Načítám...
05.06.2019

Papoušci a jahody

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.

Jahody jsou plody jahodníku, rostliny rozšířené především v mírném pásu, která byla vyšlechtěna z divokých jahodníků v 18. století ve Francii. Jahody patří mezi bohatý zdroj vitamínu C, jeho obsah v jahodách je vyšší než například v pomeranči nebo citrónu. Dále obsahují vitamíny A, vitamíny skupiny B a vitamín E, organické kyseliny a lehce stravitelnou vlákninu. Z minerálních látek jsou jahody bohaté na zinek, fosfor, mangan, měď a větší množství železa. Jahody mají nízký obsah sacharidů. Jelikož obsahují přibližně 90 % vody, patří mezi významný zdroj tekutin.

Papouškům můžeme nabízet jednotlivé jahody nebo je lze nakrájet a podávat ve směsi ovoce a zeleniny. Další možností je umístit jahody do různých závěsných košů, které jsou určeny pro podávání potravy nebo je jednoduše položit na strop klece či voliéry. Některými papoušky jsou jahody odmítány, což může být způsobeno faktem, že je to něco nového, co neznají. Doporučuji, aby majitelé vytrvali a papoušci si nakonec jahody jistě zamilují. Někdy stačí zkusit nabídnout jahodu méně zralou. Někteří papoušci jahody doslova milují. Jahody patří zároveň mezi potravní obohacení (“enrichment”) neboť se papoušci při jejich konzumaci zabaví vyloupáváním jednotlivých semínek.

Nevýhodou jahod je jejich choulostivost a sklon k rychlému kažení.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.12.2019
Bc. Alena Winner
LEDNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PAPOUŠCI
Krátce po Vánocích se můžete těšit na časopis PAPOUŠCI ve své schránce. Ve volném prodeji pak bude od 2.1.2020.
celý článek
21.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Transplantace per
Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.
celý článek
09.05.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Tip na výlet - Londýnská zoologická společnost 1. část
Pokud se chystáte navštívit Velkou Británii a patříte mezi milovníky zvířat, doporučuji navštivit dvě zoologické zahrady patřící Londýnské zoologické společnosti (Zoological Society of London, ZSL) - ZOO Londýn a ZOO Whipsnade.
celý článek
03.02.2020
Milena Vaňková
Sociální sítě a papoušci
Sociální sítě využíváme také my, chovatelé papoušků a je to tak velmi dobře. Můžeme tak být v kontaktu s mnoha chovateli, přáteli a téměř okamžitě se dostat k potřebným radám a informacím.
celý článek