Načítám...
09.01.2018

Německo – vysocepatogenní aviární influenza u volně žijících ptáků (HPAI)

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Adobe Stock

Dle oficiální zprávy MVDr. Petra Kučínského, CSc., vedoucího oddělení pro řešení krizových situací z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat (Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy) Německo oznámilo prostřednictvím ADNS první ohnisko HPAI u volně žijících ptáků v r. 2018 v regionu Dachau (viz tato mapka). Dne 4.1.2018 byla potvrzena HPAI, subtyp H5N6 u divoké kachny.

Jak se připravit na zimu s ohledem na ptačí chřipku?

Mezi volně žijícími ptáky infekční nemoci vždy byly a vždy budou. Snahy člověka zlikvidovat jakoukoliv nákazu u volně žijících ptáků nebývají kvůli migraci a schopnosti letu úspěšné. Proti přírodě člověk zkrátka někdy nezmůže nic. A proto nezbývá, než chránit před těmito chorobami naše ptáky chované v zajetí, protože to je relativně jednoduché. Zimní období přeje ptačí chřipce. Ptáci migrují, jsou oslabení špatným počasím a viru chřipky zimní teploty vyhovují.

Minulou zimu ptačí chřipka docela překvapila celou Evropu. Spousta chovatelů s ní neměla osobní zkušenost, a tak většina z nich zanedbávala preventivní opatření doporučovaná Státní veterinární správou nejen v Čechách. Některé velkochovy drůbeže potkala katastrofa v podobě hromadného utrácení. I někteří drobnochovatelé drůbeže a jiných ptáků byli donuceni k usmrcení všech svých opeřenců. Z pohledu státních veterinářů drobná neštěstí, jako likvidace jednotlivých ptáků - domácích mazlíčků, byla pro jejich majitele naprostou katastrofou. Ke konci chřipkového období byli veterináři i chovatelé již zkušenější a chyby z obou stran byly již výjimečné.

Ptačí chřipka není žádnou novinkou. Nazývá se jinak aviární influenza, postaru také klasický mor drůbeže nebo ptačí mor. Dalo by se říci, že lidstvo trápí ptačí chřipka po staletí, dříve ji pravděpodobně spíše lidé neuměli identifikovat, než že by tu nebyla. Po loňských zkušenostech a vzhledem k tomu, že v okolních státech se stále vyskytuje, bychom to letos rozhodně zanedbávat neměli.

Migraci ptáků zabránit nelze a nikdo to ani nemá v úmyslu. Tlumení ptačí chřipky má krátkodobá řešení a dlouhodobá řešení.

Krátkodobá spočívají v utrácení nakažených chovů. Není třeba rozvádět, že to chovatel ovlivnit nedokáže.

Dlouhodobá řešení jsou ta, která by měl každý chovatel ptáků znát a snažit se je plně akceptovat a realizovat ve svém malém i velkém chovu.

1)   Připravit zastřešení nebo vnitřní prostory pro veškeré ptáky, které chováme, včetně drůbeže a holubů.

2)   Po pořízení nové ptáky vždy umístit do karantény na dobu minimálně 1 měsíce, a to i bez výskytu ptačí chřipky. V době jejího výskytu nové ptáky nepořizovat vůbec.

3)   Připravit dezinfekční rohože a dezinfekci pro případ výskytu ptačí chřipky na našem území. Udržovat čistotu.

4)   Respektovat aktuální nařízení nebo doporučení SVS. V případě rozhodnutí o utracení jednoho či více ptáků se však musíme vždy ujistit, že neexistuje jiné řešení! Podat žádost o výjimku, ohrožené ptáky vyšetřit atd.

Tato doporučení také nejsou novinkou a každý chovatel si je z loňska pamatuje. Měli jsme rok na to, abychom vyřešili to, co jsme nemohli vyřešit narychlo. Pokud jsme to neřešili, nebo by pro nás  bylo řešení finančně příliš nákladné, vystavujeme se riziku ptačí chřipky vědomě a jsme tedy připraveni nést následky. Nejčastěji se jedná o zastřešení a vnitřní prostory. Někdy to prostě není možné, někdy je tato věta pouze výmluvou (nazývaná omluvou).

Na závěr je nutné zdůraznit, že důležité je především zachovat si zdravý rozum a klidnou hlavu. Denně chodíme do práce a přitom víme, že pravděpodobnost, že se staneme účastníky dopravní nehody, je celkem vysoká. Snažíme se dopravním nehodám vyhýbat, dáváme na silnicích pozor a tím značně tuto pravděpodobnost snižujeme. A spokojeně žijeme. S ptačí chřipkou je to dost podobné. Pokud budeme účinně chránit svůj chov dodržováním jednoduchých pravidel, riziko ohrožení našeho chovu je minimální. Je možné, že se ptačí chřipka na naše území letos
v zimě vrátí. Pak budeme potřebovat i trochu štěstí a tomu je třeba jít naproti.


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek
29.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nákup papoušků na burzách
Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.
celý článek
21.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat Vašeho papouška pro freeflight …
Denně mi přichází elektronickou poštou tři čtyři emaily, v nichž mě majitelé papoušků žádají o rady, jak trénovat papouška - mazlíčka pro FF (volný let, freeflight). Freeflight však není o tom naučit papouška přiletět na ruku na zavolání.
celý článek
04.01.2018
Bc. Alena Winner
MIXED OIL – za studena lisovaný olej z různých druhů ořechů
Wichai Danrattana z Thajska chová papoušky dlouhá léta. Splnil se mu sen a kromě dalších druhů vlastní i mutace arů ararauna, o kterých momentálně připravujeme článek do tištěného časopisu PAPOUŠCI 2-2018 (březen-duben). V současné době chovatel dokončuje stavbu obrovské a absolutně skvěle koncipované voliéry, kde bude welfare arů ...
celý článek