Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

20.02.2019

Není brambor jako brambor – batáty ve výživě papoušků

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Sladké brambory, známé také jako batáty, můžeme využít jako obohacení jídelníčku našich opeřenců. Věděli jste, že se jedná o bohatý zdroj provitamínu A?

Sladké brambory neboli batáty jsou kořenové hlízy tropické rostliny povijnice batátové (Ipomoea batatas), patřící do čeledi svlačcovitých. Batáty pocházejí ze Střední Ameriky, stejně jako brambory, ale botanicky nejsou příbuzné. Brambor obecný je hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité.

Batáty jsou bohatým zdrojem beta karotenu, který je v těle přeměněn na vitamín A, dále obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B a vitamín E. Batáty obsahují  77 % vody, 20 % sacharidů, 1,6 % bílkovin a 3 % vlákniny.   

Batáty, můžeme využít jako obohacení jídelníčku našich opeřenců. Papouškům můžeme podávat batáty syrové nebo vařené, které jim obvykle více chutnají. Vhodné je podávat je nakrájené na kostičky. Batáty můžeme také využít při odstavu mláďat. Z batátů a mrkve si můžeme doma vyrobit pamlsek pro papoušky (mrkvové kuličky).

Mezi další zeleninu a ovoce bohaté na vitamín A patří červená paprika, mrkev, papája nebo mango. Bohatým zdrojem vitamínu A jsou zároveň plody palmy olejné.

Vitamín A

Vitamín A je důležitý pro správnou funkci sliznic, tvorbu zrakového pigmentu, reprodukci, imunitní systém, růst a vývoj zárodku (embrya) a v neposlední řadě se jedná o důležitý antioxidant.

Při jeho nedostatku dochází k tzv. metaplazii epitelů (sliznic), což znamená, že sliznice ztrácejí svou původní funkci. Postižení jedinci jsou více náchylní k infekcím, které se mohou projevit příznaky onemocnění dýchacího sytému nebo průjmem. Časté jsou také poruchy reprodukce, nízká líhnivost mláďat a neoplozenost vajec.

Nedostatek vitamínu A je způsoben především klasickou semennou dietou, která obsahuje minimální množství vitamínů, minerálů, aminokyselin a dalších důležitých látek.

Pozor na předávkování!

Vitamín A patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, které lze snadno předávkovat. Příznaky hypervitaminózy  A (nadbytku), jsou podobné příznakům hypovitaminózy A (nedostatku). Při podávání vitamínových doplňků respektujte dávkování doporučené výrobcem. Při současném používání několika různých druhů vitamínových doplňků obsahujících vitamíny rozpustné v tucích hrozí předávkování. Pokud je papoušek krmen převážně granulemi, nedoporučuje se podávat další vitamínové a minerální doplňky.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

19.11.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Onemocnění andulek 2. část
Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem. Nemocného jedince je vhodné oddělit od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci. Zároveň je vhodné důkladné vyčištění klece pomocí dezinfekčního prostředku.
celý článek
17.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
PAPOUŠEK ZLATOPERÝ objektivem Franty Brzáka
Je nám potěšením uveřejnit opět jeden z dobrodružných článků od Franty Brzáka. Známý fotograf a cestovatel se tentokrát vydal do Kolumbie, kde měl to štěstí a nafotil unikátní snímky papoušků zlatoperých (Leptosittaca branickii).
celý článek
29.01.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost kompatibility páru
Dokážete včas rozpoznat, že je pár vašich papoušků nekompatibilní? Na co se zaměřit píše Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación.
celý článek
10.09.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aktuální plody přírody pro naše papoušky 1. část - černý bez, šípek a hloh
Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek nebo bobule hlohu...
celý článek