Načítám...
31.07.2018

Ptačí chřipka v Evropě

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Archiv redakce

V roce 2018 bylo potvrzeno již 32 ohnisek nízce patogenní aviární influenzy (LPAI) v chovech drůbeže v Dánsku, Itálii, Švédsku a ve Francii. Všechna ohniska byla zjištěna v chovu kachen, tři ohniska byla navíc spojená s detekcí HPAI (vysoce patogenní aviární influenzy)v chovu kachen, krůt a bažantů.

U ptáků žijících v zajetí byl nahlášený jeden případ LPAI z Německa. U volně žijících ptáků dosud nebyly žádné případy LPAI evidovány.

Pokud se týká vysoce patogenní aviární influenzy (HPAI), v r. 2018 je prozatím evidováno 20 ohnisek, z toho 2 ohniska u ptáků chovaných v zajetí (Švédsko, Norsko) a 18 ohnisek u drůbeže (Bulharsko, Itálie, Nizozemsko, Německo).

 

 

U volně žijících ptáků je HPAI hlášena v 75 případech, nejčastěji z Dánska (30 případů), dále pak z Nizozemska, Velké Británie, Irska, Německa, Finska, Švédska a Slovenska.

Z těchto údajů (zdroj ADNS) vyplývá, že aviární influenza zůstává nadále významnou nákazovou hrozbou pro celou Evropu.

Pro minimalizaci rizika zavlečení aviární influenzy do chovů ptáků v ČR je nejvýznamnější důsledná kontrola biobezpečnostních opatření v chovech a omezení možných kontaktů s volně žijícími ptáky. Na podzim lze předpokládat zvýšenou migraci stěhovavých ptáků do zimovišť v Evropě a tudíž i v ČR a z toho vyplývající riziko vyššího výskytu ohnisek nákazy a zvýšené ohrožení chovu ptáků.

 


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Co by měl majitel papouška vědět o chlamydióze
Chlamydióza je onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka, konkrétně z papouška, ale i jiného ptáka na člověka.
celý článek
02.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 1. část
Papoušci jsou dlouhověcí tvorové se specifickými fyzickými a duševními požadavky, které ne každý majitel může naplnit.
celý článek
09.01.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papouščí geny odhalují, proč jsou ptáci tak chytří a dlouhověcí
Vědci zjistili, že papoušci jsou geneticky vzdáleni od ostatních ptačích druhů, stejně jako lidé od ostatních primátů.
celý článek
05.02.2020
Márcia Weinzettl
AKTUALITY Z LORO PARQUE – nový design hnízdních budek
V Loro Parque Fundación právě instalují budky v nových a více stimulujících designech.
celý článek