Načítám...
19.11.2019

Onemocnění andulek 2. část

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem, který je zaměřen na exotické ptactvo. Nemocného jedince je vhodné oddělit od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci. Zároveň je vhodné důkladné vyčištění klece pomocí dezinfekčního prostředku bezpečného pro domácí mazlíčky.

Následující příznaky mohou být projevem vážného onemocnění a vyžadují návštěvu ptačího veterináře:

  • změna vzhledu trusu a jeho množství
  • snížený nebo zvýšený příjem krmiva nebo vody
  • změna v chování, apatie
  • načepýření
  • změny v dýchání, abnormální zvuky při dýchání
  • krvácení nebo poranění
  • zvracení
  • výtok z nozder, očí nebo zobáku

V první části článku jste se mohli seznámit s megabakteriózou, chronickou snáškou a virovým onemocněním, způsobeným polyomaviry. Mezi další onemocnění, se kterými se můžeme u andulek setkat patří:

Nemoc zobáku a peří papoušků - PBFD

Další virové onemocnění je způsobeno papouščím cirkovirem. Toto onemocnění často přenášejí malé druhy papoušků (andulka, agapornis), u kterých se nemusí pojevovat klinické příznaky. S onemocněním se můžeme setkat ve dvou formách - akutní a chronickou. Akutní (rychlá) forma se vyskytuje hlavně u žaků do 1 roku věku, u kterých během několika dní způsobuje úhyn jedince. U dospělých jedinců se častěji vyskytuje forma chronická, která se projevuje poruchami opeření. U kakaduů dochází k vypadávání per, u žaků se barva šedého peří mění na červenou, u zeleně zbarvených papoušků se pera mohou zbarvovat do žluta. Největším poblémem je však porucha imunity, kterou tento virus způsobuje a jakákoliv běžná infekce pak může být pro papouška smrtelná.

U andulek chybí primární a sekundární letky, nemocným jedincům se proto často říká běžci nebo skokani. Záludností onemocnění je fakt, že se obvykle projevuje stejnými příznaky jako při Polyomavirové infekci, přičemž u andulek je možná souběžná infekce cirkoviry (PBFD) a polyomaviry. Stejně jako u polyomavirů je hlavní prevencí testování nově nakoupených jedinců. Pozitivní jedinci by měli být odstraněni z chovu, protože jsou zdrojem infekce pro ostatní papoušky.

Chlamydióza

Jedná se o onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka. Chlamydióza se může projevit obtížným dýcháním, výtoky z očí a nozder, ztrátou chuti k jídlu, zvracením a žlutozelenou barvou urátů (složka trusu). Může se také projevit nervovými příznaky nebo náhlým úhynem. U člověka se nemoc projevuje chřipkovými příznaky a atypickými zápaly plic.

V některém z příštích online článků, se budete moci dočíst o dalších onemocněních andulek.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.09.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – život ve skupině je pro papoušky přirozený
Život ve skupině je pro papoušky přirozený. Jde o společenské tvory, kteří se v hejnu cítí bezpečně. 
celý článek
09.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 2. část
Po důkladném uvážení a nastudování patřičných informací jste se rozhodli pořídit si papouška. Nyní je na řadě nákup toho správného jedince.
celý článek
17.06.2019
Milena Vaňková
Máte voliéry pro papoušky bezpečně uzavřené?
Vlastní zkušenost z tohoto týdne mě nutí napsat toto upozornění, které možná pomůže předejít problémům dalších chovatelů.
celý článek
12.11.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Onemocnění andulek 1. část
Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem, který je zaměřen na exotické ptactvo. Nemocného jedince oddělte od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci a vyčistěte jeho klec pomocí dezinfekčního prostředku.
celý článek