Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

10.09.2018

Nebezpečná a nevhodná potrava pro papoušky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Vytvoření seznamu potravy, která je pro papoušky nebezpečná, může být z mnoha důvodů oříškem. Stejně jako je tomu u lidí nebo ostatních druhů savců, potrava, kterou zkonzumuje určitý jedinec bez reakcí, může u druhého vyvolat problémy. To stejné platí u ptáků, u skupiny, která zahrnuje nespočet různých druhů s anatomickými a fyziologickými odlišnostmi. Dalším problémem je určení toxické dávky. Potrava konzumovaná v malém množství bez problému, může způsobit při nadměrné konzumaci problémy, či dokonce smrt jedince.

Potrava pro papoušky nebezpečná

Avokádo - toxické !!!

Listy, plody a semena avokáda (Persea americana) obsahuji toxickou látku persin, který je pro papoušky jedovatý. Příznaky, mezi které patří nechutenství, načepýření, zvýšená dechová frekvence a smrt se obvykle objevují v průběhu 12 až 24 hodin po jeho konzumaci. 

Čokoláda

Čokoláda obsahuje toxické látky theobromin a kofein, které jsou pro papoušky jedovaté. Obecně platí pravidlo, že čím je čokoláda tmavší, tím je nebezpečnější. Papouškům by však neměla být podávána čokoláda žádná! Mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, křeče a hyperaktivita, může způsobit i smrt.

Cibule a česnek

Toxicita cibule a česneku je velmi dobře známá u psů a koček. V chovech papoušků je česnek často používán jako přírodní odčervovadlo. Aby však česnek usmrtil parazity, musel by se podávat v takovém množství, že by dokonce zabil samotného papouška. U ptáků jsou popsány úhyny po podání velkého množství cibule u hus nebo česneku u aratingů.

Lidské jídlo - tučné, solené, sladké, kořeněné

Konzumace lidského jídla je častá zejména u papoušků domácích mazlíčků. Ve chvíli vaší nepozornosti se vrhnou na talíř s obědem na stole a pochutnají si na smaženém řízku. Lidské jídlo je obvykle tučné, solené a kořeněné nebo naopak příliš sladké a pro papoušky nevhodné, protože jim může způsobit vážné zdravotní problémy.

Potrava pro papoušky nevhodná

Mléčné výrobky

Ptáci nemají enzym, který štěpí mléčný cukr - laktózu, která se nachází v mléce a většině mléčných výrobků. Ne všechny mléčné produkty laktózu obsahují nebo je její obsah minimální, jako je tomu u některých sýrů a jogurtů. Tyto potraviny by však měly být podávány pouze v malém množství jako příležitostný pamlsek. Nadměrná konzumace potravin obsahující laktózu, může způsobit průjem. 

Arašídy

Arašídy často obsahují plísně, které mohou papouškům způsobovat vážné zdravotní problémy. Více o riziku jejich podávání si můžete přečíst v online článku.

Grit

Vzhledem k tomu, že papoušci vyloupávají semena z jejich slupek, nepotřebují grit ke správné funkci trávicího systému. Některé druhy mohou navíc zkonzumovat nadměrné množství gritu, který pak může způsobit ucpání GIT. Grit je důležitý u holubů a ostatních ptačích druhů, kteří konzumují celá semena.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

04.11.2019
Milena Vaňková
Nevítaní návštěvníci voliér papoušků
S postupným ochlazováním a zavíráním papoušků do vnitřních prostor se téměř všichni chovatelé potýkají s problémem výskytu myší, hrabošů a snad v tom nejhorším případě i potkanů.
celý článek
05.03.2018
Bc. Alena Winner
Amazónci bělohlaví v chovu Ralfa a Rosiny Neumeyerových
Amazónci bělohlaví (Pionus seniloides) se ve voliérách chovatelů vyskytují vzácně. V Rakousku je chovají manželé Ralf a Rosina Neumeyerovi, kteří minulý rok poskytli rozhovor pro tištěný časopis PAPOUŠCI.
celý článek
24.06.2019
Milena Vaňková
I maličkost v chovu může zachránit hodně ...
Náhlý malý nápad, ale možná zachránil mnoho. Uvidíme za pár dní…
celý článek
12.01.2018
Eric Antheunisse
Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018
Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand.
celý článek