Načítám...
01.02.2021

O krmivu PSITTACUS s Jakubem Janoschem

Text: ČASOPIS PAPOUŠCI
Foto: archiv firmy Janosch B&F

Firma Janosch B&F, kterou znáte ze stránek nejnovějších čísel tištěného časopisu PAPOUŠCI, nabízí zajímavou řadu krmiv pro exotické ptactvo – PSITTACUS. Je sympatické, že chov papoušků a dalších exotických ptáků je rovněž osobním zájmem majitelů. Rodinná firma se sídlem v Čeladné se mimo jiné zabývá také chovem arabských koní. Více prozradí společník Jakub Janosch.

 

Jak dlouho je už produktová řada krmiv PSITTACUS na českém trhu?

Rozšířit naše portfolio o krmivo PSITTACUS od firmy Psittacus Catalonia jsme se rozhodli v roce 2018. Jde o vysoce kvalitní krmivo, což považuji za základní hybatel a ukazatel kvality chovu. Také díky tomuto přesvědčení jsme se stali výhradními dovozci exkluzivních krmiv značky PSITTACUS, ale i dalších neméně kvalitních – SERINUS, WILDIETS a COLOMBAE pro Českou a Slovenskou republiku.

 

Prozradíte nám více o firmě (výrobci) Psittacus Catalonia?

Velmi rád. Tato společnost byla založena v roce 1998 za účelem rozvoje péče o papoušky chované v lidské péči. Sídlí ve španělské Barceloně. Majitel a zakladatel Xavier Viader je chovatel, nutriolog a vědec, který sestavuje všechny krmicí formule, což považuji za obrovský bonus při vývoji krmiva. V jeho kolekci můžeme najít přes 400 párů papoušků a 100 párů jiných exotických druhů ptactva. Pro představu se můžete podívat na videozáznam níže. 

Své znalosti tedy perfektně uvedl do praxe…

Ano a zapojeni jsme také my. Naše firma s Psittacus Catalonia neustále vyvíjí a inovuje formule a naše chovatelská centra, slouží rovněž pro testování vých směsí. Celkově lze říci, že produkty značky PSITTACUS jsou výsledkem vývoje, který byl prováděn ve spolupráci s chovatelskými centry, zoologickými zahradami a v samotném srdci firmy, v jednom z největších chovatelskými center Evropské unii, v instituci Psittacus Catalonia.

 

Pro jaké ptáky jsou krmiva určena?

Krmiva jsou určena především pro papoušky, drobné exotického ptactvo, holuby, plodo/hmyzožravé ptáky, ale také plameňáky. Ještě bych rád uvedl, že nejsilnějším kritériem dosažení maximální výživové kvality a posílení rozmnožování v lidské péči.Povězte mi prosím více o extrudovaných krmivech, které firma také nabízí…

Extrudovaná krmiva jsou vyvážené granule, které slouží jako kompletní krmivo pro vaše ptactvo. Na rozdíl od běžného krmiva je zamezeno vybírání pouze určitých typů složek (krmivo je požíváno vcelku), čímž se předchází nedostatkům ve výživě.

Znamená to, že krmivo může tvořit 100 % denní krmné dávky?

Ano, přesně tak a chovatelé mohou krmit pouze těmito granulemi. Ovšem i zde je nechán prostor pro přidání jiné potravy za účelem zvýšení pestrosti stravy. Extrudované krmivo by však nemělo tvořit méně než 70 – 80 % z celkové stravy. Čerstvé ovoce a zelenina mohou být předkládány jako doplněk bez jakéhokoli omezení. Pokud krmná dávka krmiva Psittacus představuje více než polovinu krmné dávky, není potřeba dodávat ptákům další vitaminové doplňky.

Nabízíte také krmiva pro ruční dokrmování papoušků?

Ano, i tato krmiva produktová řada PSITTACUS obshauje. A děkuji za otázku, protože krmiva určená pro ptactvo s umělým odchovem si zasluhují zvláštní zmínku vzhledem k náročnosti jejich vývoje a přípravy. Krmiva pro ručení dokrmení zajišťují vše, co můžete očekávat od vyvážené stravy – vysoké tempo růstu, zdravého zažívání, silný imunitní systém či perfektní vývoj peří. Tato krmiva jsou určena pro ruční dokrmení všech druhů mláďat, stejně jako podpůrná strava pro nemocné dospělce. Krmivo bylo sestaveno tak, aby představovalo 100 % vyvážené stravy během celého neonatálního a postneonatálního vývoje mláďat – od vylíhnutí až po dospělého jedince Při vývoji těchto formulí, byly odebírány pod dobu krmení stěry z volete jak rodičů, tak samotných potomků. Z těchto dat a poznatků byly právě vytvořeny specializované typy formulí na určité druhy, rody a čeledě ptáků, s ohledem na vývoj mláděte.

 

 

Společnost PSITTACUS dále spolupracuje s různými vědeckými institucemi na vedení mnoha výzkumných studií, vydává publikace specializované na chov papoušků v lidské péči a spolupracuje s neziskovými subjekty, které jsou zaměřeny na podporu chovu ptactva. Mezi naše partnery bezesporu patří Zoologické zahrady, věhlasní chovatelé, záchranná centra a veterinární instituce. Při vývoji krmiv jsme spolupracovali se špičkami v oblasti chovatelství a výživářské problematiky. Při posuzování produktů PSITTACUS jsou těmi nejnáročnějšími porotci samotní ptáci, kteří oceňují atraktivnost krmiv a prokazují kvalitu ingrediencí, ze kterých je krmivo připraveno.

ČASOPIS PAPOUŠCI

Časopis PAPOUŠCI – kvalitní články pro chovatele a přátele papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.06.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a jahody
Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.
celý článek
28.12.2017
Radka Hrevušová
Mrkvové kuličky pro papoušky
Jáhly spaříme dvojnásobným množstvím vroucí vody a pod pokličkou necháme odstát. Mezitím oloupeme zeleninu. Mrkev podlijeme trochou vody a 10 minut dusíme, pak přidáme nakrájený batát a dužinu z dýně (bez slupky a jader) a dusíme dalších 10 minut.
celý článek
03.09.2019
Milena Vaňková
Už ochutnali vaši papoušci šruchu?
Léto se s námi pomalu bude loučit, ale zeleného krmení najdeme pro naše papoušky stále dostatek.
celý článek
23.03.2020
Milena Vaňková
Nektar pro lorie - domácí nebo kupovaný?
Loriové jsou potravní specialisté. Jazyk těchto papoušků je uzpůsoben tak, aby mohli sbírat pyl či nektar z květů. Špičku jazyka mají opatřenu malými kartáčky – papilami. Jejich množství a velikost záleží na druhu a prostředí, ve kterém žijí. Jak je krmit?
celý článek