Načítám...
23.04.2019

Podělte se s vařenými vejci z Velikonoc se svými papoušky

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Troufám si říci, že neexistuje domácnost, kde by se v tuto chvíli na stole neobjevila vařená vajíčka. Nabídněme je i svým papouškům. Jsou zdrojem živočišných bílkovin, potřebných ve výživě ptáků. Dále obsahují aminokyseliny, tuky, vitamíny a minerální látky.

Výsledek obrázku pro foto vejce velikonoÄní

 Bílek a žloutek se od sebe v obsahu výživných látek ale poměrně odlišují. Bílek je složený především z vody a podíl proteinu je přibližně 11%, je v něm dusík, kalium a chlor. Žloutek obsahuje mnoho sloučenin bílkovin a fosforu, tuk, vitamíny A, D a E, vitaminy skupiny B, fosfor, železo a vápník.

Vejce jsou vhodná nejen v době odchovu mláďat, kdy z nich připravujeme vaječnou míchanici, ale jsou vhodná jako doplněk stravy v době přípravy na hnízdění, ale i mimo hnízdní období a to i pro papoušky mazlíčky. Papouškům je můžeme předložit nakrájené na menší či větší kousky. Velkým papouškům nemusíme ani loupat, ale nakrájíme se skořápkou.

Velmi důležité je, aby byla vejce zkonzumována ptáky co nejrychleji a nezůstala ležet v miskách a tam se nezkazila.

Bílkoviny mají ve výživě nazastupitelnou roli. Nevyváženost v potravě může mít za následek zdravotní problémy. Mají vliv na růst, kondici i reprodukci papoušků.

Vejce do krmné dávky papoušků rozhodně patří.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

10.02.2020
Milena Vaňková
Senegalské proso – vhodný doplněk stravy pro papoušky
Botanický název pro senegalské proso je bér vlašský. Jedná se o známou rostlinu, která se využívá pro krmení exotických ptáků. Je v podstatě nepostradatelná v krmné dávce drobných exotů, ale v oblibě mají senegalské proso i papoušci všech velikostí.
celý článek
24.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Na letišti Soekarno-Hatta bylo zmařeno pašování stovek papoušků
Ve zpravodajském deníku The Jakarta Post vyšla dne 21.5. 2018 zpráva o zmaření pokusu o pašování stovek papoušků ve městě Tangerang, které leží na západě ostrova Jáva. Úřady na mezinárodním letišti Soekarno-Hatta v Tangerangu, v provincii Banten, zmařily pokus o
celý článek
23.11.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – nové páry pro další chovnou sezónu
Papoušci jsou, stejně jako většina živočichů, monogamními tvory. Když se rozhodnou pro svého partnera, je to na celý život. Papouškům by měl být umožněn ideálně přirozený výběr svého vyvoleného či vyvolené.
celý článek
14.08.2018
Milena Vaňková
Jak předkládat papouškům kukuřici?
Je období sklizně kukuřice, která je velkou pochoutkou papoušků a to hlavně v době její mléčné zralosti. Pokud už je hodně žlutá a zrno tvrdší, dá se ještě uvařit do měkka a ptákům nabídnout.
celý článek