Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.09.2018

Nebezpečná a nevhodná potrava pro papoušky

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Vytvoření seznamu potravy, která je pro papoušky nebezpečná, může být z mnoha důvodů oříškem. Stejně jako je tomu u lidí nebo ostatních druhů savců, potrava, kterou zkonzumuje určitý jedinec bez reakcí, může u druhého vyvolat problémy. To stejné platí u ptáků, u skupiny, která zahrnuje nespočet různých druhů s anatomickými a fyziologickými odlišnostmi. Dalším problémem je určení toxické dávky. Potrava konzumovaná v malém množství bez problému, může způsobit při nadměrné konzumaci problémy, či dokonce smrt jedince.

Potrava pro papoušky nebezpečná

Avokádo - toxické !!!

Listy, plody a semena avokáda (Persea americana) obsahuji toxickou látku persin, který je pro papoušky jedovatý. Příznaky, mezi které patří nechutenství, načepýření, zvýšená dechová frekvence a smrt se obvykle objevují v průběhu 12 až 24 hodin po jeho konzumaci. 

Čokoláda

Čokoláda obsahuje toxické látky theobromin a kofein, které jsou pro papoušky jedovaté. Obecně platí pravidlo, že čím je čokoláda tmavší, tím je nebezpečnější. Papouškům by však neměla být podávána čokoláda žádná! Mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, křeče a hyperaktivita, může způsobit i smrt.

Cibule a česnek

Toxicita cibule a česneku je velmi dobře známá u psů a koček. V chovech papoušků je česnek často používán jako přírodní odčervovadlo. Aby však česnek usmrtil parazity, musel by se podávat v takovém množství, že by dokonce zabil samotného papouška. U ptáků jsou popsány úhyny po podání velkého množství cibule u hus nebo česneku u aratingů.

Lidské jídlo - tučné, solené, sladké, kořeněné

Konzumace lidského jídla je častá zejména u papoušků domácích mazlíčků. Ve chvíli vaší nepozornosti se vrhnou na talíř s obědem na stole a pochutnají si na smaženém řízku. Lidské jídlo je obvykle tučné, solené a kořeněné nebo naopak příliš sladké a pro papoušky nevhodné, protože jim může způsobit vážné zdravotní problémy.

Potrava pro papoušky nevhodná

Mléčné výrobky

Ptáci nemají enzym, který štěpí mléčný cukr - laktózu, která se nachází v mléce a většině mléčných výrobků. Ne všechny mléčné produkty laktózu obsahují nebo je její obsah minimální, jako je tomu u některých sýrů a jogurtů. Tyto potraviny by však měly být podávány pouze v malém množství jako příležitostný pamlsek. Nadměrná konzumace potravin obsahující laktózu, může způsobit průjem. 

Arašídy

Arašídy často obsahují plísně, které mohou papouškům způsobovat vážné zdravotní problémy. Více o riziku jejich podávání si můžete přečíst v online článku.

Grit

Vzhledem k tomu, že papoušci vyloupávají semena z jejich slupek, nepotřebují grit ke správné funkci trávicího systému. Některé druhy mohou navíc zkonzumovat nadměrné množství gritu, který pak může způsobit ucpání GIT. Grit je důležitý u holubů a ostatních ptačích druhů, kteří konzumují celá semena.

 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

10.10.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Odstav mláďat při ručním odchovu - 12. část
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu. Pokud jsou mláďata papoušků dokrmována uměle, za správný odstav odpovídá chovatel.
celý článek
11.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Věčný problém překrmovaní papoušků
Energetické požadavky papoušků chovaných v zajetí jsou výrazně snížené. Běžnou metodou podávání krmiva je předložení velkého množství různorodé potravy, ze které si může papoušek sám vybrat, což však paradoxně může způsobovat výživové nedostatky.
celý článek
08.02.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE: EKLEKTOVÉ – první mláďata roku 2019
V roce 2018 jsme v našem chovném centru Loro Parque Fundación odchovali více než 1000 mláďat papoušků. A chovná sezóna 2019 už se pomalu rozbíhá. Prvními vylíhlými mláďaty jsou eklektové různobarví. 
celý článek
28.01.2019
Milena Vaňková
Když má chovatel špatné dny ...
Je věděcky dokázáno, že papoušci jsou tvorové chytří a podle mého názoru velmi vychytralí.
celý článek