Načítám...
05.04.2018

Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Sice to tak venku občas nevypadá, ale první jarní den je už za námi, alespoň podle kalendáře. Všichni netrpělivě čekáme, až se oteplí a budeme moci dopřát našim opeřencům pobyt ve venkovních voliérách. Proč je to tak důležité?

Proč je sluneční záření pro papoušky důležité?

Sluneční záření je pro papoušky stejně jako pro lidi a ostatní zvířata důležité pro tvorbu vitamínu D, který dále ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. U lidí se tvoří vitamín D v kůži působením UVB záření (vlnová délka 290-320 nm), následně pak putuje do jater a ledvin, kde dochází k jeho aktivaci. Hlavní význam vitamínu D pak spočívá v ovlivňování vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě. Papoušci mají u kořene ocasu kostrční žlázu produkující olejovitý sekret, který pak při probírání peří nanáší na opeření. V tomto olejovitém sekretu dochází pod vlivem slunečních paprsků k tvorbě vitamínu D a při probírání peří pak papoušek vitamín D přijme.

Při nedostatku vitamínu D dochází k projevům nedostatku vápníku, kterými jsou špatná kvalita vaječné skořápky, neschopnost snést vejce, svalové třesy, padání z bidla až záchvaty podobné epileptickým stavům, u mláďat pak deformity kostí končetin či zlomeniny.

Ptáci narozdíl od savců vidí ultrafialové světlo, vidí barvy, které my vidět nedokážeme. Schopnost vidět UV světlo hraje roli například při volbě partnera. Oko ptáka dokáže rozlišit rozdíly mezi samcem a samicí u druhů, které jsou pohlavně monomorfní (samce nelze pouhým okem odlišit od samice). Odraz UV světla od peří závisí na submikroskopických strukturách peří a může sloužit jako ukazatel zdravotního stavu samce. Ultrafialové světlo hraje roli také při hledání potravy. Voskový povrch ovoce a bobulí odráží UV záření, potravu pak ptáci mohou snadněji nalézt a lépe rozpoznají její zralost.

Sluneční záření může pomoci při problémech se škubáním peří, špatnou kvalitou opeření, při poruchách imunity, špatné náladě a temperamentu.

Papouškům dopřejeme dostatek slunečního záření pobytem ve venkovních voliérách. Pokud máme papouška v bytě bez možnosti pobytu ve venkovní voliéře, můžeme mu dopřát pobyt na slunci v přepravce či kleci, nasazením speciálních kšír pro papoušky nebo na volno po důkladném tréninku volného letu. Klec by neměla zůstat bez dozoru a nesmí být umístěna na přímé Slunce, aby nedošlo k přehřátí papouška. Důležitou informací je, že UV záření neproniká sklem a umístění papouška na okenní parapet k zavřenému oknu nemá pro tvorbu vitamínu D význam. Sluníčko je nejlepší lék při nedostatku vitamínu D, neboť narozdíl od vitamínových doplňků nemůže dojít k jeho předávkování. Vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K lze ve formě doplňků stravy při nedodržování doporučeného dávkování velmi snadno předávkovat.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.11.2019
Milena Vaňková
Nezapomínáte na správné větrání ?
Teplé počasí se s námi na nějakou dobu asi nadobro rozloučilo a většina našich opeřenců bude trávit zimní období ve vnitřních ubikacích, vytápěných na různou teplotu.
celý článek
12.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 3. část
Konečně máte doma svého vysněného papouška, ale tímto to mnohdy nekončí. V případě, že je ve vaší domácnosti či v chovném zařízení papoušků více, mělo by nyní následovat období karantény.
celý článek
17.07.2018
Radka Hrevušová
Aratinga zlatý – opravdové zlatíčko
Aratinga zlatý (A. solstitialis) patří mezi nejatraktivnější aratingy. Díky svému zářivému zbarvení a přátelské povaze je poslední dobou čím dál častěji chován jako domácí mazlíček.
celý článek
09.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 2. část
Po důkladném uvážení a nastudování patřičných informací jste se rozhodli pořídit si papouška. Nyní je na řadě nákup toho správného jedince.
celý článek