Načítám...
14.12.2020

Papoušek domácí mazlíček jeden nebo dva?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Papoušci jsou bezesporu společenští ptáci, ale stále projevují své „divoké“ přirozené chování. Ve volné přírodě jsou ohroženi predátory a k omezení toho, že se stanou potravou někoho jiného ,vyvinuli dvě důležité vlastnosti.

Žijí v hejnech a ke své komunikaci využívají celou řadu zvuků a postojů. Jsou schopni ze svého hejna rozeznat mnoho členů.

Způsob života ve volné přírodě nebo u nás doma je velice odlišný. Papoušci jsou ale velice inteligentní ptáci a při vhodné péči odpovědného majitele žijí v zajetí spokojený a naplněný život.

A tady se dostáváme k otázce, zda je vhodnější chovat papouška mazlíčka pouze jednoho, dva či rovnou celou skupinku.

Odpověď nebude jednoznačná, ale nejpřirozenější pro papouška je život v páru s papouškem stejného druhu.

 

Papoušek chovaný jako jednotlivec bude považovat za svého partnera či hejno člověka nebo členy rodiny, se kterými žije v domácnosti. A to je potřeba si uvědomit a plně se papouškovi každý den věnovat. Takový papoušek nemá nikoho jiného, pouze „své“ lidi. Pokud si ho nebudete všímat, uděláme z něj nešťastného, osamělého, neurotického tvorečka. Je důležité si uvědomit, že papoušek je společníkem na desítky let. Jako jednotlivec ponese těžko každou zásadní změnu.

 

Papoušci chovaní v páru nebo ve skupině budou společníky a kamarády svého majitele, ale v době jeho nepřítomnosti nebudou osamělí. 

 

Budou se moci věnovat i důležitým papouščím sociálním kontaktům. Rovněž budou lépe snášet dočasné odloučení od majitele v době dovolené, hospitalizace apod.

Rozhodně není třeba se obávat toho, že se příchodem druhého papouška k již stávajícímu nějak naruší vztahy mezi majitelem a papouškem.

Papoušek nepřestane ani mluvit. Naopak výhodou je, že se papoušci zabaví, nenudí se a vyhrají si spolu. Pokud s nimi budete pracovat, zůstanou kontaktní a krotcí.

 

Většinou si nový majitel nepořizuje hned dva mazlíčky najednou, ale k tomuto rozhodnutí dojde postupně. Není to žádnou chybou. Přidat k mláděti mládě je ale nejideálnější.

 

 

Hodně vzájemné radosti a šťastný život všem majitelům a jejich papouškům …

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – krmivo jako společná aktivita páru
Některé druhy ovoce mohou sloužit jako obohacení prostoru voliéry, papoušky tak zabavit a potažmo je i sblížit. Hodí se například datle nebo i obyčejné papriky.
celý článek
27.05.2019
Milena Vaňková
Nezapomeňte právě teď nabídnout papouškům květy černého bezu …
Chovatelský rok se dá rozdělit mimo jiné na období pampelišek, kvetoucích stromů, prvních třešní…. a v neposlední řadě černého bezu.
celý článek
02.02.2018
Bc. Alena Winner
KATANDRA TREETOPS - kousek divočiny v Evropě
Pokud jste z Evropy a toužíte se projít po australsko-asijské džungli, nemusíte nutně letět tak daleko. Kousek takové divočiny najdete i na španělském ostrově Tenerife, v největším papouščím parku světa Loro Parque. Právě tady se můžete projít obří průchozí voliérou KATANDRA TREETOPS.
celý článek
04.04.2018
Bohuslav Mikš
Zkušenosti s chovem rosel černohlavých
O papoušky a různé jiné ptactvo jsem se zajímal řadu let, prakticky od dětství. Mými oblíbenci jsou především papoušci Austrálie a jejich mutace. Mezi mé obzvláštní favority však patří rosely černohlavé (Platycercus venustus).
celý článek