Načítám...
06.03.2018

Registrujte žaka, patří do CITES A

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Archiv redakce

Uplynul právě rok od termínu, kdy měli být papoušci žako v ČR zaregistrováni. Registrace se týká druhu Psittacus erithacus (skutečnost, že poddruhy erithacus a timneh byly rozděleny na samostatné druhy, nebyla zatím všemi zpozorována a akceptována). Některým majitelům žaků - domácích mazlíčků - informace o registraci zcela unikla. Nelze však uvěřit tomu, že by mohla uniknout někomu z chovatelů. Mezi chovateli to jen vřelo a obecně byla povinnost registrace vnímána spíše negativně. 

Potřebu ochrany žaků v jejich domovině je zde zbytečné rozebírat. Kdo není přímým svědkem drancování přírody, těžko chápe návrhy druhých lidí na její ochranu. Zvlášť, když chovatelům tyto návrhy komplikují život. Kdo nevěří, ať tam běží....

K podání žádosti o registraci jedince patřícího do CITES A je nutné nezaměnitelné označení. Tím je pouze uzavřený nesnímatelný kroužek nebo čip. Někteří chovatelé nestihli z různých důvodů podat žádost včas. Mnozí z nich označili žaky až po vyhnízdění a podali žádost dodatečně. Některým přišlo podání žádosti po termínu nebezpečné a tak žaky ani neoznačili a žádost nepodali. Našli se i takoví, kteří podali žádost na nesprávně označené nebo zcela neoznačené jedince. Problematickým bylo i prokazování původu. Řešení podezřelých chovatelů a podezřelých ptáků závisí na vytíženosti úředníků v jednotlivých regionech. Každý chovatel by měl být připraven na to, že i k němu může přijít kontrola. Není nic jednoduššího, než mít splněné všechny povinnosti. Nesprávně označení nebo neoznačení jedinci mohou být důvodem k nepříjemným potížím, mohou být i zabaveni. Přitom nechat načipovat žaka a podat žádost je maličkost. Na poštu dokáže dojít snad každý. 

Nyní po ukončení chovné sezóny žaků je vhodný čas na kontrolu čitelnosti a celistvosti kroužku a přítomnosti čipu. Fakt, že čekací doba na potřebné dokumenty může být v některých regionech neuvěřitelně dlouhá, bohužel není důvodem k nerespektování povinností, které chovatelům legislativa ukládá. 

Rozhodně není pozdě na označení "zapomenutých" žaků a jejich registraci!!!


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.04.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – CHOV KAKADUŮ V BARVÁCH ŠPANĚLSKÉ VLAJKY
Jedním z druhů, které se stabilně odchovávají v centru s největší záložní populací kakaduů na světě, je kakadu inka (Cacatua leadbeateri). Tento papoušek patří bezesporu mezi nejkrásnější zástupce celé ptačí říše.
celý článek
29.04.2019
Milena Vaňková
Mohou papoušci hlívu ústřičnou?
Mohou papoušci hlívu ústřičnou? Odpověď je jednoznačná – mohou. A je pro ně i prospěšná.
celý článek
06.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – máme mláďata u kakaduů...
V této době jsou v mnoha budkách mláďata, která dobře prospívají. Stejně tak je tomu i v naší Baby Station, kde se někteří papoušci ručně dokrmují. Opeřují se již například mláďata kakaduů žlutočečelatých guinejských.
celý článek
29.01.2018
Bc. Alena Winner
Praktický chovatelský tip z Loro Parque
Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní.
celý článek