Načítám...
20.02.2018

Nové zprávy o ptačí chřipce v Evropě

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: MVDr. Helena Vaidlová

Ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) v chovech drůbeže v Evropě byla po proběhlé nákazové vlně na přelomu roku 2016/2017 zjišťována i v letním období. Nejvíce „letních“ ohnisek bylo zjištěno v Itálii, ale virus se objevil také ve Spojeném Království, Belgii a Francii. Zatímco ohniska v chovech drůbeže na přelomu let 2016/2017 včetně letních ohnisek byla spojena s detekcí viru HPAI subtypu H5N8, ochlazení přineslo kromě přibývajících ohnisek HPAI subtypu H5N8 také výskyt nového subtypu viru HPAI H5N6 v chovech drůbeže.

Od začátku roku 2018 se žádné ohnisko HPAI v chovech drůbeže na území Evropy neobjevilo, ale letošní hlášený výskyt HPAI subtypu H5N6 u volně žijících ptáků z Irska, Spojeného Království a Německa představuje významné riziko zanesení viru do chovů drůbeže a dalších ptáků.

V roce 2018 byla potvrzena v Evropě i ohniska nízce patogenní ptačí chřipky (LPAI) v chovu drůbeže. Viry nízce patogenní formy ptačí chřipky (dále jen „LPAI“) subtypů H5 a H7 způsobují pouze mírné onemocnění, avšak mají potenciál za určitých podmínek mutovat na HPAI.

V souvislosti s výše uvedeným si Vás dovoluji upozornit na zvýšené riziko zavlečení ptačí chřipky do chovů drůbeže i do chovů papoušků a dalších ptáků. Je proto nezbytně nutné zajistit a kontrolovat, aby byl průběžně sledován zdravotní stav ptáků a věnována zvýšená pozornost dodržování zásad biologické bezpečnosti a prevence v chovech. Volně žijící ptáci jsou přirozeným rezervoárem virů ptačí chřipky a zejména ti vodní jsou nebezpeční pro přenos do chovů drůbeže, protože se u nich nákaza klinicky neprojevuje.

Prevence spočívá zejména v ochraně chovů před zavlečením nákazy volně žijícími ptáky (zasíťování  oken, větracích otvorů, zasíťování, zastřešení nebo úplné omezení výběhů a výletů). Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva. Další opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu. Dále je důležité vést řádnou evidenci o chovu drůbeže (úhyny, přesuny, veterinární zákroky), aby v případě zvýšeného úhynu drůbeže, snížené užitkovosti, nebo jiných příznaků hromadného onemocnění mohla být neprodleně informována místně příslušná krajská veterinární správa, která zajistí přijetí účinných ochranných opatření.

Pro prevenci šíření nákazy je mimořádně důležité co nejrychlejší zjištění případného výskytu, které je zajištěno tzv. „systémem včasného varování“. Tento systém spočívá v povinnosti chovatelů hlásit příznaky, které by mohly svědčit o onemocnění ptáků. Aktuální nákazovou situaci v Evropě i v ČR a letáky pro veřejnost a chovatele je možné nalézt na stránkách Státní veterinární správy.


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – asistovaný chov
Začátek chovné sezóny může přinést i komplikace. Jednou z nich je, že se rodiče dobře nestarají o svá mláďata. Někdy může jít o příliš mladý pár, který nemá zkušenosti nebo si zkrátka z neznámého důvodu pár odchovu nevšímá. 
celý článek
30.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Eklektus různobarvý tanimbarský
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) je velmi zajímavý druh papouška, protože rozlišujeme více než deset různých poddruhů. Jedním z nejvzácněji chovaných je eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Svým původem spadá do oblasti
celý článek
03.04.2020
Bc. Alena Winner
JARO JE TADY a s ním i lahodné divoce rostoucí pochoutky pro papoušky
Nechte se inspirovat výběrem článků, které představují divoce rostoucí pochoutky pro papoušky.
celý článek
17.03.2020
Bc. Alena Winner
Představení časopisu PAPOUŠCI 2–2020
Představení nejnovějšího čísla časopisu PAPOUŠCI !!! Tyto dny nejsou vůbec příjemné. Šířící se virus je předmětem zájmu celého světa a rozebírán všemi médii. Ale i při této situaci lze najít pozitiva.
celý článek