Načítám...
10.12.2018

Papoušci a svíčky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

K Vánocům nepochybně patří svíčky. Každou neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, vonné svíce používáme pro osvěžení domácnosti a navození vánoční atmosféry. S každou zapálenou svíčkou však neúmyslně vystavujete vašeho papouška zdravotním problémům, které mohou končit až úhynem.

Vůni svíčky vytvářejí esenciální oleje a chemické sloučeniny. Tyto složky nepředstavují pro lidský organismus riziko, ale pro velice citlivý papouščí dýchací systém jsou nebezpečné. Nejen vonné svíčky, ale i aerosolové osvěžovače vzduchu, deodoranty a vonné čisticí prostředky jsou pro papoušky rizikem. Stejně jako dobře známé teflonové výpary. V neposlední řadě je zde riziko popálení papouška v domácnostech, ve kterých je papoušek pouštěn mimo svou klec či voliéru.

Alternativou je používání svíček z včelího vosku, které neobsahují žádné další přísady. Tyto svíčky by však neměly být umístěny v blízkosti papouščí klece. Vzhledem k riziku popálení je však nejvhodnější pořídit si svíčky elektronické.

Pokud nechcete svého opeřeného kamaráda vystavovat zdravotním rizikům, neměli byste ve společné domácnosti svíčky zapalovat a používat osvěžovače vzduchu či jakékoliv vůně.    

 


 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

17.03.2020
Bc. Alena Winner
Představení časopisu PAPOUŠCI 2–2020
Představení nejnovějšího čísla časopisu PAPOUŠCI !!! Tyto dny nejsou vůbec příjemné. Šířící se virus je předmětem zájmu celého světa a rozebírán všemi médii. Ale i při této situaci lze najít pozitiva.
celý článek
28.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO – Líhnutí a odchov mláďat v budce – 6. část
Pokud je snůška oplozená a je vše v pořádku, je období líhnutí mláďat pro chovatele papoušků radostným obdobím.
celý článek
09.02.2018
Jerry Kidd
Chov papoušků v Irsku
Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo.
celý článek
09.06.2020
Milena Vaňková
Zoologická zahrada v Ostravě a papoušci
Situace nám to naštěstí už dovoluje a můžeme opět navštěvovat zoologické zahrady. Tentokrát malá pozvánka do Ostravy.
celý článek