda slouží tato palma jak k hnízdění, tak také jako zdroj potravy. Téměř v celé oblasti rozšíření se nacházejí travní savany využívané pro chov dobytka. Prakticky celé území je v soukromém vlastnictví.

 

 


Mezinárodní názvosloví dle oficiálního zdroje AVIBASE – The World Bird Database

Česká republika:
Ara kaninda
Slovensko:
Ara modrokrká
Polsko:
Ara szafirowa
Velká Británie:

Blue-throated Macaw
Německo:

Blaukehlara
Dánsko:

Blåstrubet Ara
Holandsko:
Blauwkeelara
Španělsko:

Guacamayo barbiazul
Portugalsko:
Arara-de-garganta-azul
Francie:

Ara canindé
Itálie:

Ara golablu
Finsko:

Sinikurkkuara
Norsko:

Blåstrupeara
Švédsko:

Blåstrupig ara
Rusko:

Каниндский ара

Další informace o úspěchu odchovu arů kaninda v Loro Parque Fundación najdete v časopise CYANOPSITTAhttp://www.loroparque-fundacion.org/…/cyanopsitta-117-deut…/ 

----------------------------------------------------

Informace o členství v nadaci Loro Parque Fundación: 

Alena Winner, e-mail: alena@fynbos.cz
Ambasadorka nadace Loro Parque Fundación (www.loroparque-fundacion.org)
Ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI (www.papousci.com)

Použité zdroje:
LEPPERHOFF, L. Arové v přírodě a lidské péči. Č.Budějovice: Dona, 2017, ISBN 9788073222024
PADRÓN ZAMORA, R. Cyanopsitta 117, 400 Blaukehlaras auf Teneriffa geboren. Puerto de la Cruz: Loro Parque, 2019,  TF-1643/2003

Pro předplatné časopisu, kde najdete další články o úspěších Loro Parque Fundación, klikněte SEM

 

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek
15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
06.02.2020
Bc. Alena Winner
Nadace Loro Parque Fundación je pyšná na 400. mládě ary kaninda
Díky nadaci Loro Parque Fundación se zvyšují počty arů kaninda žijících ve volnosti.
celý článek
17.06.2019
Milena Vaňková
Máte voliéry pro papoušky bezpečně uzavřené?
Vlastní zkušenost z tohoto týdne mě nutí napsat toto upozornění, které možná pomůže předejít problémům dalších chovatelů.
celý článek