Načítám...
21.05.2018

Transplantace per

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.

Pero je kožní derivát tvořený zrohovatělou pokožkou. Opeření ptáků se skládá ze dvou vrstev. Na povrchu se nachází pera krycí, pod kterými je vrstva prachového peří, které má především termoregulační funkci. Pera na křídlech - letky (remiges) a pera ocasní - rýdovací (rectrices) jsou specializována pro jedinečnou vlastnost ptáků a to je let. Při jejich poškození dochází ke ztrátě rychlosti v letu, obtížnému manévrování, poruchám létání. Při ztrátě většiny těchto specializovaných per může být schopnost letu ztracena.

U dravých ptáků, využívaných pro sokolnictví, se běžně provádí takzvaná “transplantace per", při které je poškozené či zlomené pero nahrazeno perem nepoškozeným. Sokolníci si schovávají pera vypadnutá při běžném každoročním přepeřování a ty pak mohou být použita v případě potřeby.

Zlomené pero je ustřihnuto 1 - 2 cm nad kůží a do jeho dutiny je nalepena bambusová tyčinka, na kterou je nasunuto a nalepeno pero nové, nepoškozené. Tento postup vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti tomu tak není, neboť každé pero má svou specifickou velikost a tvar a musí být tudíž pečlivě vybráno a nalepeno tak, aby plnilo svou funkci. Tato nalepená pera hrají pouze dočasnou úlohu, při dalším přepeřování vypadnou a jsou nahrazena pery novými. 

Tato metoda nachází dále uplatnění u volně žijících ptáků, kteří přišli o peří v důsledku poranění. V Austrálii například transplantovali pera u kakadua krátkozobého (Zanda latilostris), který byl poraněn elektrickým vedením a přišel tak o většinu letek.

Na australské klinice Currumbin Valley řeší často případy špatně zastřižených per, která je nutno tímto způsobem dočasně nahradit. Příkladem je samice eklekta různobarvého, které byly transplantovány pera kakadu inky.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.11.2020
Bc. Alena Winner
ČASOPIS PAPOUŠCI 6–2020
Nenechte si ujít zajímavé a hodnotné články, které vyšly v aktuálním čísle tištěného časopisu PAPOUŠCI 6–2020.
celý článek
16.10.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Kaktusové fíky – plody opuncie mexické
Kaktusové fíky jsou plody kaktusu, opuncie mexické, které můžete využít jako zpestření jídelníčku vašich papoušků.
celý článek
08.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchovaní arové kobaltoví byli díky LPF vypuštěni do volnosti
V rámci projektu nadace Loro Parque Fundación bylo do volné přírody vypuštěno 6 arů kobaltových.
celý článek
15.11.2019
Mgr. Lubomír Tomiška
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Mládě trichy orlího aneb příjemné překvapení podzimu
Pro některé druhy papoušků v Loro Parque sezóna ještě neskončila. Jedním z nich je tricha orlí (Psittrichas fulgidus).
celý článek