Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

22.01.2020

Rekordní odchovy loriů vlnkovaných v Loro Parque Fundación

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor

      

Jednou z hlavních priorit chovného centra Loro Parque Fundación je rozmnožování ohrožených druhů papoušků, mezi které patří i lori vlnkovaný (Trichoglossus johnstoniae). Podle aktuálních dat IUCN se ve volné přírodě vyskytuje několik jednotek tisíc jedinců. Také v chovech v lidské péči je druh považován za vzácný. 


O to větší radost máme z celkového počtu odchovaných mláďat v LPF. Mezi lety 2016 a 2019 se v našem zařízení odchovalo celkem 79 jedinců. Ještě na přelomu století se lori vlnkovaný v evropských chovech prakticky nevyskytoval. Díky tomu, že naše mláďata předáváme dalším zoologickým zahradám a soukromým chovatelům, se podařilo vytvořit robustní záložní populaci.

reklamaDalší články o loriích najdete v těchto číslech tištěného časopisu PAPOUŠCI
Lorie vlnkované chováme stejně jako ostatní lorie v závěsných voliérách o rozměrech 3 x 1 x 1 m (délka, šířka, výška), kde ptáci ochotně hnízdí v klasických vertikálních budkách. Jako hnízdní substrát používáme hrubé hobliny, které dobře sají vlhkost. Dna budek jsou navíc perforovaná, a proto může tekutý trus odtékat. Krmení těchto loriů je podobné jako u loriů timorských (Psitteuteles iris). Kromě tekutého nektaru a ovoce ptákům předkládáme také menší množství semen ve vařené formě.
Loriové vlnkovaní jsou po celý den velmi aktivní, a proto vyžadují dostatek enrichmentu. Pro zajištění zábavy jim poskytujeme slabé větvě eukalyptu, borovice a květy ibišku. 

Pro předplatné časopisu, kde najdete další články o úspěších Loro Parque Fundación, klikněte SEM

 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

26.04.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Proč mít svého ptačího veterináře?
Ptáci jsou svou anatomií a fyziologií naprosto odlišní od psů a koček. Na světě existuje více než 18 tisíc druhů ptáků, co se týká papoušků, je jich více než 350 druhů.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek
29.12.2017
Dagmar Doležalová
Bred - kakadu bílý
Bydlím v malé bytovce na kraji vesnice, proto bylo těžké vymyslet kam umístit velkou klec, aby poloha splňovala optimální požadavky, a to aby byl papoušek přibližně ve výši očí, nebyl v průvanu a měl pocit zázemí. Po dlouhém přemýšlení jsme se rozhodli umístit klec na bytelné kachlové polici v kuchyni, odkud bude mít kakadu dobrý výhled po celé místnosti.
celý článek
25.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
EXOTIKA 2018
Na Výstavišti Lysá nad Labem začala 11. celostátní výstava exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2018
celý článek