Načítám...
22.01.2020

Rekordní odchovy loriů vlnkovaných v Loro Parque Fundación

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor

      

Jednou z hlavních priorit chovného centra Loro Parque Fundación je rozmnožování ohrožených druhů papoušků, mezi které patří i lori vlnkovaný (Trichoglossus johnstoniae). Podle aktuálních dat IUCN se ve volné přírodě vyskytuje několik jednotek tisíc jedinců. Také v chovech v lidské péči je druh považován za vzácný. 


O to větší radost máme z celkového počtu odchovaných mláďat v LPF. Mezi lety 2016 a 2019 se v našem zařízení odchovalo celkem 79 jedinců. Ještě na přelomu století se lori vlnkovaný v evropských chovech prakticky nevyskytoval. Díky tomu, že naše mláďata předáváme dalším zoologickým zahradám a soukromým chovatelům, se podařilo vytvořit robustní záložní populaci.

reklamaDalší články o loriích najdete v těchto číslech tištěného časopisu PAPOUŠCI
Lorie vlnkované chováme stejně jako ostatní lorie v závěsných voliérách o rozměrech 3 x 1 x 1 m (délka, šířka, výška), kde ptáci ochotně hnízdí v klasických vertikálních budkách. Jako hnízdní substrát používáme hrubé hobliny, které dobře sají vlhkost. Dna budek jsou navíc perforovaná, a proto může tekutý trus odtékat. Krmení těchto loriů je podobné jako u loriů timorských (Psitteuteles iris). Kromě tekutého nektaru a ovoce ptákům předkládáme také menší množství semen ve vařené formě.
Loriové vlnkovaní jsou po celý den velmi aktivní, a proto vyžadují dostatek enrichmentu. Pro zajištění zábavy jim poskytujeme slabé větvě eukalyptu, borovice a květy ibišku. 

Pro předplatné časopisu, kde najdete další články o úspěších Loro Parque Fundación, klikněte SEM

 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.01.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost kompatibility páru
Dokážete včas rozpoznat, že je pár vašich papoušků nekompatibilní? Na co se zaměřit píše Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación.
celý článek
26.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nástrahy léta
Klimatizace, vysoké teploty, grilování či dokonce opalovací krémy. Na co si dát v letních měsících pozor se dozvíte v následujícím článku.
celý článek
27.01.2020
Milena Vaňková
Jak vybrat klec či voliéru pro papouška mazlíčka?
Před tím, než si přinesete domů nového člena domácnosti, papouška, společníka člověka, je samozřejmostí si pro něj připravit vhodné ubytování.
celý článek
26.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Vaječná míchanice pro papoušky – její přednosti a rizika
Používání vajec a vaječné míchanice v chovu papoušků není žádnou novinkou. Přesněji řečeno, „vaječka“ je již nerozlučně spjata s chovem ptáků a jsou jí přiznávány velké zásluhy. Každý chovatel má na problematiku svůj názor a postup.
celý článek