Načítám...
20.03.2018

Pohlavní dimorfismus u žaků

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: MVDr. Helena Vaidlová

Umíte rozeznat dospělou samici žaka velkého - kongo (Psittacus erithacus) od dospělého samce? Někteří chovatelé zastávají názor, že samice jsou výrazně světlejší, než samci, což bývá pravda. Hlava samců bývá větší, mohutnější, hranatější. Ve skutečnosti je však velmi obtížné spolehlivě pohlaví žaků poznat bez použití molekulární biologie nebo bez pomoci endoskopie. Tedy do nedávna. 


PCR vyšetření

Tzv. DNA vyšetření je založeno na tom, že samice má chromozom Z a W a samec má dva stejné chromozomy Z. Pomocí PCR vyšetření lze tento fakt zjistit nejčastěji z krve nebo z peří a samici a samce lze jednoduše rozlišit. Je to metoda velmi spolehlivá, samozřejmou nutností je spolehlivá laboratoř, která vyšetření provádí. 

Endoskopicky lze pohlaví zjistit na počkání. Je to metoda více invazivní, musí být provedena v anestezii, ale její velkou výhodou je, že lze zhodnotit i stav vzdušných vaků, ledvin, jater, plic a dalších orgánů. Toto vyšetření je velmi jednoduché a rychlé, nicméně vyžaduje pečlivě hlídat hloubku anestezie a samozřejmě cvik a zkušenost toho, kdo vyšetření provádí. Nejmenší ptáci, u kterých lze endoskopii provést, mají hmotnost cca kolem 20g. Rutinně endoskopii provádíme od 30g výše. 

U žaků dospělých žaků však existuje pohlavní dimorfismus. Podmínkou je, že jedinec musí mít kompletní peří na ocase, jedná se především o spodní krovky ocasní. Takže u jedinců, kteří se zrovna v těchno místech škubou, nelze použít. Stejně tak u mláďat nemůžeme spolehlivě pohlaví rozeznat kvůli černým konečkům jejich červených per. 

 


Rozdíl mezi samicí a samcem žaka kongo je v tenkém světlém proužku lemující spodní krovky ocasní u samice. Samec ho nemá
, ten má tato pera kompletně červená. 

Hodně štěstí při určování!!!

 


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

27.12.2017
Milena Vaňková
Odchov loríčka rudobradého
Loríčci všeobecně nejsou v chovech českých ani zahraničních chovatelů nikterak hojně zastoupeni. Měli by si je pořídit také již zkušenější chovatelé, kteří jsou schopni jim zajistit stabilní a potřebné podmínky. Loríčci nesnášejí velké výkyvy teplot ani vlhkosti..
celý článek
26.03.2019
Milena Vaňková
Voda základ života.....
Stejně tak jako sluneční záření, je pro papoušky nepostradatelná voda.
celý článek
31.07.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ptačí chřipka v Evropě
Ptačí chřipka v Evropě stále je a zdá se, že nás chvilku ještě bude strašit. Nabízíme krátký přehled výskytu v Evropě v roce 2018.
celý článek
03.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Rosemary Low získala prestižní ocenění PREMIO GORILA 2017
Rosemary Low získala prestižní ocenění Premio Gorila 2017 za celoživotní zásluhy v ochraně živočichů a jejich biotopů.
celý článek