Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

25.01.2018

Obohacení životního prostoru ve voliéře je pro papoušky stimulující

Text: Bc. Alena Winner, Márcia Weinzettl
Foto: Bc. Alena Winner

Na Tenerife, nádherném ostrově věčného jara, se nachází největší papouščí park světa Loro Parque, který v současné době vlastní 4000 papoušků, kteří zde jsou zastoupeni v 319 druzích a poddruzích. V roce 1994 byla v režii Loro Parque založena nadace Loro Parque Fundación, na kterou byla záhy chovná základna papoušků převedena. Finanční výtěžek z prodeje odchovů putuje na financování záchranných projektů pro ohrožené druhy papoušků ve volnosti.

 

V roce 2016 přijala pozici kurátorky ptáků bioložka a chovatelka Márcia Weinzettl z Brazílie. V průběhu poměrně krátké doby už je její práce znát. V Brazílii byla Márcia kurátorkou sedmi papouščích farem a na Tenerife přijela vybavena mnohaletými znalostmi. Jak sama říká: „snažím se sem vnést své letité zkušenosti do praxe a spojit je s osvědčenými praktikami Loro Parque. Mým cílem je vytvořit fungující tým se stejným chovatelským cílem a jsem ráda, že se tato vize zatím daří“. Z rozhovoru s Máricí by se dalo napsat mnoho článků a připravujeme je do tištěného časopisu PAPOUŠCI. Nyní se ale zaměříme na Márciin cíl zintenzivnit kvalitu prostředí ve voliérách pro papoušky. Náplní její práce realizovat chovatelský management papoušků jak v Loro Parque (části přístupné veřejnosti), tak také v chovatelském centru La Vera (které není přístupné veřejnosti, ale pouze členům nadace Loro Parque Fundación).

 

 

Ve vztahu k voliérám je zásadní splnit základní podmínky životního prostoru pro papoušky:
Dostatek prostoru – dostatečná velikost voliéry
Možnost úniku
Vhodná velikost bidel
Bezpečné předměty ve voliéře
Prostor pro soukromí
Umožnění hnízdění

 

To vše je v Loro Parque a v chovatelském centru La Vera perfektně zajištěno. Márcia se zaměřila na zintenzivnění přísunu stimulujících předmětů, které zajistí papouškům zábavu (zaměstnání) a splňují též potřebu okusu. „Bezpochyby je nutné, aby chovatelé dbali na obohacení životního prostoru papoušků. Do voliér jsme proto začali umísťovat nejrůznější předměty, které to splňují. V Loro Parque, tedy části přístupné veřejnosti jsou voliéry obklopeny nádhernou okrasnou zahradou. Jsme domluveni se zahradníky, že nám sem do chovatelského centra La Vera pravidelně vozí to, co v parku ořežou, tedy různé větve, kmeny stromů a palem, palmové plody, spadané šišky apod. Každý čtvrtek nám vozí květy ibišků a dalších jedlých rostlin. To vše, co je pro zahradníka „odpadem“, tak je pro naše papoušky přínosem. Z větví, klacíků a šišek pro ně vyrábíme i různé předměty. Větším papouškům, jako jsou arové nebo kakaduové dáváme na dno voliér celé kmeny. Všichni papoušci mají k dispozici kusy dřev, větví a menším druhům dáváme třeba jen malé větvičky s listím, se kterým si papoušci skvěle vyhrají. Jakmile jsou papoušky zničené, dáváme vše nové. Máme tu čtyři tisíce papoušků, takže je fakt, že na jedné straně skončíme a můžeme začít s doplňováním znovu, ale pro papoušky je stimulace touto formou nesmírně důležitá“.

 

 

 

Tenerife je ostrovem s bohatou vegetací a místní národní park nabízí možnost pravidelného přísunu borovicových větví, které se nejednou osvědčily jako prevence proti škubání peří např. u arů. Márcia však podotýká, že u větví je zapotřebí dbát na to, aby na nich nebyla příliš velká vrstva pryskyřice, neboly smůly (výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky), jelikož zejména u menších druhů papoušků hrozí, že ji nestráví či se k ní dokonce přilepí peřím, což může mít nežádoucí následky.

 


Ve voliérách na La Veře Márcia ziniciovala umísťování dřevěných desek, které jsou upevněny přes vletový otvor do budky. Papoušci si je před chovnou sezónou mohou proklovat, aby se do své budky dostaly, což pro ně představuje podstatný stimul k hnízdním aktivitám. 
Články od kurátorky Loro Parque najdete také v několika číslech časopisu PAPOUŠCI. 

 

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.04.2019
Milan Bartl
1. duben - Mezinárodní den ptactva
1. dubna byla v roce 1906 podepsána "Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva". V tento den si víc než kdy jindy připomínáme důležitost ptactva pro naši přírodu a slavíme Mezinárodní den ptactva.
celý článek
18.12.2019
Bc. Alena Winner
LEDNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PAPOUŠCI
Krátce po Vánocích se můžete těšit na časopis PAPOUŠCI ve své schránce. Ve volném prodeji pak bude od 2.1.2020.
celý článek
02.09.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo nejnovější číslo časopisu PAPOUŠCI
Upoutávka na aktuální číslo časopisu PAPOUŠCI 5-2019 (září/říjen)
celý článek
01.05.2018
Tibor Ficeri
Alexandr šedý
Alexandr šedý obývá tropické deštné lesy na jihozápadě Indie v nadmořské výšce 450–1000 m n. m. V lidské péči se jedná o méně často chovaný druh, přestože podmínky chovu a krmení, které vyžadují, se příliš neliší od nároků příbuzných druhů.
celý článek