Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

23.07.2018

Palmové ořechy nejen pro žaky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě. Jedná se o plody palmy olejné neboli olejnice guinejské (Elaeis guineensis), která je původní v západní Africe. Jiný druh této palmy, americká palma olejná (Elaeis oleifera), roste i v tropické Střední a Jižní Americe, kde jsou plody taktéž konzumovány místními papoušky, především ary.

Palmové ořechy připomínají spíše oranžovou švestku. Oranžová barva plodu je způsobena vysokým obsahem beta karotenu, provitamínu A, který žakové vyžadují mnohem více, než ostatní druhy papoušků. Obsahují až 15x více betakarotenu než je například v mrkvi. Zároveň obsahují vitamín E, který se řadí mezi významné antioxidanty. Olejnatá dužina plodu obsahuje červený palmový olej bohatý na nasycené mastné kyseliny, které metabolismus žaků vyžaduje. Tento fakt by mohl vysvětlovat, proč žakové chovaní v zajetí preferují potravu s obsahem nasycených mastných kyselin, například slunečnici, domácí mazlíčci se vrhají například na slaninu či máslo. Tato potrava je však zcela nevhodná, neboť nasycené mastné kyseliny musí být přítomny v kombinaci s antioxidanty a betakarotenem, jak je tomu u palmových plodů. Při jejich nedostatku, jsou žakové náchylní k výskytu metabolických poruch, mezi které patří například hypokalcemická tetanie, křivice nebo škubání peří.

Plody palmy olejné pozitivně působí na kvalitu opeření a imunitní systém. Jsou vhodné při problémech se škubáním peří metabolického původu také u jihoamerických papoušků - arů.

Kvůli vysokému obsahu oleje je nutno skladovat palmové ořechy mražené. Jako alternativu palmových plodů lze podávat červený palmový olej lisovaný za studena, který se dávkuje po kapkách na potravu.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.05.2019
Milena Vaňková
Co se dá udělat se špinavou vodou z misek papoušků?
Většina lidí jako by nechápala, že s přírodou tvoříme jeden celek. Co dáme, to se nám vrátí zpět.
celý článek
16.03.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z LORO PARQUE – odchov mláděte papouška chocholatého
Tento týden začal v Loro Parque Fundación velmi dobře, protože stále více papoušků se věnuje hnízdním aktivitám. Obrovskou radost nám ale udělal velmi speciální odchov...
celý článek
17.02.2020
Milena Vaňková
Aktuální chovatelský tip – větve z prořezávek
Určitě si většina z nás všimla, že již několik týdnů probíhá v okolí prořezávání stromů. A to je čas, který si žádný papouškář nenechá ujít.
celý článek
11.04.2018
Milan Bartl
Pavilon Austrálie v ZOO PARKU Vyškov
Obyvatelé pavilonu Austrálie v ZOO PARKU Vyškov, andulky vlnkované, korely chocholaté a klokani rudokrcí mají za sebou první zimu, kterou strávili v nově vybudovaném pavilonu. O otevření nového pavilonu Austrálie jsme informovali v tištěném časopise Papoušci 6/2017
celý článek