Načítám...
14.09.2020

Péče o drápky je důležitá ...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Pečovat o drápky je třeba jak u papoušků domácích mazlíčků, tak papoušků chovaných ve voliérách.

Co mohou způsobit přerostlé drápy?

  • U papoušků mazlíčků vedou přerostlé drápy ke zraněním majitele (škrábance)
  • Papouškům se může špatně sedět na bidlech
  • Ve voliérách se mohou papoušci zaháknout drápkem za pletivo a pak přijít o drápek i celý prst, v nejhorším případě se při snaze ze zajetí vysvobodit vysílí a uhynou

Než se do zastřihávání drápků pustíme, je důležité vědět, jak má vypadat drápek normální délky a jaká je jeho struktura. Je to individuální podle druhu i věku papouška. Ve skutečnosti je i v rámci jednoho druhu ve tvarech i velikostech obrovská variabilita.

Pokud nejsme schopni ostříhat drápky papouškovi doma sami, je lepší tento zákrok přenechat veterináři. To se bude týkat spíše papoušků mazlíčků. Při této příležitosti může veterinář – specialista na exotické ptactvo – zkontrolovat celkový zdravotní stav papouška.

Ochočení ptáci by si měli na pravidelnou péči o drápky zvykat odmalička. Papouška učíme, aby si nechal šahat na prstíky, poté použijeme pilníček na nehty, kterým drápky zabrušujeme. Po každém drápku několikrát přejedeme a nešetříme chválou a pamlskem.

 

 

Zastřihávání drápků učíme stejným způsobem.Voliérové papoušky chytneme do sítě. Nejlépe je pracovat ve dvou. Jeden člověk papouška fixuje a druhý zastřihává drápky.

V obou případech platí, že pokud je papoušek při zastřihávání ve stresu, začne mít problémy s dechem, s úkonem ihned přestaneme a budeme pokračovat až za pár dní.

  • Na zastřihávání drápků použijeme kleštičky na drápky psů nebo koček.
  • Při pravidelné péči bude stačit zastřihnout vždy jen ostrá špička drápku.
  • Pokud jsme zastřihli hodně a objeví se krev, použijeme dezinfekci a papouška urychleně vrátíme do klece, aby se posadil a zůstal v klidu.
  • Pokud nám to papoušek dovolí, lze na krvácející drápek použít hemostatický zásyp. Málokdo z nás jej má ale doma. Můžeme si vypomoci „babskou“ radou – použít hladkou mouku. Drápek do ní namočíme tak, aby se ranka obalila, můžeme i mírně přitlačit.

 

 


Prevence přerůstání
:

– Klec nebo voliéru vybavíme přírodními bidly i s kůrou různé tloušťky, tak aby musel papoušek nožičku s drápky různě otvírat. Přitom přejíždí drápky o bidlo a zabrušuje si je.  Bidla je důležité často a pravidelně měnit.

 

- Pomůckou jsou také brusná bidla, která lze zakoupit v potřebách pro zvířata. Ideálně je umístíme k miskám s vodou a krmením.

 

Prevence je vždy lepší, než následné řešení problémů!

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.10.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
SETKÁNÍ CHOVATELŮ PŘEROV tuto neděli BUDE !!!
Aktuální informace o setkání chovatelů PŘEROV.
celý článek
02.04.2019
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům řebříček?
Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Je to bylinka, kterou můžeme v rozumné míře předložit jako zelené krmení i našim papouškům
celý článek
01.05.2018
Tibor Ficeri
Alexandr šedý
Alexandr šedý obývá tropické deštné lesy na jihozápadě Indie v nadmořské výšce 450–1000 m n. m. V lidské péči se jedná o méně často chovaný druh, přestože podmínky chovu a krmení, které vyžadují, se příliš neliší od nároků příbuzných druhů.
celý článek
14.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek