Načítám...
26.03.2018

PRÁŠEK Açai pro vaše papoušky

Text: Ing. Jana Jiroušková Kamberská
Foto: Archiv redakce a Alena Winnerová

Açai – Euterpe brazilská či Kapustoň brazilská (Euterpe oleracea) – je palma rozšířená v nížinách Jižní Ameriky. Její plody připomínají velké temně červené až fialové borůvky. Stejně jako u našich borůvek je i u plodů této palmy velmi vysoký obsah antioxidantů – hlavně velké množství polyfenolických látek (zejména anthocyaninů – zvláště cyanidin 3-O-glykosid (C3G) asi 400 mg na kg), u kterých bylo prokázáno, že aktivují geny, které chrání organismus před volnými radikály a škodlivým zářením.


Dále v plodu Açai nalezneme například vitamin C, vitamin A či tokoferoly – vitamin E. Obsah bílkovin se pohybuje kolem 3 % a obsah vápníku kolem 1180mg na kg.

Díky svému složení jsou plody těchto palem zařazeny do skupiny potravin, které jsou označovány „superpotraviny“ a jejich konzumace vykazuje blahodárný vliv na tělesné funkce. Avšak i zde platí přísloví – všeho s mírou a proto by se denní až týdenní dávka sušeného Açai prášku pro papouška měla pohybovat spíše v mikrogramech než v gramech.


Dále je velmi důležité, aby Açai prášek byl vyroben z plodů, které byly sklizeny „z divoké přírody“ v jejich domovině a forma zpracování by měla být co nejmenší, aby byly zachovány všechny organické blahodárné látky tohoto plodu.

Prášek je možné přidat do míchanice, „posolit“ s ním navlhčené byliny nebo nastrouhanou zeleninu či naklíčená semínka. 


Já osobně si nejraději smíchám směs několika „superpotravin“  jako je např. açai, moringa, spirulína či včelí pyl a tuto směs (kterou je nutno uchovávat v chladu a temnu) následně aplikuji s naklíčenými semínky travních a divokých bylin, které ještě „zakápnu“ lískooříškovo/pupalkovým olejem s přidaným organickým vitamínem D3.

Pro více informací navštivte https://www.facebook.com/paputo.cz ; webové stránky www.paputo.cz   nebo volejte tel: 603 459 399


Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.02.2020
MVDr. Viktor Tukač, CSc.
ROZNOŽKY U MLÁĎAT PAPOUŠKŮ
Snad každý chovatel papoušků se někdy setkal s výskytem roznožky u mláděte. V článku
celý článek
18.06.2019
RNDr. Petr Suvorov, Ph.D.
Papegaaienpark Veldhoven – netradiční ptačí ráj uprostřed holandského venkova
Reportáž z návštěvy malebného ptačího parku Papegaaienpark Veldhoven v Holandsku.
celý článek
24.04.2018
Milena Vaňková
Máte svoje voliéry dostatečně zabezpečené proti úletu papouška? Papouščí vychytávky Mileny a Jardy č. 2.
S příchodem teplého počasí jsou naši papoušci a to jak voliéroví, tak spousta domácích mazlíků, pouštěni do venkovních voliér a klecí. To sebou přináší nebezpečí úletu papouška, které nesmíme podcenit.
celý článek
12.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Zkušenosti s čističkou vzduchu v chovu papoušků
V uzavřených místnostech či prostorách pro chov papoušků se obvykle vyskytuje množství prachu, který pochází z peří či podestýlky
celý článek