Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

09.12.2019

Stane se novým členem vaší domácnosti papoušek ?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun, Markéta Karásková

Rozhodně nesouhlasím s tím, že papoušek a ani žádné jiné zvíře, je vhodným vánočním dárkem v případě, že o tom obdarovaný vůbec netuší, ale je pravdou, že právě na Vánoce si lidé plní svá přání a tím může být i příchod nového opeřeného člena domácnosti. Mám na mysli papouška, domácího mazlíčka.

Papoušci se stali oblíbenými obyvateli voliér chovatelů i domácími mazlíčky. Svou roli v tom hraje bezesporu jejich atraktivní vzhled, dlouhověkost, ale také inteligence, která se přirovnává k inteligenci primátů či malého dítěte.

 

 

Příchodu papouška musí předcházet zodpovědné rozhodnutí nového majitele i celé rodiny. Na prvním místě je třeba zvážit časové možnosti. Pokud nemáte několik hodin denně čas se papouškovi věnovat, trávíte volné dny pravidelně mimo domov a papoušek by zůstával doma sám, vůbec o takovém společníkovi neuvažujte.  Je samozřejmě možné, a mnoho majitelů to tak dělá, že papouška vezmete sebou, samozřejmě do prostředí, které bude vhodné i pro něj.

Každý majitel velkého papouška, vlastně každý majitel papouška brzy zjistí, jak inteligentního tvora má vedle sebe a že je nutné ho se vším všudy respektovat. Velcí papoušci čile komunikují a nejde pouze o „papouškování“. Papoušek nejenže komunikuje, ale také ví, co a kdy říká.

Cena papoušků se odvíjí od druhu a může začínat na stokorunách a končit na tisících.

 

 

Jde však ale pouze o zlomek nákladů na dlouhověký život papouška. Je třeba pořídit klec nebo voliérku, pokud máme možnost i venkovní, ve které bude papoušek trávit čas v době, kdy budeme mimo domov nebo se mu nebudeme moci právě věnovat a ve které bude nocovat. Čím větší prostor mu můžeme dopřát, tím lépe. Další výbavou jsou hračky, ptačí stromy, stojany, přepravky, podestýlky,  UV žárovky, apod.

Nezanedbatelnou částkou jsou pak náklady na kvalitní, druhu odpovídající výživu a doplňky a v neposlední řadě veterinární péči.

 

 

Pokud jste obyvateli domácnosti, kde není ani smítko a nepořádek, který papoušek udělá, by vám vadil, nepořizujte si ho. Je třeba počítat s rozházeným zrním, prachem z peří apod.

Domácnost je třeba novému členu rodiny přizpůsobit. Odstranit jedovaté rostliny. Odstranit dekorační předměty, které by mohl papoušek rozbít, pozřít a tím si ublížit, počítat s tím, že zobák papouška může zanechat stopy na dřevěném nábytku a dveřích. Samozřejmě se ale dají papouškovi správnou výchovou vymezit hranice, co smí a co si nepřejeme, aby dělal. Ale zde pozor. Papoušek je stále divoké zvíře, není domestikovaný jako pes.

Stopu může opeřenec zanechat i na látkové sedačce či židli.  Lákadlem jsou také ovladače na televizi, mobily, notebooky, klávesnice.

Je tedy na místě si vybrat. Sterilní domácnost bez přítomnosti zvířete nebo domácnost, kde dekorační předměty budou tvořit vysavač a kbelík s vodou, ale bude zde stále živo a veselo ve společnosti opeřených kamarádů.

Papoušci jsou úžasní společníci, chytří, hraví, po ochočení velmi přátelští. Pokud je však papoušek v zajetí osamocený, velice strádá, což vede i k sebepoškozování i závažným zdravotním problémům. Jsou právoplatnými členy rodiny a jejich společenské naplnění nesmíme podceňovat. Společnost a věrný partner je pro ně životní potřebou. Pokud jim chceme dopřát plnohodnotný život, dopřejme papouškům život v páru s partnerem stejného druhu opačného pohlaví. V páru se dají chovat nejen voliéroví „divocí“ papoušci, ale i papoušci domácí mazlíčci. Budou tak spokojenější, chovateli zaručí určitou „svobodu“, ale zároveň přítomnost dvou ptačích ochočených kamarádů – společníků. Je třeba si také zodpovědně uvědomit, že hlavně velcí papoušci, dožívající se vysokého věku, nás klidně mohou přežít. Pokud zůstanou nadále se svým ptačím partnerem, ponesou situaci mnohem lépe, než pokud by se ocitli bez „svého“ člověčího kamaráda úplně sami.

 

 

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.06.2019
Bc. Alena Winner
RANDY BERRY – tentokrát na titulní straně časopisu PAPOUŠCI
dnes jde do tisku letní číslo časopisu PAPOUŠCI, které je doslova nadupané rozhovory. Bylo mi ctí vytvořit interview s Randym Berrym z Itálie, který souhlasil stát se hvězdou obálky aktuálního čísla.
celý článek
14.08.2018
Milena Vaňková
Jak předkládat papouškům kukuřici?
Je období sklizně kukuřice, která je velkou pochoutkou papoušků a to hlavně v době její mléčné zralosti. Pokud už je hodně žlutá a zrno tvrdší, dá se ještě uvařit do měkka a ptákům nabídnout.
celý článek
12.04.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – největší expozice kakaduů na světě
Loro Parque, který byl označen za nejlepší ZOO světa, nedávno zkompletoval kolekci kakaduů, která je prezentována v rozlehlé expozici. Nabízí tak pohled na nejucelenější a největší skupinu kakaduů, která je prezentována v rámci ZOO. 
celý článek
22.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – letošní chovná sezóna je úspěšná!
Milí přátelé, velice Vás zdravím ze slunného ostrova Tenerife. K dnešnímu dni jsme za letošní chovnou sezónu odchovali už více než 600 mláďat papoušků. Rozmanitost odchovů je opravdu velká a zahnízdily nám i páry, které léta nebyly aktivní.
celý článek