Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

25.04.2019

PAPOUŠCI 3-2019

Text: Bc. Alena Winner
Foto: Archiv redakce PAPOUŠCI

Hezký dobrý den všem! To jsou ale krásné dny... není nad modré nebe a rozkvetlé stromy :-) A navíc ještě, když dnes vychází elektronická verze časopisu PAPOUŠCI www.papousci.com. Aktuální číslo vyzdvihuje dvojnásobného mistra světa s chovem neofém modrohlavých. Není jím nikdo jiný, než pan Martin Papač, se kterým udělal zajímavé interview Martin Nechutný, předseda ZO ČSCH Soběslav. 

 

 

Na titulní straně časopisu je uveřejněna fotografie samce neofémy modrohlavé (Neophema splendida) – zelený 2F fialový opalín. Jde o odchov z roku 2018. Opalínové mutaci se Martin Papač věnuje zhruba 9 let a tento pták je jedním z nejlepších odchovů, který se mu podařil. Jedná se o ptáka s výjimečným kontrastem, intenzitou barev a vysokou kvalitou opalínové mutace. Interview si můžete přečíst na straně 156. K tomuto mimořádnému úspěchu Martinovi gratuluji jménem celého týmu redakce. 

 

 

Níže se můžete podívat na OBSAH aktuálního čísla. Ještě jednou se velice omlouváme za zrušení IX. semináře SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ. Věříme, že Vám to v roce 2021 vynahradíme v plné parádě! Uveřejnění upoutávky již nebylo možné v době rozhodnutí zastavit, a tak prosím omluvte tyto strany v tištěném čísle.  

Za absolutní nadšení při tvorbě článků děkuji Mileně Vaňkové a MVDr. Veronice Sochorcové. I pro toto číslo pro Vás chovatelky a redaktorky v jedné osobě připravily perfektní příspěvky a můžu Vám říci, že se článkům věnují s rostoucím nasazením. Enormně zajímavý je pak článek Hormonální nerovnováha u papoušků od MVDr. Heleny Vaidlové. Je to problematika, kterou se mnoho chovatelů zatím nezabývá. Ani v humánní medicíně nejde o prozkoumanou disciplínu. Přečtěte si zajímavý příspěvek a třeba zjistíte, že vaši papoušci mohou trpět právě tímto problémem. Ing. Jana Jiroušková Kamberská se tentokrát věnuje darům pozdního jara a co vše právě teď můžete papouškům nabídnout z naší lokální přírody. 

 

Poměrně značnou část časopisu tentokrát věnujeme papouškům, žijícím ve volnosti. Nadace Loro Parque Fundación slaví skvělé úspěchy v oblasti reintrodukce do volné přírody. Konkrétně píšeme o druzích ara kobaltový (Anodorhynchus leari) a aratinga červenolící (Psittacara erythrogenys). U obou zmíněných druhů se k vypuštění jedinců do volné přírody přistupovalo velice zodpovědně. Je to vlastně něco jako vrchol snah a vývoj ukazuje, že záchranné projekty mají smysl. Chovatelství je krásný koníček, který nemalým dílem k ochraně druhů přispívá. Ideální je, pokud jdou in situ a ex situ ruku v ruce a díky propojení výsledků zkoumání se dosáhne vyšší mety při ochraně druhů. 

V závěru časopisu si přijdou na své chovatelé mazlíčků. Milena Vaňková si povídala se sestrami Míšou a Markétou Karáskovými, nesmírně nadšenými mladými chovatelkami a jejich příběh by pro Vás mohl být inspirací. Neméně zajímavý příběh v sobě skrývá článek od Soni Kočandrlové, která popisuje život s jejich andulkou Augustýnou. 

Jedno číslo vyšlo a my už začínáme pomalu pracovat na dalším. Bude ve znamení návštěv u chovatelů. Sledujte náš facebook

Vaše, 
Alena Winnerová a tým redakce časopisu PAPOUŠCI 
www.papousci.com 

 

 

 

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

30.01.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Spolupráce vitamínů a minerálů
Poměrně dobře známá je spolupráce vitamínu D3 s minerály vápníkem a fosforem. Věděli jste však, že důležitá je také spolupráce vitamínu E a selenu?
celý článek
12.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Zkušenosti s čističkou vzduchu v chovu papoušků
V uzavřených místnostech či prostorách pro chov papoušků se obvykle vyskytuje množství prachu, který pochází z peří či podestýlky
celý článek
10.10.2019
ing. Vladimír Doležal
"STRAKY" – atraktivní mutace alexandrů malých
Alexandr malý (Psittacula krameri) patří k velmi oblíbeným voliérovým ptákům pro poměrně snadný chov, odolnost a především pro množství mutací, které tento druh nabízí.
celý článek
03.08.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – skvělé zprávy o výsledcích projektu pro ary zelené
Dnes bych Vám rád poreferoval o jednom skvělém úspěchu, který se týká ochrany arů zelených (Ara ambiguus) ve volné přírodě. Tento nádherný druh pochází z Ekvádoru, kde má to štěstí, že stále létá…
celý článek