Načítám...
10.05.2018

Poskytněte svému papouškovi dostatek zdravého spánku.

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Většina papoušků pochází z tropů či subtropů, kde je obvykle 12 hodinový denní/noční režim. Ptáci jsou vzhůru od východu po západ Slunce což činí v průměru 12 hodin denně.

Pet papoušci prospívají také nejlépe v 10 - 12 hodinovém denním/nočním režimu. Některé druhy spí déle než 12 hodin, některé méně než 8, ale potřeba je obvykle mezi 10 - 12 hodinami.

Realita je ovšem taková, že spoustu majitelů se vrací domů z práce až kolem šesté hodiny večerní, kdy může být v zimních měsících už venku tma a pokud by měl papoušek v tuto dobu, tedy po západu slunce už spát, nemohl by s ním trávit majitel čas. Pokud tedy majitelé nechají své papoušky déle vzhůru, měli by jim umožnit delší spánek v ranních hodinách, nerušit je, když sami vstávají do práce, aby bylo dosaženo, alespoň 10 hodin spánku.

Abychom vytvořili pro svého papouška vhodné prostředí pro jeho spánek, je vhodné podniknout určitá opatření. Jednou z možností je pořízení “spací klece”. Spací klec by měla být umístěna v tiché a tmavé místnosti, kde nebude papoušek vyrušován, klec může být malá, používaná pouze ke spánku. Během dne je pak papoušek umístěn v běžném chodu domácnosti v jeho obvyklé kleci.

Mnoho lidí má své papoušky umístěné v obývacím pokoji přímo vedle televizoru. Papoušek pak nemůže usnout dokonce i když jsou světla utlumena či zhasnuta, protože je vyrušován zvuky z televizoru či mluvením členů rodiny. Přesun papouška na noc do jiné klidnější místnosti je nejlepším řešením.

Další možností je využití přehozu, který je na klec umístěn v době, kdy je čas ke spánku. Tuto možnost volíme v případě, že klec je v místnosti, ve které je světlo rozsvíceno dlouho do noci. Můžeme využít tmavý ručník, deku nebo speciální přehozy na klece.

Ačkoliv neexistuje žádná studie, která by měřila potřebu spánku u papoušků, ptačí veterináři tvrdí, že spánek ovliňuje zdravotní stav jejich pacientů. Spánek dává tělu čas, aby obnovil energii a regeneroval buňky.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
EXOTIKA 2018
Na Výstavišti Lysá nad Labem začala 11. celostátní výstava exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2018
celý článek
29.01.2018
Bc. Alena Winner
Praktický chovatelský tip z Loro Parque
Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní.
celý článek
06.11.2019
MVDr. Viktor Tukač, CSc.
Bylinné překvapení z Dálného východu
Přestože byliny klanopraška čínská a Maral kořen pochází z oblastí Sibiře, Mongolska a Číny, jejich efekt na řadu orgánových systémů papoušků je velmi výrazný a může v mnoha případech pozitivně ovlivnit odchov.
celý článek
26.06.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Bodavý hmyz a papoušci
Chov papoušků ve venkovních voliérách je pro zdraví papoušků nezbytný. Dostatek čerstvého vzduchu a především slunce nic nenahradí. Přednosti pobytu venku vysoce převažují případné problémy, které se s tím pojí. Jedním z negativ je obtěžování hmyzem.
celý článek