Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

26.03.2018

PRÁŠEK Açai pro vaše papoušky

Text: Ing. Jana Jiroušková Kamberská
Foto: Archiv redakce a Alena Winnerová

Açai – Euterpe brazilská či Kapustoň brazilská (Euterpe oleracea) – je palma rozšířená v nížinách Jižní Ameriky. Její plody připomínají velké temně červené až fialové borůvky. Stejně jako u našich borůvek je i u plodů této palmy velmi vysoký obsah antioxidantů – hlavně velké množství polyfenolických látek (zejména anthocyaninů – zvláště cyanidin 3-O-glykosid (C3G) asi 400 mg na kg), u kterých bylo prokázáno, že aktivují geny, které chrání organismus před volnými radikály a škodlivým zářením.


Dále v plodu Açai nalezneme například vitamin C, vitamin A či tokoferoly – vitamin E. Obsah bílkovin se pohybuje kolem 3 % a obsah vápníku kolem 1180mg na kg.

Díky svému složení jsou plody těchto palem zařazeny do skupiny potravin, které jsou označovány „superpotraviny“ a jejich konzumace vykazuje blahodárný vliv na tělesné funkce. Avšak i zde platí přísloví – všeho s mírou a proto by se denní až týdenní dávka sušeného Açai prášku pro papouška měla pohybovat spíše v mikrogramech než v gramech.


Dále je velmi důležité, aby Açai prášek byl vyroben z plodů, které byly sklizeny „z divoké přírody“ v jejich domovině a forma zpracování by měla být co nejmenší, aby byly zachovány všechny organické blahodárné látky tohoto plodu.

Prášek je možné přidat do míchanice, „posolit“ s ním navlhčené byliny nebo nastrouhanou zeleninu či naklíčená semínka. 


Já osobně si nejraději smíchám směs několika „superpotravin“  jako je např. açai, moringa, spirulína či včelí pyl a tuto směs (kterou je nutno uchovávat v chladu a temnu) následně aplikuji s naklíčenými semínky travních a divokých bylin, které ještě „zakápnu“ lískooříškovo/pupalkovým olejem s přidaným organickým vitamínem D3.

Pro více informací navštivte https://www.facebook.com/paputo.cz ; webové stránky www.paputo.cz   nebo volejte tel: 603 459 399


Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.11.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z LORO PARQUE – létání papoušků
Chovatelé někdy vypozorují, že jejich papoušci ztrácejí zájem o létání. Místo toho spíše šplhají po pletivu, za které se zachytávají mohutnými zobáky nebo se houpají na závěsných bidlech.
celý článek
28.05.2019
ing. Vítězslav Eliáš
Ovesné vločky jako podestýlka pro mláďata papoušků při umělém odchovu
Už jste někdy zkusili použít ovesné vločky jako podestýlku při umělém odchovu papoušků? Tento článek vám tuto možnost přiblíží...
celý článek
21.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Transplantace per
Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.
celý článek
18.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – elegance papoušků červenotemenných
Když v Austrálii začnou stromy rodu Casuarina plodit semena, můžeme pozorovat začínající hnízdní aktivity u papoušků červenotemenných (Purpureicephalus spurius). Jde o jeden z nejelegantnějších druhů papoušků, který na sebe poutá velkou pozornost.
celý článek