Načítám...
21.02.2018

Takže chcete trénovat Vašeho papouška pro freeflight …

Text: Hillary Hankey, Překlad: Přemysl John
Foto: Hillary Hankey - majitelka Learning Parrots a spoluzakladatelka Avian Behavior International.

Denně mi přichází elektronickou poštou tři čtyři emaily, v nichž mě majitelé papoušků žádají o rady, jak trénovat papouška - mazlíčka pro FF (volný let, freeflight). Uvědomuji si, že jako profesionální FF trenéři jsme více na očích. Zveřejněním fotek a videí s našimi mazlíčky a s našimi trénovanými papoušky, kteří si užívají neomezeného prostoru pro volný let, mimoděk vznik těchto dotazů podporujeme. Rostoucí zájem lidí o FF však ve mně vzbuzuje spíše obavy.

Nezačínala jsem s FF jako profesionální trenér, ale učila jsem se u profesionálů, kteří mně osobně velice pomohli. Musela jsem pochopit operantní podmiňování a rizika, která se zvětšují kvůli amatérským chybám v tréninku. Neučila jsem se z informací z emailů ani z internetu, neučila jsem se z pár náhodných tipů, které mi přišly do cesty. Přestože vím, že někteří tak činí, já jsem se rozhodla svěřit životy mých společníků do vzdělaných rukou.

Pro pochopení tohoto článku si ujednoťme, že FF se nazývá pouze neomezený let papouška ve volném prostoru. Na začátku každého námi pořádaného semináře nebo workshopu, začínáme slovy: „Přestože jsou naši ptáci trénováni na FF, tak si nemyslíme, že FF je pro každého majitele papouška – společníka, stejně tak si nemyslíme, že kterýkoliv papoušek je vybavený všemi schopnostmi pro tuto aktivitu.“ A proto nikoho neučíme, jak trénovat papoušky pro FF (volný let).

Je příliš mnoho věcí, které musí trenér ovládat (musí mít velmi citlivé vnímání a rozumět operantnímu podmiňování) a to vše ještě před tím, než vůbec začne myslet na to, že vezme papouška ven. Přesto se stále rozšiřuje počet lidí, kteří chtějí učit ostatní, jak trénovat jejich papoušky. Toto se děje už určitou dobu. Nechci spekulovat, jak jsou úspěšné některé kurzy, třídy, workshopy nebo lekce. S jistotou však mohu říci, že většina známých osobností, které obhajují trénink papoušků společníků pro FF, se setkala s papouščími oběťmi svých studentů, spojenými s jejich tréninkovým programem. Hlavní příčina nehod a obětí je v nevhodné přípravě pro FF.

Lidé, kteří chtějí papoušky učit volnému letu podle FF trenérů, se často učí sledováním videí na YouTube. V tom případě se musíme ptát: „Je taková příprava vůbec dostatečná?! Na co upozornit a před čím varovat ty, kteří se chtějí FF učit?“ Pravda je taková, že riziko FF je extrémně vysoké, obzvlášť v začátcích tréninkového programu. A především – freeflight není o tom naučit papouška přiletět na ruku na zavolání!

Je mnoho dalších věcí, o kterých začínající trenér třeba ani neví. A to se nebavíme o tom, že by měl umět odhadnout aktuální fyzickou kondici a úroveň schopností papouška. Učení příletů by měla být jedna ze základních schopností, které by papoušek a jeho trenér měli zvládat plynule. Pro trvalý úspěch a prospěch pro našeho volně létajícího papouška je především nutné silné porozumění řeči jeho těla a znalost toho, jaké účinky může mít použití pozitivního posilování a pozitivních trestů v našem vzájemném vztahu.

Pojďme si udělat velmi stručný přehled rizik spojených s FF. Neuvádím tu všechny nebezpečné situace, které mohou nastat, ale spíš chci nastínit některé faktory, kterým může volně létající papoušek čelit.


Dravci a další volně žijící ptáci

Nejčastější otázka, na kterou se mě ptají lidé, kteří nemají s papoušky nic společného, když mě potkají na pláži je: „Nebojíte se jestřábů?“ Moje odpověď zní pokaždé stejně: „Samozřejmě!“ Jen proto, že se včera nic nestalo, neznamená, že dnes je riziko menší. A je třeba vědět, že určité období je rizikovější, než jiné. Riziková je hnízdní sezóna, která přináší zvýšenou teritorialitu dravců a hlídání zdrojů potravy, rizikové je období těsně po dlouhém dešti. Mladí dravci bývají většinou hladovější, mají méně zkušeností a tím pádem více riskují na rozdíl od dospělých jedinců. Některé druhy dravců jsou více nebezpečné než jiné.

V některých případech nemusí být „ďábel" (nebezpečí), o kterém víte, tak nebezpečný jako „ďábel" (nebezpečí), o němž nic netušíte.

Jestřáb, který je vidět, si pravděpodobně jen hlídá své teritorium a rozhoduje se, co udělá s těmi bláznivě barevnými, hlučnými vetřelci. Může se rozhodnout pro honičku a vyčerpaný papoušek může být dostižen nebo skončí někde mimo váš dohled. Mimo váš dosah ho může chytit pes nebo srazit auto. Volat na papouška v průběhu honičky je také nebezpečné, musel by značně zpomalit k přistání a tím by se zvýšilo riziko jeho napadení.

„Ďábel" kterého neznáte, je dravec na lovu… Jestřáb nebo sokol mohou být lstivými predátory a svou kořist přepadnou ve chvíli, kdy se cítí v bezpečí. Často využívají vizuálních překážek k tomu, aby se mohli tajně přiblížit a překvapit jednotlivce (přečtěte si Lovecké chování a dieta Jestřába Cooperova, Roth a Lima). Spousta lidí podlehne falešnému pocitu bezpečí, že zahnali jestřába, který se předtím potuloval okolo.

Znalost biologie dravců a ptáků žijících ve vaší oblasti je velice důležitá

Dalším nebezpečím v oblacích jsou vrány, havrani, krkavci a také rackové. Tito ptáci jsou velmi zdatní letci (rozuměj lovci!) a racek může snadno zahnat papouška do oceánu. Krkavcovití jsou velmi inteligentní a neznámý papoušek je může velice zaujmout. Dokonce i skoro 5 kilový zoborožec kaferský se obává kondorů krocanovitých a havranů. Bojovní vrabcovití nebo hmyzožraví jako například ptáci rodu Tyrannus klidně zaútočí na papouška a zaženou ho mimo dohled.

Zažila jsem někdy takové setkání? Vsaďte se, že za těch 13 let ano! Moji ptáci byli hnáni vránami, sokoly, jestřáby … Je to vždy nervydrásající. Pokaždé, když k tomu dojde, jsem zralá na převléknutí kalhot. A každý nový den s sebou přináší nové výzvy.

Naši papoušci jsou ve výborné kondici a to je velmi důležité pro to, aby byli v bezpečí. Ale nikdy nebudou v takové kondici jako pták, který létá celý den, po celý svůj život. I ptáci, kteří jsou ve špičkové kondici, mívají smůlu. Někdy jsou bohužel v nesprávný čas na nesprávném místě. Pokud by totiž dravci spoléhali pouze na lov slabých a nemocných kusů, tak by byli velmi často hladoví.

Okolní prostředí

Viditelnost je velice důležitá. Obzvlášť v začátcích je potřeba trénovat FF v otevřeném prostoru. Ale stačí málo a nezkušení papoušci, kteří nevědí, jak přistát, zpanikaří a můžou odkroužit mimo dohled. Toto je většinou hlavní důvod spousty ulétnutí, ke kterým dochází. Není to proto, že by papoušci chtěli uletět, ale protože nemají dostatek zkušeností k tomu, aby se vrátili nebo přistáli tam, kde chtějí. A to není zdaleka všechno, co se může stát. Je mnohem víc rizik v okolí: psi, bazény a auta. Znám případy ztrát díky všem výše uvedeným důvodům. Papoušek, který zpanikaří, může napoprvé uletět velkou vzdálenost, ale vyčerpání přichází rychle a takové přistání bývá velmi prudké. Znám také případy, kdy zahynuli velmi schopní letci díky pomalu jedoucím autům. Ne proto, že by byli vyčerpaní, ale protože neznali nebezpečí plynoucí z jedoucích aut. Stále je třeba zdůrazňovat nebezpečí kontaktu s elektrickým vedením, papouškům hrozí naražení nebo zasažení proudem. Okna na domech a budovách jsou stejně tak nebezpečná zvenčí jako zevnitř.

Lidé v okolí mohou být také nebezpeční. Pokud považují vašeho papouška za obtíž (a většina volně létajících papoušků obtěžuje lidi v okolí víc, než papoušek zavřený ve vašem obývacím pokoji), tak máte zaděláno na problém. Bohužel je známo mnoho případů otrávení nebo zastřelení papouška sousedy, přičemž majitelé ani netušili, že jejich papoušek někomu vadí. Hladoví a žízniví papoušci, kteří se ztratili a hledají bezpečí, se budou snažit spřátelit s cizími lidmi. Ti je mohou odchytit a ponechat si je.

Pokracování příště.

Překlad článku se svolením autorky.

Článek byl publikován va časopise Papoušci Leden/únor 2015

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 1/2015

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.12.2019
Bc. Alena Winner
LEDNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PAPOUŠCI
Krátce po Vánocích se můžete těšit na časopis PAPOUŠCI ve své schránce. Ve volném prodeji pak bude od 2.1.2020.
celý článek
06.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Makadamie
Plodem makadamie je kulovitý ořech s vysokým podílem tuku, uzavřený ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce.
celý článek
15.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a vlhkost
Víte, že kromě teploty, je pro papoušky důležitá také správná vlhkost prostředí? Udržení optimální vlhkosti prostředí může být problematické, zejména v zimních měsících v závislosti na způsobu vytápění.
celý článek
03.09.2019
Milena Vaňková
Už ochutnali vaši papoušci šruchu?
Léto se s námi pomalu bude loučit, ale zeleného krmení najdeme pro naše papoušky stále dostatek.
celý článek