Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

11.02.2020

ROZNOŽKY U MLÁĎAT PAPOUŠKŮ

Text: MVDr. Viktor Tukač, CSc.
Foto: Radka Hrevušová

Snad každý chovatel papoušků se někdy setkal s výskytem roznožky u mláděte. Určitě zvažoval, proč se objevila právě u tohoto mláděte a zda je možné tomuto problému nějak předcházet.


Na počátku je třeba poznamenat, že není roznožka jako roznožka. Lze říci, že tato nepříjemná komplikace vychází nejčastěji ze dvou míst – kyčelního kloubu a tarsálního kloubu a může mít řadu klinických projevů v různé intenzitě a bohužel i řadu variabilních příčin. Obecně platí, že poškození kyčelního kloubu má nejčastěji mechanickou příčinu jako je např. nefyziologická poloha ve vejci, přišlápnutí mláděte rodiči, případně nevhodný substrát v hnízdě či inkubátoru. Poškození v tarsálním (patním) kloubu se velmi často odvíjí od disproporce ve vývoji kostí a šlach v důsledku nedostatku některých vitamínů a stopových prvků ve výživě rodičů. Je nutno si uvědomit, že samička do prvního sneseného vejce deponuje maximum jak základních živin, tak biologicky účinných látek typu vitamínů a minerálů. Záleží pak na její předchozí výživě či co preferuje v potravě, zda i ostatní vejce budou mít stejnou biologickou hodnotu. Pokud se roznožka u mláděte zjistí, je třeba provést nápravu okamžitě.

 

 

Čím dříve se roznožka reponuje, tím je větší šance na zachování fyziologického postoje. Většina mláďat papoušků má totiž rychlejší intenzitu růstu než brojleři a veškeré problémy na končetinách se tak časem progresivně zhoršují. Je to hlavně tahem uvolněných šlach, které se automaticky zkracují. Základním opatřením při nápravě roznožky je opatrné navrácení končetiny do fyziologické polohy a přifixování ke druhé končetině pomocí širší pásky ve tvaru číslice 8 (podobně jako při uvazování stromku k podpůrné tyčce). Páska se zakládá podle místa, odkud roznožka vychází, buď mezi stehenními kostmi, lýtky nebo i na metatarsus (tam, kde je kroužek). Jako typ pásky lze doporučit Coban, jelikož lepí pouze sám na sebe a nikoli na kůži nebo peří a lze tak fixaci jednoduše opakovaně upravovat. Poté je ideální mládě „zasadit“ do květináče odpovídající velikosti, vystlaného vatou nebo ubrousky. U arů jsme s úspěchem použili i truhlík na květiny.

 


Je zřejmé, že mládě je třeba následně uměle dokrmovat. Pokud se podaří, aby nohy zůstaly fixované ve fyziologické poloze, využijeme tak růstovou fázi, kdy se dotváří a zpevňují klouby, kloubní pouzdra a šlachy. Během dokrmování mláděte je možné doporučit denní podávání komplexu minerálů (Dologran), chondroitin sulfátu (Geladrink), komplexu B vitamínů (Complejo B 8) a manganu.
Jednoduchým zdrojem manganu je klasický hypermangan v podobě karmínových jehliček. Zcela minimální množství se rozpustí
ve vodě do vzniku lehce narůžovělé barvy. Tato voda se pak používá k přípravě kaše.


Ohledně prevence je třeba přiznat, že traumatizaci mláďat rodiči nelze jednoduše ovlivnit. Dostatek minerálních látek a vitamínů však ano. Poměrně osvědčená je kombinace přípravků Promotor L, Complejo B 8 a Vigosine v dávce 1 ml na 1 litr vody po dobu alespoň 3 týdny před předpokládaným pářením. Jako zdroj stopových prvků je možné využít jíl nebo přípravky z aloe vera.

MVDr. Viktor Tukač, CSc.

Dlouhá léta působil na Klinice chorob ptáků, plazů a drobných savců (Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) a patřil mezi přední české veterinární lékaře. Byl externím redaktorem časopisu PAPOUŠCI, do kterého od začátku vydávání pravidelně přispíval. *1959 – †2015.

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 3/2012

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.10.2019
Rinus van den Broek
Papoušek žlutotemenný damarský
Chovem papoušků a dalších exotických ptáků se zabývám už přes čtyřicet let. Momentálně jsou hlavním bodem mého chovatelského zájmu papoušci žlutotemenní.
celý článek
02.10.2019
Milena Vaňková
Palmové ovoce – pozitivně působí na kvalitu opeření i imunitní systém ptáků
Malinko dnes naváži na páteční příspěvek vědeckého ředitele nadace Loro Parque Fundacion Rafaela Zamory Padróna, který popisoval podávání palmového ovoce papouškům.
celý článek
10.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Poskytněte svému papouškovi dostatek zdravého spánku.
Většina papoušků pochází z tropů či subtropů, kde je obvykle 12 hodinový denní/noční režim. Ptáci jsou vzhůru od východu po západ Slunce což činí v průměru 12 hodin denně.
celý článek
11.02.2019
Milena Vaňková
Když se objeví očekávaná snůška ...
U někoho chovatelská sezóna již vypukla u někoho se rozbíhá. To, na co každý chovatel čeká je, až se v hnízdě objeví tolik očekávaná snůška, výsledek jeho péče o papoušky. Rozhodnutí, zda snůšku ponechat rodičům nebo umístit do líhně, jednoznačně závisí na chování
celý článek