Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

17.12.2019

Papoušci a ohňostroje

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Blíží se příchod nového roku 2020 a s ním i jeho oslavy spojené s ohňostroji, kterých se děsí snad každý majitel domácích mazlíčků. Ohňostroje působí na všechny naše smysly. Pro člověka jsou skvělou podívanou, ale pro domácí zvířata, která je nejen nečekají, ale zároveň nerozumí jejich významu, jsou obvykle děsivým zážitkem.

Jasná světla, hlasité třesky, které se ozývají jeden za druhým, to vše přicházející po setmění. Papoušci patří ke zvířatům, která jsou zvyklá na svou každodenní rutinu a neočekávané události mohou přetížit jejich smyslový systém. Křik, mávání křídel a škubání peří patří mezi projevy strachu, u některých papoušků může tato situace vyústit až v poruchy chování.


Jak můžete pomoci papouškům domácím mazlíčkům?

Zavření všech oken a dveří v domácnosti, patří mezi samozřejmost. Zatažené závěsy utlumí zvuk a zároveň skryjí záblesky světel. Pokud je v domě k dispozici pokoj bez oken, je vhodné se do něj přesunout, v tomto případě připadá v úvahu například koupelna. To platí pro všechny domácí mazlíčky, nejen pro papoušky.

Papouška můžete zkusit uklidnit tím, že na něj budete mluvit. Pokud je součástí každodenní rutiny přikrytí papouščí klece na noc, využijte této situace. V případě, že na tento krok není jedinec zvyklý, klec nepřikrývejte.

Dalším důležitým krokem, zejména u majitelů papoušků domácích mazlíčků, je zůstat v klidu a pohodě. Papoušci patří mezi velice inteligentní stvoření a jakoukoliv vaši úzkost a neklid vycítí, což je může nepříznivě ovlivnit.

Pusťte papouškovi jeho oblíbenou hudbu nebo televizní pořad. Papoušci milují hudbu a známé zvuky je mohou uklidnit. Některé zdroje doporučují takzvaný bílý šum, který znají a využívají zejména maminky malých dětí. Jedná se o monnotónní zvuky, které napomáhají k uspávání, soustředění a relaxaci, například zvuky vysavače, vodopádu, potoku, oceánu, ale také fénu.

Papoušci ve voliérách

Každý papoušek by měl mít k dispozici uzavíratelný zálet, ve kterém se může schovat v případě nepříznivého počasí. Dokonce i australské druhy papoušků, které se obvykle chovají celoročně venku, si takovýto zálet zaslouží. Tento zálet je pak možné využít i v případech oslav nového roku, které jsou spojeny s ohňostroji. Během silvestrovských ohňostrojů je pak vhodné nechat světla v záletech svítit celou noc. Při náhlém vyplašení papoušků ve tmě může dojít k nárazům do zdi či pletiva a následným úrazům. Pokud je to možné, zakryjte rovněž okna před záblesky, pro tyto účely můžete využít kusy polystyrénu nebo kartóny ze starých krabic.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.05.2018
Radka Hrevušová
Zajímavé chovatelské zkušenosti pana Josefa Zimy
Zvenku pěkný upravený rodinný domek, nijak se nelišící od ostatních v ulici. Ale když nás příjemný pán uvítal a provedl kolem domu, opravdu jsem zůstala chvilku překvapeně stát. Otevřel se nám pohled na netradičně řešené prostorné voliéry.
celý článek
24.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – arové zelení ekvádorští úspěšně vypuštěni do volnosti
Je fascinující pozorovat, jak arové zelení nebo hyacintoví opečovávají svými obrovskými zobáky mláďata, která váží jen několik gramů.
celý článek
15.11.2019
Mgr. Lubomír Tomiška
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Mládě trichy orlího aneb příjemné překvapení podzimu
Pro některé druhy papoušků v Loro Parque sezóna ještě neskončila. Jedním z nich je tricha orlí (Psittrichas fulgidus).
celý článek
03.09.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Hložinky - prospěšné plody přírody pro vaše papoušky
Během měsíce srpna a září jsou k dispozici plody hlohu - hložinky, červené bobule, které si můžete v přírodě sami nasbírat a obohatit tak jídelníček vašich papoušků.
celý článek