Načítám...
25.06.2018

Papoušek a domácí mazlíčci

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Máte v jedné domácnosti společně s papouškem psa, kočku či fretku? Myslíte si, že se papouškovi nemůže nic stát, i když to vypadá, že je s ostatními členy domácnosti kamarád? Opak je pravdou. Ve chvíli vaší nepozornosti, v případě, že se vašemu domácímu mazlíčkovi nebude chování papouška líbit, může tento domácí mazlíček způsobit papouškovi vážné zranění.

Pojďme se spolu podívat na případ Ferdy, amazoňana modročelého.

Ferda, amazoňan modročelý, žil v jedné domácnosti s fretkou Adélkou. Oba dva měli své klece, ale přes den byli pouštěni volně po bytě. Majitelé si mysleli, že jsou kamarádi. Jednoho krásného dne se však fretce Adélce něco nezalíbilo a Ferdu ošklivě pokousala na hlavě. Majitelé museli vyhledat veterinární pomoc. Při veterinárním vyšetření bylo patrné kousné poranění na hlavě a poranění levého oka. Po domluvě s majitelem, byl papoušek uveden do inhalační anestezie, při které byla ošetřena poranění na hlavě. Levé oko bylo hodně poškozeno a proto byla oční víčka sešita k sobě. Pod sešitými očními víčky totiž dochází k lepšímu hojení. Majitel však byl upozorněn na to, že po zahojení může být zrak poškozen. Domů dostal Ferda léky proti bolesti a antibiotika. Po třech týdnech přišel Ferda na vytažení stehů. Rána na hlavě byla téměř zahojena a kolem rostlo nové peří. Z očních víček byly vytaženy stehy avšak, jestli bude schopnost vidět plně zachována ukáže až čas.

 

 

Při kousném poranění je první pomocí oplach rány vlažnou vodou a zastavení případného krvácení. Krvácení se můžeme pokusit zastavit přiložením gázy a stlačení po dobu 30 s. Pokud k zastavení krvácení nedojde, je pravděpodobně porušena větší céva a je nutné navštívit neprodleně veterinárního lékaře. 

Kousná poranění jsou u papoušků chovaných ve společné domácnosti s dalším domácím mazlíčkem poměrně častá. Proto bychom měli takový kontakt omezit. Kočky či fretky jsou navíc od přírody predátory a i když to tak nevypadá, může být papoušek jejich přítomností stresován. Pokud k nějakému neštěstí dojde, je vhodné kousná poranění nepodceňovat a navštívit veterinárního lékaře, který ránu ošetří a nasadí antibiotika. V dutině ústní psa, kočky či fretky se totiž nachází spousty bakterií, které se při kousnutí dostávají přímo do rány.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.02.2018
Radka Hrevušová
Významné jubileum Rudolfa Strnada
Upoutávka na článek, který vyjde v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2-2018. Tentokrát se Radka Hrevušová stavila u Rudolfa Strnada z Českých Budějovic, který letos oslaví krásné životní jubileum 85 let.
celý článek
02.01.2018
Milena Vaňková
Chystáte se pořídit papouška jako společníka?
Chov papoušků – domácích mazlíčku se těší vzrůstající oblibě. Jak by také ne. Papoušci jsou tvorové atraktivní, krásní, inteligentní. K jejich pořízení je ale třeba přistupovat velmi zodpovědně. Je třeba si uvědomit, že papoušek je živý tvor se svými potřebami, které, pokud mu
celý článek
15.03.2018
Jan Komínek
DOROTKA – Ara ararauna
Svou první aru Dorotku jsem si pořídil v roce 2014. Původní majitelé ji chovali jako domácího mazlíčka. Ze zdravotních důvodů ji však přibližně v roce jejího života museli nabídnout k prodeji. Hned druhý den od podání inzerátu jsem si pro ni jel.
celý článek
27.10.2020
Bc. Alena Winner
Amazónci červenozobí v chovu Ralfa Neumeyera
Malá ochutnávka článku o amazóncích červenozobých u chovatele Ralfa Neumeyera
celý článek